Egymásnak esett Tarlós István és Horváth Csaba a szerdai Fővárosi Közgyűlésen. A PestiSrácok.hu információi szerint a parázs vita oka a díszpolgári cím odaítélése volt. A főpolgármester és a nagy többség a Dózsa László forradalmár-színművésznek, míg a szocialista frakcióvezető inkább a Saul fia Oscar-díjas rendezőjének, Nemes Jeles Lászlónak adta volna azt.
„Dózsa László a mi Saul fiúnk” – úgy tudjuk, Tarlós István evvel a mondattal tett pontot a vita végére. A kitüntetésre jelöltek névsoráról a szerdai fővárosi közgyűlés zárt szakaszában döntöttek. Értesülésünk szerint a jelenlévők nagy többségben úgy gondolták: Dózsa László érdemes művésznek, rendezőnek megérdemelten jár a főváros elismerésre az 1956-os szabadságharcban való részvételért.
Közismert, hogy a 70-es éveit taposó Dózsa László gyerekként csöppent bele a forradalomba. Társaival együtt elkapták őket, rajta kívül mindenkit kivégeztek. Dózsát az ÁVH tagjai kínvallatásra vitték. Vallatója úgy megverte, hogy az akkor mindössze 14 éves fiú a klinikai halál állapotába került. A kamasz Dózsát a Fiumei úti sírkertbe vitték és miközben a meszet lapátolták rá, a sírásoknak tűnt fel, hogy még él. A bátor sírásó segítségével a Péterfy utcai kórházba szállították, ahol az éppen ügyeletes orvos megmentette az életét. A nyolc órás műtét során a koponyájában egy fémlemezt helyeztek el.
Horváth Csaba szocialista képviselő nem osztotta a többség véleményét. Ő Nemes Jeles László, a nemrég Oscar-díjat nyert Saul fia rendezőjét szerette volna kitüntetni a Budapest díszpolgára címmel.
Végül nyolc új díszpolgárt választott Budapest
A testület döntésével Budapest díszpolgára lett Bogányi Gergely zongoraművész, Dózsa László színművész, rendező, Freund Tamás neurobiológus, agykutató, Hegedűs Csaba olimpiai bajnok birkózó, Polgár Judit nemzetközi sakknagymester, valamint Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatója. A díszpolgári elismerésben posztumusz részesülhet Szabó Miklós operaénekes és Török Bódog kézilabdaedző, volt szövetségi kapitány. A kitüntetéseket június 19-én, a magyar szabadság napján adják át.
A vezető képen Dózsa László a Politikai Folyok Országos Szövetségétől a Fiumei úti temetőben előre odaadományozott díszsírhelyét mutatja a Blikk fotósának, idén januárban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS