A Törökországban és az Egyesült Államokban is terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt aktivistáit valaki molinóstul, szórólapostul beengedte az Európai Parlament épületébe múlt hét szerdán, a 10–20 fős csoport pedig kihasználva az alkalmat, megzavarta a plenáris ülés munkáját, többek közt azzal fenyegetőzve, hogy leugrálnak a vendégeknek fenntartott karzatról. A kínos biztonsági fiaskó után egy héttel kerültek csak fel az incidensről szóló hivatalos videók az Európai Parlament honlapjára. Roberta Metsola EP-elnök az incidensről szóló nyilatkozatában különben köszönetet mondott a biztonsági szolgálatnak az incidens gyors és szakszerű kezeléséért a nehéz körülmények közepette.
Közel egy hétig próbálta az Európai Parlament hivatalos oldalán szőnyeg alá söpörni azt az akár komolynak is tekinthető biztonsági figyelmetlenséget, amely a plenáris ülés munkájának megszakításához vezetett. A február 15-ei incidensről a Politico is beszámolt ugyan, de a konkrét eseményekről készült felvételek hiányában, hiszen azok csak egy hét elteltével kerültek fel az EP honlapjára. A Politico ugyanakkor megírta, hogy kurd aktivisták miatt kellett felfüggeszteni az ülést, és Roberta Metsola EP-elnöknek kellett végül tárgyalni velük, mert azzal fenyegetőztek, hogy leugranak a látogatók számára fenntartott erkélyről. A 15–20 fős társaság emellett hangosan követelte Abdullah Öcalan, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) alapítójának szabadon bocsátását, szórólapokat dobáltak le az erkélyről és molinókat is kifeszítettek. A Politico egyébként megszerezte az egyik szórólapot is, amelyen arra hívták fel a figyelmet, hogy Abdullah Öcalan magánzárkába zárása ellentétes a fogvatartásról szóló nemzetközi egyezményekkel, és sokan aggódnak Öcalan egészségi állapota miatt, amellyel kapcsolatban teljes a hatóságok hírzárlata.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a kurd munkáspártot nemcsak Törökország, de az Egyesült Államok is terrorszervezetként tartja számon.
Roberta Metsola a botrányt követően rövid állásfoglalásban próbálta valahogy kommentálni a biztonsági rendszer hiányosságait jelző „rendbontást”. Mint az Európai Parlament elnöke fogalmazott, február 15-én „incidens történt az ülésteremben”, amely az ülés „rövid ideig történő” felfüggesztéséhez vezetett.
A látogatóként az EP épületében tartózkodó, a látogatóknak fenntartott galériáról fejezték ki tiltakozásukat, és megtagadták a távozást
– összegezte a történteket Metsola. Mint hozzátette, aggodalomra adott okot, hogy a hangoskodók a titakozás közben esetleg kárt okozhattak volna magukban, de szerencsére senki nem sérült meg, és az összes tiltakozó végül elhagyta az EP épületét. Metsola köszönetet mondott a biztonsági szolgálatnak az incidens gyors és szakszerű kezeléséért a nehéz körülmények közepette.
Az Európai Parlament büszkén kiáll a véleménynyilvánítás szabadsága és a tiltakozás joga mellett, de minden tiltakozásnak tiszteletben kell tartania az EP belső szabályait, és nem szabad megzavarnia demokratikus vitáinkat
– jelentette ki az EP elnöke, hozzátéve:
nem teremtünk ügyüknek akkora nyilvánosságot, amit szerettek volna, nem így lehet felkelteni az Európai Parlament figyelmét. Mi békésen, nyugodtan és nem fenyegetve vitázunk, tárgyalunk és döntünk.
Roberta Metsola bejelentette: teljes jelentést kért az esetről.
Forrás/fotó/videó: politico.eu/europarl.europa.eu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS