Pesti Srácok

Matolcsy: Jó hír, ha már az IMF is úgy látja, hazánk Európa gazdasági élmezőnyébe tartozhat a járvány után

Matolcsy: Jó hír, ha már az IMF is úgy látja, hazánk Európa gazdasági élmezőnyébe tartozhat a járvány után

A geopolitikai térben is a sikeres válságkezelést véghezvivő országok megerősödnek, míg a tétovázó, látszatvitákat folytató régiók végérvényesen elsüllyedhetnek – jelentette ki Matolcsy György, a jegybank elnöke a Figyelőnek adott interjúban, aki hangsúlyozta, hogy Magyarország az elmúlt száz évben soha olyan felkészülten nem nézhetett szembe válságszituációval, mint jelenleg. Matolcsy György az IMF legújabb elemzését, amely szerint jövőre már újra az európai élmezőnybe tartozhat hazánk, úgy kommentálta: korábban komoly vitái voltak a kormánynak a Nemzetközi Valutaalappal, ugyanakkor jó hírnek nevezte, hogy a jelenlegi rendkívüli helyzetben kedvező véleménnyel vannak Magyarországról.

Matolcsy György a Figyelő csütörtöki lapszámában megjelent interjúban arról beszélt, hogy a világgazdaságot is váratlanul érte a koronavírus-járvány, mivel egyszerre kell megküzdeni egy biológiai vírussal és a félelem vírusával, amely rongálja a gazdaság alapján jelentő bizalmat. Hozzátette: a gazdaságpolitikai döntéshozóknak az a feladata, hogy olyan határozott, összehangolt válaszokat adjanak, amelyek a védekezés mellett a gazdaság hosszabb távú működőképessége érdekében ezt a bizalmat helyreállítják. Úgy fogalmazott:

Kiemelte:

PestiSracok facebook image

A Figyelő kérdésére az MNB szokatlan optimizmusát illetően a jegybank elnöke kiemelte: a 2008-as helyzettel ellentétben Magyarországot stabil gazdasági helyzetben érte a válság. Mint fogalmazott:

Matolcsy György kitért arra, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv és a jegybank intézkedései az éves GDP 18–20 százalékát kitevő forrást mozgatnak meg a vírus okozta károk enyhítése és a gazdaság újraindítása érdekében. Megjegyezte: általános tapasztalat szerint a gazdaság helyreállítása az export-orientált országokban történik meg leggyorsabban, Magyarország számára pedig külön előny, hogy olyan célországok a partnerei, ahol sikeresnek bizonyulnak a válságintézkedések. Ugyanakkor fontosnak nevezte a beruházásokat azokba a technológiákba –digitális átállás, robotizáció –, amelyek már eddig is a gazdaság húzóerejének számítottak. Hozzátette: a világ országai az elmúlt hónapok tapasztalatai nyomán átgondolják iparstratégiájukat is, különösen a hiányzó gyógyszeripar és vegyipar tekintetében, amely függőségi helyzetet alakított ki. Végezetül fontosnak nevezte a beruházás-ösztönzés folytatását is Magyarországon.

A jegybank elnöke úgy vélte, a külföldi turizmus helyreállása hosszabb időt vehet igénybe. Ugyanakkor kitért az IMF legújabb elemzésére is, amely szerint jövőre már újra az európai élmezőnybe tartozhat hazánk. Matolcsy György ezzel kapcsolatban kifejtette: az IMF-fel korábban komoly vitái voltak a kormánynak, de az elmúlt években szorosabb lett az együttműködés, és jó hírnek nevezte, hogy a jelenlegi rendkívüli helyzetben kedvező véleménnyel vannak Magyarországról. A GDP-arányos költségvetési-hiány 3 százalék alatt tartásával kapcsolatban úgy fogalmazott:

A jegybank elnöke arra is kitért, hogy a hazai mikro-, kis- és közepes vállalatok finanszírozását támogató Növekedési Hitelprogram Hajrá-t – ami a korábbi szakaszból megmaradt 500 milliárddal együtt már 1500 milliárdos keretet jelent – úgy alakították ki, hogy beruházások mellett forgóeszközök finanszírozására és a bérek fizetésére is felhasználható legyen.

A teljes interjút a Figyelő csütörtöki lapszámában olvashatják.

Vezetőkép: MTI

Ajánljuk még

Az ellenzék kedvenc egyháza éveken át lophatta meg saját, szerencsétlen sorsú munkavállalóit – Megszólalt a PS-nek egy károsult

Exkluzív 2022 szeptember 13.
Kilátástalan helyzetbe került – méghozzá abszolút önhibáján kívül – egy fővárosi asszony, aki közel kilenc éven át dolgozott Iványi Gábor egyházának egyik intézményénél. A Dankó utcai hajléktalanszállón takarított; a sors fintora, hogy most ő maga is az utcára kerülhet. Miután súlyos egészségkárosodást szenvedett, leszázalékolták és orvosi javaslatra nem érintkezhet vegyszerekkel, így addigi munkáját sem folytathatta. Munkáltatója, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség Fűtött Utca nevű intézménye öt hónapja közös megegyezéssel megszüntette a munkaviszonyát. Utána jött az igazi feketeleves: amikor a rokkantsági ellátás hivatalos ügyeit intézte volna, kiderült, hogy hosszú éveken át becsaphatták: a nő ugyanis úgy tudta, hogy be van jelentve, hivatalosan foglalkoztatják, ennek megfelelően kapta meg a kilépő papírját is. Ezzel szemben, bár az elmúlt közel kilenc évben folyamatosan dolgozott, az utóbbi öt évben mindössze 59 napra volt bejelentve. Az asszonynak felbecsülhetetlen károkat okoztak: jelenleg nem jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátására, nincs egészségbiztosítása, és bár 60 éves, az öregségi nyugdíjhoz a 40 év kötelező letöltött szolgálati időből évei fognak hiányozni, úgy, hogy egyébként az utóbbi közel egy évtizedben végig ugyanott dolgozott. Ráadásul nem is akárhol: egy olyan szociális feladatokat ellátó egyháznál, amelynek vezetői az elesettek támogatását választották valaha életfeladatuknak.