A hétvégén nagy sikerrel zajlott az Őszi MondoCon 2018 nevű, több tízezres tömeget vonzó ifjúsági rendezvény. A 300-400 ezresre hízott anime-közösséget évek óta uralja az MSZP korábbi érinthetetlen nagyágyújának, Szekeres Imrének a fia, Szekeres András Márk. Oknyomozó cikkünkben bemutatjuk, az ateista, Soros- és Juncker-rajongó fiúnak miként sikerült a szervezeten belül átvennie a hatalmat és kinyírnia a konkurenciát, hogy ezzel belekezdjen a tizenéves fiatalok ideológiai megdolgozásába és a baloldal utánpótlásának biztosításába.
MEZŐHEGYI GYULA
2009. július vége. A Petőfi Csarnok bejárata előtt fiatal lányok és fiúk hosszú és színes sora kígyózik. A legtöbbjük képregénykarakternek vagy szuperhősnek öltözött. Már alig várják, hogy kinyissák a kapukat, és bejuthassanak a soron következő Animeconra. A Magyar Anime Társaság (MAT) ekkor már négy éve szervezte a japán popkultúra köré épülő rendezvénysorozatát, ami pár száz fős találkozóból nagyon gyorsan sok ezer fős fesztivállá nőtte ki magát. Ez alkalommal azonban emelték a tétet: a rendezvényt három naposra bővítették, és a PeCsa körüli területet is lefoglalták. A kiválóan sikerült, közel 10000 fős rendezvény azonban az egyesület hattyúdalának bizonyult. Hosszú ideig nem szerveztek új fesztivált, és a korábbi sikereiknek már a közelébe se tudtak érni. Külső szemlélő számára furcsának tűnhet az egyesület bukása, és már akkor is sokan pénzügyi problémákról beszéltek, ez azonban csak az érem egyik oldala. Ahhoz, hogy megértsük, mi történt a 2000-es évek egyik legsikeresebb ifjúsági szervezetével, sokkal messzebb kell visszamennünk az időben. Kutakodásunkban az egyesület egy néhai tagja volt segítségünkre, aki belülről látta az eseményeket, továbbá felhasználtuk az egyesület az interneten is megtalálható jegyzőkönyveit, illetve újságcikkeket.
Szekeres fia színre lép
A Magyar Anime Társaságot 2003 júliusában alapította egy maroknyi lelkes fiatal. Informátorunk szerint többségük a már évek óta működő budapesti animeklub kemény magjának számító baráti társaságból került ki. Az alapítótagok között ott volt Szekeres András Márk is, a néhai honvédelmi miniszter és MSZP-alelnök, Szekeres Imre fia is. Első olvasatra ez az információ nem tűnik fontosnak, hiszen Szekeres fia nem politizált és egyetlen pártnak sem volt tagja. Személye mégis fokozatosan kulcsfontosságúvá vált. András Márk kezdettől fogva a társaság egyik legaktívabb tagja volt, az animeconokat felváltva szervezte egy másik prominens taggal, Pravda Szilviával. Az elérhető dokumentumok alapján 2006-ban az egyesület titkárának is megválasztották. A szervezeten belüli karrierje töretlen volt, és sokan hallgattak rá, ha fontos kérdésről volt szó. Egyszóval megkerülhetetlennek számított.
Lehull a lepel
2006 végén azonban váratlan esemény történt, ami megrengette az András Márkba vetett bizalmat. Két nappal Szenteste előtt az index.hu mélyinterjút közölt Szekeres édesapjával, aki akkoriban az MSZP alelnöke is volt. Az interjúban Szekeres Imre többek közt az MSZP néppártosodási terveiről beszélt, illetve arról, hogy nyitniuk kell a fiatalok és az új társadalmi csoportok irányába. Amikor a riporter rákérdezett, hogy pontosan milyen csoportokra gondolt, milyen közösségekben tudja a párt az értékrendjét képviselni, Szekeres Imre azonnal rávágta, hogy „az anime klubok hálózatára”, amikbe „120-160 ezer fiatal lány és fiú tartozik”. Azt sem rejtette véka alá, hogy a párt emberei és befolyása már meg is jelent ebben a szubkultúrában, hiszen „vannak olyan tagjaink, akik érdeklődnek az anime iránt, ott vannak, és képesek olyan mozgalmakat támogatni, ami érzékeltetni tudja, hogy tőlünk nem idegen ez a szubkultúra”. A riporternek nem mondta el, de nyilvánvalóan és elsősorban a fiára gondolt. A Szekeressel készült interjú a nagy karácsonyi készülődés közepette a sajtóban komolyabb visszhang nélkül maradt, a Magyar Anime Társaságban viszont – informátorunk szerint – komoly hullámokat vetett, és nagyjából ekkor keletkeztek az első törésvonalak is az egyesület vezetésében. András Márk ugyan később lemondott a titkári pozícióról, de az Animeconok szervezésében továbbra is komoly szerepet vállalt, több rendezvénynek is főszervezője volt. 2008 tavaszán aztán újra aktivizálta magát, és május 12-én az egyesület közgyűlése elnöknek választotta, de ezt a pozícióját csak az év december 13-áig tartotta meg. Informátorunk szerint ekkor már egyre komolyabb belső ellenállás szerveződött András Márk ellen, elsősorban Pravda Szilvia – aki András Márkkal rotációban volt az animeconok főszervezője -, és Zsámboki Gergely körül, aki András Márk lemondása után került az elnöki székbe. A gyakori tisztségviselő-cserék is ennek az ellentétnek voltak köszönhetők. A két frakció folyamatosan próbált a másik fölé kerekedni.
A mélyrepülés folytatódik
Az elnöki posztról való távozása után András Márk már nem vállalt több vezető pozíciót az egyesületben. Ennek ellenére továbbra is aktív maradt, de egyre inkább elharapódzott a Pravda Szilviával és az egyesület nem hozzá húzó tagjaival való viszonya. A 2009. május 30-ai közgyűlésen még megpróbálta elérni azt, hogy “az Egyesület vagyonának már korábbi AnimeConokon, valamint a 2009 SakuraConon sem megbízható kezelése miatt Pravda Szilviát a közgyűlés 2011. december 31-ig tiltsa el az Egyesületben betöltött bármilyen tisztség viselésétől”, de nem járt sikerrel. Informátorunk szerint ekkor a mellette álló, prominensebb tagokat próbálta rávenni arra, hogy tárják fel az elnökség hibáit, és próbálják azt megbuktatni, vagy a munkáját blokkolni. Állítólag ez utóbbi annyira jól sikerült, hogy a 2009-es őszi rendezvényét a folyamatos belső csatározások miatt az egyesület már nem tudta megszervezni. A két frakció legnagyobb összecsapásra végül az egyesület 2009. november 22-ei közgyűlésén került sor. A közgyűlés elsősorban azt vizsgálta, hogy mi okozhatta az őszi rendezvény elmaradását, majd végül hosszas vita után Boda Zoltánt, a felügyelőbizottság egyik tagját, valamint Bánsági Andor programszervezőt „információszivárogtatással és a Magyar Anime Társaság rossz hírének keltésével” vádolta meg. Informátorunk szerint mindketten András Márk emberei voltak, de az egyesületből való kizárásukra történt kísérlet nem ment át, a szinte fele-fele arányban megosztott tagság nem szavazta meg. Ezzel azonban a történet még korántsem ért véget, a MAT mélyrepülése pedig tovább folytatódott.
Már javában szervezkedett
Informátorunk elmondása szerint Szekeres Imre fia a háttérben ekkor már javában szervezte a saját rendezvényét. Boros Csabával, a MangaFan Kiadói Kft. tulajdonosával állt össze, aki a szubkultúra első számú havilapját, a Mondo Magazint és számos nagy nevű mangasorozatot adott már ki. Boros jó ütemben lépett, mivel András Márknak köszönhetően mindent tudott a MAT belső válságáról (amit persze pont András Márk idézett elő), és 2009 őszén megszervezte a saját rendezvényét „Őszi MondoCon” néven a Hungexpo „K”-csarnokában. Ezalatt a MAT tovább agonizált, szinte teljesen felélte a tartalékait, és nem rendezett egyetlen nagyobb rendezvényt sem. 2010 tavaszára már odáig fajult a helyzet, hogy András Márk felajánlotta a MAT-nak, hogy „alvállalkozóként” részt vehet a tavaszi MondoConon. Ebből végül csak annyi valósult meg, hogy 200000 Ft-ot fizetett a MAT-nak a SakuraCon név használatáért, amit az egyesület még évekkel korábban levédetett.
Hamis vádak
2010 nyarán ugyan a MAT még meg tudta rendezni a pécsi AnimeCont, de mivel az nullszaldós lett, az egyesület pénzügyi helyzetén már nem tudott javítani. Ezzel úgy tűnt, hogy András Márk és a MangaFan kiadó megnyerték a harcot, és a MAT már biztosan nem fog tudni talpra állni. András Márk azonban nem elégedett meg ennyivel, és mindent megtett, hogy az egyesületet kivégezze. Az események viszonylag jól rekonstruálhatók a MAT 2010. augusztus 15-ei közgyűlésének jegyzőkönyvéből. András Márk látszólag továbbra is partnerségre törekedett az egyesülettel, de folyamatosan úgy manőverezett, hogy abból végül semmi se legyen, majd a MAT-ot állította be úgy, mintha az nem tartaná magát a megállapodásokhoz. Egyúttal sikerült elérnie azt is, hogy a MAT által megrendezni kívánt 2010-es, őszi AnimeContól a partnercégek határolódjanak el, és közös nyilatkozatban szólítsák fel az egyesületet, hogy álljon el annak megszervezésétől, mondván, annak időpontja túl közel van az őszi MondoConhoz. A vita csúcspontján András Márk nyílt levelet intézett a MAT-hoz, amiben hazugsággal és sikkasztással vádolta meg Zsámboki Gergelyt, az egyesület elnökét. A vád már csak azért is volt alaptalan, mert a MAT közhasznú társaságként teljesen átláthatóan intézte ügyeit. András Márk az egyesület pénzügyi kimutatásaiba a székhelyén bármikor betekinthetett volna, de a jegyzőkönyv szerint ezt egyszer sem kérte, noha a kérdéses időszak előtt már számtalanszor járt ott.
Kizárták, de ez már nem segített
A vita és a már amúgy sem működő együttműködés végére a MAT tett pontot. Nyílt válaszukban tételesen cáfolták az András Márk által felhozott vádakat, majd a 2010. augusztus 15-ei közgyűlés fegyelmi okok miatt, ellenszavazat nélkül kizárta az egyesület tagjai közül András Márkot. Ez persze már semmit sem segített az egyesület helyzetén. Sőt, András Márk a partnercégek mellett még nem hivatalosan a Magyar Képregényszövetséget vezető Bayer Antalt is maga mellé tudta állítani. Egy utolsó csata azért még hátravolt: 2010 őszén mind András Márk, mind a MAT megszervezte a maga rendezvényét, mindössze két hét időkülönbséggel. A végkimenetel azonban nem volt kétséges: a MAT rendezvénye partnerek és komolyabb tőke nélkül bukásra volt ítélve, így végül a MondoCon tudott több fizető látogatót szerezni. A MAT által szervezett őszi AnimeCon súlyos, hárommillió forintos veszteséget „termelt”, az egyesület számlaegyenlege a nullához közelített.
Kinyírta a konkurenciát
A Magyar Anime Társaság ledarálása után András Márk egy időre hátradőlhetett, a piacon nem akadt vetélytársa. 2011-2012 folyamán ugyan egy ideig úgy tűnt, hogy a HoldfényTeam (mai nevén GeekCorner) bolthálózatot üzemeltető Figuravilág Kft. által szervezett HoldfényCon rendezvénysorozat lesz az új kihívó, de András Márk sajátos módon intézte el a konkurenciát. Informátorunk szerint először partnerséget ajánlott a HoldfényTeam Kft.-nek, és egy időre fel is osztották egymás közt a piacot azzal, hogy előre egyeztettek a 2011-es év során tartandó rendezvényeik időpontjairól, hogy azok véletlenül se ütközzenek egymással. Persze ezt csak taktikai okokból tette meg: az együttműködés során felmérte újdonsült vetélytársa pozícióit, majd miután megismerte annak lehetőségeit, 2011 végén felmondta a megállapodást, és nyílt sisakos küzdelembe kezdett. Mivel tőkeerősebb volt, és a MangaFan kiadónak, valamint a vele szintén partneri viszonyban álló cosplay.hu-nak köszönhetően a szubkultúra minden médiafelületére komoly befolyása volt, a HoldfényCon-nak még a létezését is sikerült elhallgattatnia. 2012 végére így ebből a küzdelemből is sikeresen jött ki, a Figuravilág Kft. pedig befejezte a rendezvényszervezést.
Soros- és Juncker-rajongó
András Márk a MangaFan kiadóval a háta mögött azóta is töretlenül uralja az azóta körülbelül 300-400 ezresre hízott közösséget. A MondoCon is tovább növekedett, a hivatalos közleményük szerint évente négy alkalommal tartanak egyenként 20000 fős rendezvényeket. Informátorunk elmondása szerint András Márknak annyira jól megy a szekér, hogy két évvel ezelőtt még a jól fizető munkahelyét is otthagyta, csak hogy teljes egészében a rendezvénysorozatnak szentelhesse életét. Kérdés azonban, hogy ha már sikerült neki ekkora befolyást szerezni a szubkultúrán belül, akkor teljesítette-e apja politikai akaratát? Mielőtt erre megpróbálnánk választ találni, vizsgáljuk meg András Márk politikai beállítottságát. Ez esetben is könnyű dolgunk lesz, ugyanis András Márk nyilvános blogot vezet, és politikai jellegű bejegyzéseit is teljesen nyilvánosan, mindenki számára láthatóan teszi közzé a Facebookon. Írásait és megjegyzéseit átnyálazva egy ateista, a nemzetállamokat és a kereszténységet a legfőbb rossznak tartó, Soros– és Juncker-rajongó képe rajzolódik ki, aki egy olyan Európai Egyesült Államokról ábrándozik, amiben szépen lassan feloldódnak a nemzetek, az „ábrahámita vallások” (de elsősorban a kereszténység) pedig végre a történelem szemétdombjára kerülhetnek.
Zajlik a fiatalok ideológiai megdolgozása
Kérdés azonban, hogy András Márk mennyiben tudta átvinni az apjánál is fényévekkel balosabb nézeteit az általa zsebre vágott közösségbe? Hogy saját szememmel győződjek meg az évek során esetlegesen bekövetkezett változásokról, személyesen látogattam el informátorommal a nyári MondoConra, mely ezúttal is a Hungexpo területén került megrendezésre. Végigálltuk hát a tikkasztó melegben kígyózó sort, és elvegyültünk a közel húszezres tömegben. Informátorom szerint az elmúlt 5-6 évben a MondoCon arculata sokat változott, és olyan csoportok is megjelentek a látogatók között, akik azelőtt nem jártak ki a rendezvényre és egyáltalán nem kötődnek ehhez a szubkultúrához. Egyre gyakoribb lett a szivárványos zászló is. Miközben a színes kavalkádon csodálkozunk, informátorunk András Márk kifinomult módszereiről beszél. Ugyan soha semmilyen direkt politikai megnyilvánulás nem történt a rendezvénysorozaton, a fiatalok ideológiai megdolgozása a baloldali gondolatok bújtatott adagolásával folyamatosan zajlik. András Márk rendszeresen publikál a Mondo Magazinban történelmi és kulturális témájú cikkeket. Az egyik ilyen okfejtésében a japán nacionalizmusból egyenesen következik az országra ledobott két atombomba, mintha a hazaszeretet és a nemzeti büszkeség valami jogosan büntetendő dolog lenne, mert az csak bajt hoz az emberek fejére.
Biztosított a baloldal utánpótlása?
Beszélgetésünk közben egy furcsa jelenségre leszek figyelmes: két, tíz év körüli kislány sétál el előttünk egy-egy „FREE HUG”, azaz ingyen ölelés táblával, majd egy harminc év körüli férfi lép oda hozzájuk. Mindkét kislányt megölelgeti, az egyiküket pedig egy kicsit a karjába veszi, majd továbbsétálnak. Informátorom megrökönyödésem észlelve legyint egyet. „Ez itt már teljesen átlagos jelenség, minden második kislány ilyen táblácskával jár, és felnőtt férfiakat ölelget…” És valóban, már jön is a következő, ingyen ölelést kínáló párocska. Alig teszünk azonban egy pár lépést, amikor egy magas nő jön velem szembe, fodros-színes ruhákba öltözve. Csak amikor elsétál mellettem, veszem észre az ádámcsutkáját, és a nyakán meglapuló borostát. Conchita Wurst jut eszembe, és émelyegni kezd a gyomrom… A következő csarnoknál lefordulunk a passzázsra, hogy egy kis limonádéval hűtsük le magunkat. A kis kocsinál kígyózó sor áll, így beállunk két, szivárványos zászlót viselő lány mögé, akik egymás kezét szorongatják. Miközben a sorban araszolunk, a nyakamat forgatom. Innen tökéletesen rálátni az udvarra helyezett színpadra, amire épp táncoslányok szaladnak fel. Üdítően szépek és fiatalok, így egy pillanatra visszanyerem a reményt. Ekkor azonban egy cselédlánynak öltözött szakállas férfi trappolva rohan fel a színpadra, és miközben a zene felcsendül, a mikrofonba ordít. Ez már nekem is sok: úgy döntök, hogy inkább szomjan maradok, és magára hagyom türelmes informátorom. Kilépek a Hungexpo kapuján, és az öreg platánok árnyékában keresek menedéket. Semmi kétség nem fér hozzá, András Márk valóban mindent elért. Nemcsak az üzleti számításai jöttek be, a baloldal utánpótlása is teljes mértékben biztosított.
Felhasznált források: animetarsasag.hu, neroblanco.blog.hu, anthropocenter.blogspot.com, facebook.com, index.hu.
A vezető kép jobboldalán Szekeres András Márk látható. Fotó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS