A Döcher–Bolgár Misi kettős gyilkosság ügyének múlt heti tárgyalásán megismerhettük Bodoky Károly beismerő vallomását, amit az 1999-es dunaszerdahelyi mészárlás ügyében tett. A kettős gyilkosság elkövetésével vádolt Bodoky 2022-ben, a helyszíni rekonstrukciós szemlén elmondta: ott volt biztosítóként a mészárlás idején a Fontana bár földszintjén a vendégek között. Szerinte a Pápay-klán tíz tagját Turek és néhai Szamaránszky Árpád lőtte le. A 2005-ben elhunyt Szamaránszkynak egyébként szerepe volt a budapesti kettős gyilkosságban is: ő vitte el autóval a vád szerinti gyilkost, Bodokyt.
A Döcher–Bolgár Misi kettős gyilkosság bizonyítási eljárásában múlt héten Berczeli Sándor bíró nemcsak Turek, hanem a vádlott-társ, Bodoky Károly rendőrségi vallomásait is felolvasta. Köztük azt is, amit 2022 májusában tett, amikor kölcsönadtuk a szlovák hatóságoknak, hogy helyszíni bejáráson, a Fontana bárban elmondassák, illetve lejátszassák vele, hogy szerint mi történt 1999-ben.
Mi az a bartergyilkosság?
Tureket és Bodokyt vádolják a Döcher–Bolgár Misi kettős gyilkossággal felbujtóként, illetve végrehajtóként. A vád szerint Turek a dunaszerdahelyi maffiafőnököt, Sátor Lajost kérte meg, hogy segítsen likvidálni egykori bűnözőtársát, Döcher Györgyöt. Bolgár Misi Döcher testőre volt. Sátor cserébe azt kérte Turektől, hogy segítsen kiiktatni dunaszerdahelyi ellenlábasait, a Pápay-klánt. A vád szerint bartergyilkosságok történtek. Ezúttal a duanszerdahelyi mészárlást vesszük górcső alá.
1999. március 25-én Dunaszerdahely központjában, a Fontana bárban három támadó a hírhedt Pápay-klán tíz maffiózóját gyilkolta meg, köztük a klán vezérét, Pápay Tibort, alias Papa Joe-t. Szlovákia történetének legnagyobb alvilági mészárlása vadállatiasságával szinte mindenkit megdöbbentett – írták a szlovákiai médiában.
Három merénylő, Szamaránszky Árpád, Bodoky Károly és Turek (ma U. Alex néven a kettős gyilkosság vádlottja mint felbujtó – a szerző) be az épületbe, közülük egy a földszinten biztosította a helyszínt, két bűntársa pedig az emeleten 113 lövéssel végzett a Pápay-klánnal, a dunaszerdahelyi alvilág urának számító Pápay Tiborral és kilenc emberével. A megrendelő Sátor Lajos volt, aki így akart a csallóközi maffia első embere lenni
– mondta tavaly februárban a vasarnap.com szlovákiai portálnak adott interjújában Barak Dávid oknyomozó újságíró, a Paraméter hírportál főszerkesztője. Barak két könyvet írt a felvidéki kegyetlen maffiaháborúkról. Szavait közben a napvilágot látott szlovák és magyar rendőrségi iratok és a maffiaperekben elhangzottak igazolták.
Hogyan történt a Fontana-beli mészárlás?
Eddig nem volt tisztázott, hogy a Fontanában kik voltak a kivégzők, kik a segítők.
Bodoky Károly beszélt a szereposztásról először. Állítja: ő a Fontana földszintjén a vendégek között biztosított, míg Turek és Szamaránszky Árpád (alias Paprika) felrohantak a lépcsőn a kártyaszobába, ahol Pápayék kártyáztak. Bodoky szerint Turek és Paprika lőtte agyon a Pápay-klán vezérkarát. Az együttműködő maffiózó szerint úgy indult az egész, hogy Pápayék kivégeztették Mikulas Černákkal (Szlovákia akkori legnagyobb maffiafőnökével – a szerző) Sipos Milánt (a dunaszerdahelyi másik maffiacsoport egyik vezetőjét – a szerző), aki Bodoky barátja volt, úgyhogy felajánlotta a segítségét Sátor Lajosnak (ő lépett Sipos helyébe – a szerző), aki első munkaként a fontanás részvételt kérte tőle.
Fiatal voltam, és nem tudtam, hogy mi a helyes, mi a nem helyes
– mondta tollba a szlovák kihallgatóinak Bodoky. A maffiózó még arról is beszélt, hogy hármasban együtt bujkáltak egy Fontana-közeli lakásban 3–4 napot, aztán Turek kapott egy telefont, és elindultak…
A szereplők többsége halott
A nyomozók már 2000-ben Raisz Csabát és Szilárdot, valamint Szamaránszky Árpádot vádolták meg. A gyilkosság megrendelője Sátor Lajos volt, aki a dunaszerdahelyi maffia másik klánját vezette és teljes hatalomátvételre törekedett. Aztán kiderült: a Raisz-fivérek a logisztikában vettek részt. Mindhárman öt évet töltöttek vizsgálati fogságban, csakúgy, mint Turek, akit egy másik üggyel vádoltak, de szóba került a neve a Fontana-beli tízes gyilkosságnál is. Öt év leteltével valamennyiüket el kellett engedni (Szlovákiában öt évig lehet valakit vizsgálati fogságban tartani, ítélet nélkül – a szerző).
Sátort a rendőrség később a Raisz-testvérek meggyilkolásával vádolták meg, Szamaránszky 2005-ben egy autóbalesetben vesztette életét. Sátort 2010-ben bizalmi embere, Horváth Lehel ölte meg az elsőfokú, életfogytiglanit kiszabó ítélet szerint.
Ki kicsoda a csallóközi maffiában?
A vasarnap.com már említett interjújában sorra vették, hogy ki kicsoda a csallóközi maffiában. Ez alapján közüljük a legfontosabb résztvevők listáját.
- Sipos Milán – Egykori birkózó, a dunaszerdahelyi alvilág első főnöke. 1997-ben gyilkolták meg Mikuláš Černák besztercebányai irodájában, sofőrjével, Potásch Emillel együtt.
- Pápay Tibor – Sipos halála után ő vette át a hatalmat a dunaszerdahelyi alvilágban. Szlovákia rettegett maffiafőnökének, Mikuláš Černáknak volt a kebelbarátja. 1999-ben gyilkolták meg, ő volt a Fontana-beli leszámolás fő célpontja.
- Szamaránszky Árpád („Paprika”) – Sátor Lajos egyik legközelebbi embere, a Fontana-beli mészárlás során ő felügyelt a földszinten, az újabb rendőrségi verzió szerint azonban nem a földszinten volt, hanem Haris Sándorral („Turek” korábbi neve) együtt az emeleten részt vett a Pápay-klán kivégzésében. 2005-ben hunyt el autóbalesetben. Öccse, Szamaránszky Roland (Kis Paprika) is a maffiaper vádlottja, őt jogerősen 18 év fegyházbüntetésre ítélték.
- Raisz Csaba és Raisz Szilárd – A gyanú szerint részt vettek a Fontana-beli leszámolás szervezésében. Öt évig voltak vizsgálati fogságban, 2005-ben szabadultak. Raisz Szilárd hajlott a rendőrökkel való együttműködésre, ezért Sátorék 2008-ban, Csonti nyékvárkonyi házában meggyilkolták a testvérpárt.
- Nagy Zsolt („Csonti”) – A Sátor-féle kivégzőosztag tagja, aki a bíróságon 42 gyilkosságot ismert be. 22 év fegyházbüntetésre ítélték.
- Sátor Lajos – A dunaszerdahelyi tízes gyilkosság megrendelője, a Pápay-klán lemészárlása után a csallóközi maffia főnöke. Nemzetközi elfogatóparancs volt ellene érvényben, de szabadon járt-kelt, védettségét rendőrségi kapcsolatainak köszönhette. A hatóságok szerint minimum hatvan ember halála köthető hozzá. A gyanú szerint 2010 decemberében saját emberei, Horváth Lehel és Kádár Krisztián gyilkolták meg, holtteste máig nem került elő.
- Kádár Krisztián – A Sátor-csoport gazdasági szárnyához tartozott, Reisz Andor helyét vette át. Több gyilkosságnál is jelen volt. 25 év fegyházbüntetésre ítélték.
- Horváth Lehel – Reisz Andor közeli embere, csótfai birtokán több áldozat eltüntetésében segédkezett. A gyanú szerint ő lőtte le Sátor Lajost. Első fokon életfogytiglani fegyházbüntetést kapott.
- Bodoky Károly – Rimaszombati származású, Sátor közeli embere, több gyilkosság elkövetője. Németországban tartóztatták le 2021-ben, jelenleg Magyarországon van letartóztatásban. A Döcher–Bolgár Misi kettős gyilkosság vádlottja. Több gyilkossági ügyben is beismerő vallomást tett, így a Fontana-beli leszámolással kapcsolatban is. A kettős gyilkosság ügyében nem tett vallomást.
- „Turek” (Haris Sándor, majd Debreceni Alex, jelenleg U. Alex) – Sátor magyarországi szövetségese. A nyomozó hatóság szerint ő volt az egyik lövész a Fontana bárban. Jelenleg letartóztatásban van Magyarországon. Sátoraljaújhelyen. A Döcher–Bolgár Misi kettős gyilkosság vádlottja. Tagadja, hogy köze volna a kettős gyilkossághoz, vagy a dunaszerdahelyi mészárláshoz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS