Nem érti, miért működhetnek saját fenntartásban az alapítványi és egyházi iskolák ellenben a jelenleg még önkormányzati kézben lévő iskolákkal – reagált Gémesi György Gödöllő polgármestere a csütörtöki Kormányinfón elhangzottakra. Szavai szerint a háttérben egyre többen vannak a centralizáció ellen, de kevesen merik felvállalnia polgármesterek közül. Botka László Szeged szocialista vezetője úgy látja, nem csak többe kerül majd számukra a mintegy 30 intézmény fenntartása a változást követően, de az oktatás színvonalán is érezhető lesz mindez. Wittinghoff Tamás Budaörs polgármestere is hasonló állásponton van. Mindeközben az egyház megválna a mezőcsáti gimnáziumtól, mert nem tudják fenntartani. Állítólag a tanárok még nem kapták meg a májusi fizetésüket, és nem ez volt az első ilyen eset, hogy csúsztak a bérekkel.
Érthetetlen és indokolatlan, hogy miért nem lehetnek működtetői és fenntartói együttesen az iskoláknak azok az önkormányzatok, amelyek ezt önkéntesen vállalják, miközben az alapítványi és egyházi iskolák továbbra is így és jól működnek – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Gémesi György. Gödöllő polgármestere hozzátette azt is, a döntést nem fogják szó nélkül hagyni, a centralizáció ugyanis hatalmas vagyonvesztést okoz az önkormányzatok számára, amely magában hordozza az oktatás színvonalának csökkenését. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke úgy látja az iskolák üzemeltetésének állami kézbe vétele csak bonyolítani fogja a dolgokat, csökkenni fog a hatékonyság, amely idővel állagromláshoz és amortizációhoz vezet. A problémák megoldása valójában sokkal messzebb kerül a tanintézményektől, szerinte még egy egyszerű wc ülőke cseréje is nehezebb lesz, mint korábban „annyi aláírás kell majd hozzá.” Mindez többe is fog kerülni, mert a költséghatékonyság a távolság növelésével csökken – hangsúlyozta a városvezető.
Ha életbe lép az új törvényjavaslat, akkor a jelenleg még önkormányzati üzemeltetésben lévő 2800 iskola is állami működtetésbe kerül, amelyhez komoly apparátusra lenne szükség helyi szinten, különben az iskolák isszák meg a levét – tette hozzá.
Gémesi György politikai döntésnek tartja az tanintézmények központosítását, amely nem szolgálja a gyermekek jövőjét. A polgármester szerint a háttérben egyre többen nem értenek egyet a tervezett államosítással, de még sem mernek szót emelni ellene. Véleménye szerint azonban komolyan fellépni és megakadályozni csak úgy lehetne, ha összefognának a polgármesterek.
Szeged is megtartaná az iskolák üzemeltetését
Rosszabb lesz a szegedi iskolák mindennapi működése és üzemeltetése az államosítás után – nyilatkozta portálunknak a Tisza-parti város szocialista vezetője. Botka László szerint ők ugyanúgy fognak járni, mint amikor pár éve önkormányzatiból állami kézbe került át az iskolák fenntartása.
Akkor azt mondták, hogy azért kell az egységesítés, hogy iskola és iskola közt csökkenjen a színvonalbeli különbség, ehhez képest, ahol alacsony volt a színvonal, ott nem javult, ahol pedig magas színvonalú oktatás zajlott ott romlott.
Ők pedig, mint iskolaváros igencsak megérezték ezt. Botka szerint ez vár rájuk, ha most a fenntartás után az üzemeltetés is kikerül az önkormányzat alól. Attól tart, azt a pénz, amit eddig Szeged az iskolákra fordított, központosítani fogják, és nem jut akkora összeg az intézményekre mint eddig. A polgármester közlése szerint idén 1,7 milliárd forint jut a kicsivel több mint 30 iskola működtetésére, ebből a pénzből fizetik a közüzemi számlákat, az épületek takarítását és karbantartását és fedezik az iskolákban dolgozó nem pedagógus személyzet – portás, takarító etc. – fizetését. Botka is úgy látja, hogy a tervezett törvényjavaslat csak negatívan hathat az iskolák életére, és bízik abban, hogy lesz foganatja, annak, hogy egyre több város és településvezető emelt szót már ellene.
Budaörsön tüntetést terveznek
“Úgy tűnik, hogy a kormánynak és a miniszterelnöknek más az autonómiairól és a demokráciáról alkotott képe” – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Wittinghoff Tamás arra a csütörtöki bejelentésre reagálva, hogy végleges a döntés az iskolák állami kézbe vételéről.
