Reagált egyes kritikákra Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, aki badarságnak nevezte, hogy egyensúlytalanság lenne a költségvetésben. Ugyanakkor a magyar gazdaságra nézve tragikusnak tartja, hogy a háborúval összefüggő energiaválság miatt 10 milliárd euróval többet fizetünk az energiáért, mint korábban. Magyarország viszont elkerülheti a recessziót, szemben több nyugat-európai országgal. Nagy Márton jövőre egyszámjegyű inflációt és 1,5 százalékos gazdasági növekedést ígér.
Az idei évtől 10 milliárd euróval többet fizetünk az energiáért. Ez egy tragédia
– kezdte beszédét a gazdaságfejlesztési miniszter az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány konferenciáján. Mint mondta, ki kell fizetni a költségvetésnek az energiaárak növekedését, ami 2500 milliárd forint plusz-mínusz. Ez az összeg a gazdaságból esik ki: egy része a vállalkozásoktól esik ki, a másik része a közszolgáltatásokból. A vállalkozások támogatása érdekében eddig mintegy 2000 milliárd forintos programot állítottak össze. Nagy Márton szerint, ha nem növekednének az árak, akkor többletes lenne a költségvetés. Jövőre viszont 3,5 százalékra csökkenti a kormány a költségvetési deficitet.
Matolcsy György kritikájára is válaszolt a miniszter
Jelen pillanatban mind a folyó fizetési mérleg, mind a költségvetés nemhogy egyensúlyban van, hanem többletet mutat. Erre a gazdaságra senki ne mondja, hogy egyensúlytalanságban van. Nem történt gazdaságpolitikai hiba
– reagált Nagy Márton a jegybankelnök napokban elhangzott, a gazdaságpolitikát kritikával illető beszédére. Az inflációról azt mondta, hogy decemberben mintegy 2 százalékkal növeli meg azt az üzemanyag-ársapka kivezetése. Valahol 25–26 százalékon tetőzhet, a nyáron erősen csökkenhet, de év végén már egy számjegyű lesz.
Magyarország kivétel lehet
Kiemelte, hogy egyre több európai ország kerülhet recesszióba; erre Németországban, Olaszországban és Svédországban is reális esély van, ugyanakkor Kelet-Közép-Európa ezt elkerülheti.
Idén nagyon jó esély van egy 5 százalékos növekedésre idehaza, jövőre pedig összejöhet az 1,5 százalék
– állítja a tárcavezető. A forint árfolyamáról azt mondta, hogy hiába gyengült a dollár, a forint nem tudott jobban erősödni. Szerinte azt lehet látni, hogy a globális faktorok, mint a gáz ára vagy a dollár gyengülése mind a forint stabilitása irányába kell, hogy hasson, és ami késik, nem múlik.
Újra kell definiálni a stratégiai iparágakat
Magyarországra rátérve elmondta, hogy jövőre a többszörösére emelkedő energiaköltségek már meghaladják a munkaerőköltségeket a vállalati szektorban. A hazai gazdaságot fel kell készíteni arra, hogy a beruházók első kérdése is az lesz, hogy van-e energia, és mennyibe fog kerülni. Ezért nemcsak a már meglévő, hanem a jövőbeni beruházók miatt újra kell kell definiálni a stratégiai iparágakat. Mivel a magyar ipar összekapcsolódik a német és az európai iparral, jó lenne tudni, hogy ott mi a terv, de erre nem lát a miniszter válaszokat.
Forrás: vg.hu; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS