Kedden ítélet születhet a makói iskolaszövetkezet ügyben. Ez volt az első iskolaszövetkezet, ahol megbukott a Czeglédy-rendszer. A Rébuszból kinőtt, kétszer is átnevezett iskolaszövetkezetet százmilliós adótartozással csődöltették be. Az már a büntetőperben derült ki, hogy a szövetkezet vezetői vélhetően csak utasításokat hajthattak végre, és valaki más lehet a háttérben. Az évekig tartó nyomozásban 2017-re az egész országot behálózó iskolaszövetkezet-hálózatra derült fény, amely több mint 6 milliárd forinttal károsíthatta meg az államot. A gyanú szerint az iskolaszövetkezeteket strómanok irányították a háttérből, a bűnszövetkezet feje pedig maga Czeglédy Csaba volt. A makói ügyben még 2015 júniusában vádat emeltek az iskolaszövetkezet két vezetője ellen, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével. A másodrendű vádlott azonban kipakolt. Ennek eredményeként a legésszerűbb döntés lehet, ha a két iskolaszövetkezet ügyet, az azonos háttér miatt összevonják.
A Csongrád megyei adónyomozók 2013 óta vizsgálódtak a makói, majd szegedi székhellyel működő Kopernikusz iskolaszövetkezet után, amely sorra kapta a dunántúli megbízásokat és jókora szeletet hasított ki magának a munkaerőkölcsönző piacból. Annak ellenére, hogy több száz millió forintos forgalmat bonyolítottak, adóbevallást nem nyújtottak be a NAV-nak és persze nem is adóztak.
Két évig tartó nyomozás után a Csongrád Megyei Főügyészség a Kopernikusz Iskolaszövetkezet két vezetője, H. József és A. Zoltán ellen üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettével emelt vádat. A vádirat szerint a vádlottak a 2012-13-as években egymást követően voltak elnökei egy makói székhelyű iskolaszövetkezetnek, amely fő profilját tekintve munkaerő-közvetítéssel foglakozott. Ennek keretében a szövetkezet egy dunántúli székhelyű cég megbízásából munkavállalókat toborzott jellemzően multinacionális cégek részére, ezzel kapcsolatos szerződéseket a szövetkezet nevében vádlottak kötötték.
Ez a bizonyos dunántúli cég Czeglédy Csaba munkaerő kölcsönző cége, a Human Operator Zrt. volt. A vádlottak pedig mint később a tárgyalások során kiderült gyakorlatilag strómanok voltak. Számláztak, aláírtak. Mindezt Szombathelyről kapott utasítások alapján, tényleges munkát egyáltalán nem végeztek.
Ahogy halad előre az ügy, egyre tisztábban látszott, hogy nem egy iskolaszövetkezetről, hanem egy egész hálózatról lehet szó és a háttérben egy bűnszövetkezet állhat.
Csak a Kopernikusz a vádirat szerint két év alatt 500 millió forint kárt okozott az államnak. Aztán szépen becsődöltették. Pontosan úgy, ahogy tette annak idején Czeglédy a Rébusszal. Ő akkor az első iskolaszövetkezetes visszaélést felfüggesztett börtönbüntetéssel megúszta. Most viszont egy éve előzetes letartóztatásban, a szegedi Csillagban várja a sorsát, hogy rafinált ügyvédek és politikai kapcsolatainak hálója ismételten ki tudja-e húzni a slamasztikából. Napjainkban tíznél is több iskolaszövetkezet ügyében folyik a nyomozás, amelyek ugyanezzel a módszerrel csalták el az adó százmilliókat. Mindegyik szövetkezet a Human Operatortól kapta a munkát és sok esetben még a szereplők között is átfedések fedezhetők fel. Voltak törzstagjai a hálózatnak, akik hol az egyik, hol a másik iskoalszövetkezetben ütötték fel a fejüket.
Az évek óta tartó kiterjedt nyomozásnak még nem látni a végét. Szinte hónapról hónapra derül fény újabb szálakra és kerülnek képbe, majd előzetesbe újabb gyanúsítottak. Jelenleg 21-nél járunk. A makói ügyben azonban, ahol először bukott a rendszer, és ami a mai vizsgálat origója volt már a finisbe értek. A következő tárgyalást kedden tartják. Akkor kell a bírói tanácsnak döntenie, hogy elítéli a strómanokat, akik egyébként együttműködők voltak, és feltárták a bűnügy valódi hátterét, vagy engednek az ügyészi indítványnak. Ez esetben a makói ügyet, és az azóta indult bűnszövetkezetben különösen jelenetős értékre üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás ügyét összevonják. Ezt indokolná egyébként az is, hogy a Kopernikusz volt vezetői, akik most a vádlottak padján ülnek, a nagy ügynek is érintettjei, szereplői.
De erről majd később…
A Rébusztól a Cooperitason át a bűnszövetkezetig
Hogy lett a Rébuszból Kopernikusz majd Cooperitas és hol van a rendszerben Czeglédy Csaba? – tehetnénk fel a kérdést. A PestiSrácok birtokába kerültek azok a cégkivonatok, amelyeket már töröltek a nyilvántartásból. Ezekből a dokumentumokból egyértelműen kiderül, hogyan változtatgatták a cég nevét, székhelyét és a folyószámlát vezető bankot, miközben a háttérben végig ugyan azok a személyek, illetve maga Czeglédy Csaba húzódott meg.
Ahogy a mellékelt ábra is mutatja, Czeglédy Csaba RÉBUSZ nevű iskolaszövetkezetét 2011. június 18-án gyakorlatilag nem megszüntette, hanem egyszerűen átnevezte. Ez esetben a székhely ugyanaz maradt: Budapest, Malomkerék utca 5. Még a látszatra sem figyeltek igazán. Mi sem mutatja jobban, hogy a szálakat valaki, vagy valakik Szombathelyről mozgatták, mint az, hogy a a Cooperitas bankszámláját is Szombathelyen nyitották. Vagy inkább vitték tovább a RÉBUSZ számláját, a cégnév átírásával.
Még egy érdekességet találtunk, ami egyértelműsíti, hogy a RÉBUSZ, a Kopernikusz és a Cooperitas összetartozik. A. Zoltánt, aki a Kopernikusz ügyvezetője volt egy évig és most a makói ügy másodrendű vádlottja, a Cooperitasba is beültették, mint igazgatósági tagot. Az igazgatósági tagok közé pedig azt a M. Zoltánt, aki szintén szombathelyi, régi cimborája Czeglédynek. M.-nek az ország más területén is szántak szerepet. Komáromi székhellyel ő jegyeztette be és vezette az Ide Haza Iskolaszövetkezetet.
Mellesleg mind a három iskolaszövetkezet megszűnt és hosszú évek óta szerepelnek a 100 milliót is meghaladó adótartozást felhalmozó cégek listáján.
A strómanok kipakoltak
A jelenlegi nyomozás adatai szerint, amelynek folyományaként tavaly nyáron letartóztatták Czeglédyt és nyolc társát, az egész iskolaszövetkezet hálózatot, amely több mint 6 milliárd forint adót csalt el a gyanú szerint a Czeglédy Csaba vezette bűnszövetkezet strómanjai irányították. Tanúk vallottak arról – volt aki portálunknak is nyilatkozott – hogy az érintett iskolaszövetkezetek kvázi csak papíron léteztek, a pecséteket és az aláírást helyettesítő névbélyegzőket is a Human Operator zrt. fővárosi és szombathelyi irodáiban tartották. A munkát és a diákokat szintén a Human Operator, illetve annak más alvállalkozója szervezte, nem az iskolaszövetkezetek.
Pontosan ezt mondta el az utolsó szó jogán a makói iskolaszövetkezet per másodrendű vádlottja, A. Zoltán a Szegedi Törvényszék tárgyalótermében. (Emlékeznek még? Ő az a gyanúsított, akit még mielőtt házőrizetbe került volna, úgy megvertek a szegedi Csillagban, hogy a fél fülére megsüketült. A börtönben történt bántalmazás ügyében büntetőeljárás is indult).
A HVG tudósítása szerint a vádlott azzal kezdte záró vallomását, hogy ugyan bűnösnek tartja magát, de nem azt a bűncselekményt követte el, amivel gyanúsítják, ő csak segített abban, hogy mások elkövessék azt.
A. Zoltán konkrétan kimondta, hogy a felelős, a szálakat mozgató személy Czeglédy Csaba volt. Ő már úgy vette át az iskolaszövetkezetet, hogy csak aláírnia kellett a dokumentumokat. Arra is kitért, hogy a diákok foglalkoztatásával kapcsolatban a felvételüktől egészen a foglalkoztatásukig mindent a Humán Operátor Zrt. végzett, a makói iskolaszövetkezet nem végzett valós tevékenységet. Egyszóval A. Zoltán mint iskolaszövetkezet vezető tökéletes stróman volt, fizetést kapott azért, hogy a felsőbb utasításokat végrehajtsa, ha kellett aláírt és nem kérdezett.
Ahogy az sejthető volt, most a vádlott vallomása is megerősítette, az adóbevallást, illetve “nem bevallást” is a Human Operator intézte. Amikor A. egyszer rákérdezett, ez így nem bűncselekmény-e, Czeglédy állítólag annyit felelt, hogy “a rossz gazdasági teljesítmény nem bűncselekmény”. Majd arra is utasítást kapott, hogy költöztesse át Romániába a céget, mert így végleg ki tudják kerülni a magyarországi adózási kötelezettségeket, de ez végül nem valósult meg.
Czeglédy következetesen tagad
Nincs közvetlen kapcsolat a Humán Operátor és a makói iskolaszövetkezet között – állította Czeglédy Csaba már akkor, amikor először felmerült, hogy köze lehet a Kopernikuszhoz. Ahogy tagadta azt is, hogy bármelyik iskolaszövetkezet bankszámláját az ő cége, a Human Operator kezelte volna. (Fentebb bemutattuk azt a számlaszámot, amelyet Cooperitas néven szombathelyi bankban kezeltek, méghozzá ugyan abban a bankban, ahol a Rébuszét is kezelték, csak egy névváltoztatás történt.)
A szegedi tárgyaláson, amikor szembesítették a rá terhelő vallomást tett vádlottal, azt mondta, a jeleneleg folyamatban lévő nyomozásban rá gyakorolt nyomás miatt vallott így a vádlott.
Régi szoci háló szövi be Czeglédy iskolaszövetkezeteit
Korábban már több ízben írtunk arról, nem véletlen, hogy a baloldali politikusok foggal-körömmel védik Czeglédy Csabát, sőt képesek voltak még tüntetni is mellette.
Bemutattuk, hogy több baloldali politikus, vagy annak családtagja is pozíciót, munkát kapott az érintet iskolaszövetkezetknél. Így például Szuhai Viktor, a DK szombathelyi elnöke a Bodajkra bejegyzett Student Pro Iskolaszövetkezethez került. Gy. Józsefnek, aki azóta gyanúsított és előzetes letartóztatásba is helyezték az édesanyja Vörösné Budai Mária szintén DK-s, a szombathelyi alapszervezet alelnöke.
Prisznyák Benjámin, az MSZP Vas megyei szervezetének elnökségi tagja a Human Operator Zrt.-ben is alkalmazott volt sokáig, szervezési feladatokat kellett ellátnia.
Most egy évekkel ezelőtti HVG cikket találtunk, amely már akkor kiszúrt több baloldali politikai szálat a háttérben, méghozzá konkrétan az érintett iskolaszövetkezeteknél.
A Kopernikusz Iskolaszövetkezet áfacsalási vádiratában szereplő A. Zoltán 2004-től tagja volt a Vas megyei szocialisták elnökségének, amellett a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták szombathelyi szervezetét is elnökölte. Az iskolaszövetkezeti szektornak más baloldali kapcsolódása is van. Az MSZP bajai választókerületének jelenlegi elnöke, H. Miklós volt az első ügyvezetője a 2014 augusztusában felszámolás alá vont Grand School Iskolaszövetkezetnek, a bajai Eötvös József Főiskolán 2001-ben alapított Meló-Sok Iskolaszövetkezet jogutódjának. A Grand School is tagja az adóhatóság százmillió forint feletti adótartozást felhalmozó cégeket gyűjtő feketelistájának, csakúgy, mint a Kopernikusz és a Cooperitas – írták.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS