Senki eddig nem kormányzott jobban, mint ahogy Orbán kormányoz, a Jobbik sem tudna – nyilatkozta a Mandinernek Budaházy György. A terrorista bűncselekmények miatt első fokon tizenhárom év fegyházra ítélt férfi nem érzi úgy, hogy Vonáék fordulata bejött volna. A börtönből februárban házi őrizetbe helyezett „terroristavezér” nem hisz az erőszakos rendszerváltásban, de nem tartja magát baleknak, és nem bánt meg semmit. Közölte: a bíróságon már tett vallomást, tehát nem árulja el, milyen cselekményekről tudott, de állítja, hogy nem adott utasítást sem Molotov-koktélozásra, sem Csintalan Sándor megverésére.
Terjedelmes interjút adott a Mandinernek Budaházy György. Ebben többek között arról beszélt, nem bánta meg, hogy a mérnöki pálya helyett nemzeti radikális közéleti szereplő lett.
Felmenőim mindig harcoltak. Egyik ebben a szabadságharcban, másik a másikban, a harmadik ötvenhatban… Ilyen a vérem. A genetikám. Azért biztos számít az is. Amikor jött a rendszerváltás, egyből politizálni is kezdtem, MDF-tag is voltam. Osztályidegen családból jöttem, utáltuk a kommunizmust, örültünk, hogy vége, meg aztán fiatalon rengeteg az emberben az energia. Kiálltam az új, jobboldali kormány mellett a taxisblokádnál is. Majdnem összeverekedtem a taxisokkal, annyira nem értettem egyet velük.
Aztán 1994-ben jött a Horn-kormány, ami „szörnyű érzés volt”, és elfordult a közélettől. Az első Orbán-kormányt támogatta, mert jó intézkedések sorát hozták. Akkor volt radikális párt a parlamentben, a MIÉP, ezért Budaházy szerint nem volt semmi szükség arra, hogy utcai megmozdulásokat szervezzen. 2002-ben viszont azért állt a szavazatok újraszámlálását követelő tüntetés élére, mert olyan kis különbséggel nyert a baloldal, „hogy bőven lehet, hogy csaltak”. Trianon kapcsán azt mondta: most nyilván nem kell tankkal Erdélyt visszafoglalni, mivel nincs is tankunk, „de ki tudja, mit hoz a jövő”.
Amit tudunk, hogy történt velünk szemben egy hatalmas igazságtalanság és ma is igazságtalanságok sorát kell elszenvedniük a határon túli magyaroknak.
Majd ennek kapcsán az iszlám terjeszkedést és a migrációt is szóba hozta:
Amikor az iszlám terjeszkedett, a Balkán mindig összeomlott, mi voltunk az elsők, akik megpróbáltuk megállítani. Most is ez történt, de nem tudjuk, mi a vége. Ha Törökország radikalizálódna, arra például nincs felkészülve Európa. Magyarország lehet, hogy kénytelen-kelletlen be kellene nyomuljon Romániába és Szerbiába. Védeni ugyanis csak a nagy Magyarország határait lehet. A pusztába lehet kerítést húzni időlegesen, de katonailag az védhetetlen. A Kárpát-medencét lehet védeni.
A Hunnia-ügy kapcsán azt állította, a rá valló koronatanú, Benkő György nem volt beépített ember, nem épült be sehová, csupán
volt egy haverja, akivel együtt edzett hosszú ideje, az meg menőzött azzal, hogy mekkora radikális, hogy részt vesz az utcai harcokban, Benkő meg szerintem elment a rendőrségre, hogy vajon mennyit ér ez. Akkor még szó sem volt Hunniáról, Magyarok Nyilairól.
Budaházy arról is beszámolt, hogy Csintalan megverése és a Molotov-koktélozás más elkövetők nevével is terjedt nemzeti radikális körökben, nemcsak az övékével. Cáfolta, hogy ő adott volna utasítást ezekre a cselekményekre, sőt, nem is kért ilyet senkitől. Azt, hogy miről tudott, arról pedig a bíróságon vallomást tett – fűzte hozzá. Annak kapcsán, hogy ő 13 év fegyházat kapott, Gergényi Péter viszont csak 400 ezer forintos pénzbüntetést, Budaházy azt mondta:
A bíróságok le vannak választva a politikáról. A kommunista bírók gond nélkül folytathatták. Márpedig minden a személyekről szól. A jelenlegi kormánynak is nehéz. A bírók között hiába próbáltak rendet tenni, azt is vissza lehetett csinálni nemzetközi nyomásra. A saját ügyeimben azt érzékeltem, hogy azóta baloldali fordulat, bosszúállás kezdődött [a bíróságon].
Szerinte 2011-2012-ben, a bírák körüli huzavona után változott a helyzet, azóta nem reagálnak a bíróságon az észrevételeire, ugyanabban az ügyben az egyik bíró teljesen mást lát, mint a másik, és mindkettő rendben van. Az amnesztiáról azt mondta:
A Gergényi-ítélet után ésszerű lenne. Le lehetne zárni 2006-ot általa. Ez politikai kérdés. Sokan egyetértenek ezzel a kormánypártban is, még Schiffer András is megszólalt az ügyben. Aki normális, az akkor is látja, hogy nonszensz az ügy, ha amúgy nem ért velem egyet vagy nem szeret.
A jelenlegi kormányt így értékelte:
Orbán néhány történelmi intézkedést hozott. Ezt el kell ismerni. A kettős állampolgárság, a családtámogatás, a sporttámogatás. (…) Ha nem Mészáros Lőrinc építi az utakat, akkor ki építi? Akkor a Strabag meg a Leisztinger. Az miért jobb? Nem jobb. Nem jó megoldások ezek, de senki eddig nem kormányzott jobban, mint ahogy Orbán kormányoz.
Bár jelezte, nem szeretné bántani a Jobbikot, de nem érzi úgy, hogy bejött volna a néppártosodási kísérletük, és „nem volt jó forgatókönyv”, hogy nem szavazták meg a kvótaellenes alkotmánymódosítást. Kovács Béla kapcsán kifejtette:
Mivel is vádolják? Hogy kiadott valami EU-s titkot? Az EU a szememben nem érték. Ha kiadta, jól tette. Az EU-t nem átalakítani kell. Meg kell szüntetni. (…) Én a szabadságban hiszek. Az a jó, ha azt csináljuk, amit mi helyesnek tartunk. Ne mondják meg se Moszkvából, se Berlinből, se Washingtonból, mit csináljunk. Döntsük el mi.
A teljes interjú itt elolvasható.
Forrás: Mandiner. Vezető kép: Mandiner/Földházi Árpád
Facebook
Twitter
YouTube
RSS