Véleménye szerint eddig sem a vegyes fenntartással volt a probléma, hanem a Klik-el. Úgy látja az önkormányzatok, amíg ott voltak, mint működtetők, legalább tudták pótolni a Klik fenntartói hiányosságait, vagyis ha épp nem volt pénz mondjuk egy szakkörre, vagy előadásra, akkor az önkormányzat előteremtette rá az összeget. Vicces felállásnak tartja, hogy az önkormányzat továbbra is támogathatja majd anyagilag az iskolákat, miközben sem fenntartók, sem üzemeltetők nem lesznek. Ez szerinte olyan, mintha “kölcsön autóba mással tankoltatna, hogy menni tudjon vele.”
Véleménye szerint Budaörsön egyedálló oktatási rendszer épült ki az elmúlt 25 évben, példaértékű színvonalon folyik a tanítás az iskolákban, nem beszélve a megbecsültségről, és az iskolák jó felszereltségéről. A városvezető szerint jól mutatja ezt az is, hogy az ország minden szegletéből érkeznek hozzájuk diákok. Azt szeretné, hogy amit elértek, meg tudják tartani, továbbra is működhessen és biztonságban legyen a gyermekek jövője. De ezt a most tervezett rendszerben nem látja. Gémesi Györgyhöz hasonlóan szerinte sem lehet távolról kezelni a problémákat.
Budaörsön a jövő héten tüntetést is szerveznek. Az esemény Facebook oldalán a következő olvasható,
Mi, a budaörsi Illyés pedagógusai és dolgozói, politikai, világnézeti meggyőződésünktől függetlenül tiltakozunk az iskolák immár totális államosítási szándéka ellen, és egyetértünk a Budaörs Város Önkormányzata által megfogalmazott, ellenszavazat nélkül elfogadott állásfoglalással.
Pokorni Zoltán és Tarlós István is másként látják
Pokorni Zoltán szerint is az önkormányzatoknak kellene dönteniük az iskolák működtetéséről. Budapest XII. kerületének fideszes polgármestere egy szerdai konferencián azt mondta, fel kellene kínálni a lehetőséget az önkormányzatoknak, hogy ha kívánják, akkor működtethessék és fenntarthassák az iskoláikat. Az állami működtetés tervéről szólva megjegyezte: nem nevezné túl intenzívnek az erről szóló diskurzust, az önkormányzatok „nem tapsolnak örömükben” az elképzeléseket olvasva. Pokorni Zoltán megerősítette: maximálisan egyetért a Budapesti Önkormányzatok Szövetségével (BÖSZ), amely azt javasolta, a szakmai irányításon kívül az iskolafenntartással összefüggő minden feladat kerüljön vissza azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek erre vállalkoznak. Tarlós István, főpolgármester, a BÖSZ elnöke és Hoffmann Tamás társelnök, a XI. kerület polgármestere a héten írta alá az erről szóló közleményt és tárgyalóasztalhoz hívták Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét.
Ellenpélda
Állítólag szabadulna az egyház az mezőcsáti gimnáziumtól. Nem tudja fenntartani az egyház az iskolát, ezért arra kérték az államot, vegye át az iskola fenntartását, írja a boon.hu az iskola egyik tanárára hivatkozva. A cikk szerint miután az egyházközösség hónapokig nem tudta fizetni a Mezőcsáti Református Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola pedagógusai után a járulékot, a NAV inkasszózta az iskola havi ellátmányát. Ezután a tanárok már fizetést sem kaptak, és a májusi bért máig nem sikerült odaadni az érintetteknek. Az egyházközösség lelkipásztora szerint hamarosan kifizetik a májusi béreket, miután a NAV feloldott valamennyi pénzt, és a Zsinattól is kaptak 12 millió forintot. Ennek ellenére a portálnak elmondottakból úgy tűnik, a júniusi bérrel megint gondok lesznek.
Véglegesnek nevezte a kormány döntését az iskolák állami fenntartásáról és működtetéséről Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: nem tudnak kivételt tenni egy-egy kerülettel vagy településsel, amelyek jó oktatási rendszert működtetnek, a kormánynak az ország egészét kell néznie. Értékelése szerint a korábbi rendszer csődhelyzetbe juttatta az önkormányzatokat, a diákok pedig a nemzetközi felmérések szerint folyamatosan veszítettek tudásszintjükből. Hozzátette: a továbbiakban mindenért az állam viseli a felelősséget szakmai és politikai értelemben.
Forrás: PestiSrácok.hu/Boon.hu/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS