A minap éppen arról beszélgettünk egy kollégámmal, hogy a mai fiataloknak egyre nagyobb problémát jelent végigolvasni egy könyvet, illetve nemcsak végigolvasni, hanem értelmezni azt. Szomorú tény, hogy az emberek figyelme egyre kevésbé fókuszált, a sikerért, győzelemért folytatott küzdelmek pedig nem arra ösztönzik már a legtöbb embert, hogy jobb legyen, hogy gyakoroljon és fejlődjön, hanem leginkább frusztrációt okoz, gyakran sértettséget, és fennáll annak a veszélye is, hogy soha többé nem térnek vissza az adott kihíváshoz, játékhoz, versenyhez. A világ egyik leghíresebb játéka, a Scrabble nem bíz semmit a véletlenre, nem szeretne az emberek csökkenő műveltsége és elszegényedő szókincse miatt anyagilag rosszul járni, ezért úgy döntöttek, „inkluzívabbá” teszik a játékot. Vagyis alkalmazkodnak az egyre butuló emberiséghez?
A Scrabble 75 éves története során először változik meg egy új, „befogadó” törekvés részeként, hogy ne riassza el a szavakat „félelemkeltőnek” találó embereket a játéktól
– ezt írta a Daily Mail, meglehetősen udvariasan.
Mi akármennyire is próbáljuk, nem tudjuk annál finomabban megfogalmazni ezt, mint ami valójában: a világ egyik leghíresebb és legkedveltebb játéka készített egy egyszerűbb változatot azoknak, akik képtelenek végigolvasni egy könyvet, értelmezni egy szöveget, és ezáltal nincsen szókincsük.
A tulajdonos Mattel új játéka a Scrabble Together nevet viseli, ami nincs teljesen elszeparálva az eredeti játéktól, ugyanis a tábla második oldalán lesz ezentúl megtalálható a butított verzió. A cég nyilván nem vallhatja be, hogy miről is szól ez az egész, ezért úgy fogalmaztak: a céljuk, hogy „mindenki számára elérhetőbbé” tegye a játékmenetet, még azoknak is, akik félelmetesnek találja a szójátékokat.
Hisz tudjuk, a szójátékok félelmetesek, kardokkal és puskákkal járkálnak sötétedés után.
Ami az egyik legundorítóbb, hogy a változást részben a gyerekekre fogják: a cég megpróbálja elhitetni, hogy ettől családbarátabb lesz a játék, és egy nyolcéves is élvezheti. Sőt, a csapatjáték-szálat is hozzátették az új szabályzathoz, tehát ha esetleg valaki még a könnyített változattal sem boldogulna, akkor kérhet segítséget.
Az új feladatok egészen elképesztőek: a győztes például az lehet, aki elsőként teljesít 20 „gól” kihívást, például „rakjon ki egy hárombetűs szót” vagy „rakjon ki egy szót, amely megérinti a tábla szélét”. De a játékosok használhatnak „segítőkártyákat” javaslatokkal, bár a játékos veszít, ha úgy használja fel az összes segítőkártyáját, hogy nem sikerül elérnie a célt.
Ez a játék a fiatalabbak trendjéről szól, akik szeretnék elkerülni a versenyt és nem akarnak veszíteni; ehelyett inkább a csapatmunkát és az együttműködést részesítik előnyben, hogy közösen dolgozzanak egy szórakoztató cél érdekében
– mondta el a Daily Mailnek a játékkal kapcsolatban Brett Smitheram Scrabble-világbajnok.
Mert amúgy ilyen is van, mert volt idő, amikor a szókincset és a tudást komolyan vették, és művelt emberek versenyeztek ezen a területen.
Ja, és még egy fontos újítás: a játékidő is töredéke lett, ha esetleg valaki nem tud hárombetűs szavak kirakására koncentrálni pár percnél tovább. Na, valahogy így múlik el az emberiség dicsősége.
Forrás: Daily Mail
Facebook
Twitter
YouTube
RSS