Hajós temetést rendeztek pénteken a Hableány-balesetben meghalt Lombos László kapitánynak és Pethő János matróznak. A délelőtt 11 órakor kezdődő búcsúztatón 15 hajó vett részt. A matróz korábbi katonai szolgálatai miatt a szertartás katonai tiszteletadás mellett zajlott. A Hableány május 29-én este a Margit híd közelében süllyedt el. A Hableányon összesen 35-en utaztak, 33 koreai turista és a kétfős magyar személyzet. A balesetet követően 7 koreai turistát sikerült kimenteni, a többiek életüket vesztették.
Pénteken délelőtt 11-kor indult útnak az Olimpia parktól az Attila névre keresztelt, a sajtónak fenntartott hajó, hogy 14 másik hajóval együtt végső búcsút vegyenek a dunai hajókatasztrófában elhunyt Lombos László kapitánytól és Pethő János matróztól. A hajók alakzatba rendeződve közelítették meg a szertartás helyszínét a Margit-sziget felett. Miután a hajókból álló formáció összeállt, egy lebomló papírurnában engedték a hamvakat a Dunába, az urna helyét pedig egy koszorú jelezte, míg az végleg el nem süllyedt. A gyászoló hozzátartozókat a Halászbástya nevű hajó vitte a szertartás helyszínére. Az urna egyébként a Hableány matrózának, Pethő Jánosnak a hamvait tartalmazza, míg a kapitány, Lombos László földi maradványait máshol helyezik örök nyugalomra.
15 hajó mozgását hangolják össze a kollégák, ami elég nagy feladat és komoly kihívás
– mondta korábban Tóth Mihály, a Panoráma Deck Kft. szóvivője. A kapitány esetében egyházi, a matróz esetében polgári búcsúztatást tartottak, ami a nyilvánosság kizárásával, a hajó belsejében történt. A gyászbeszédben elmondták: Lombos László, a Hableány kapitánya már gyermekként is arról álmodozott, hogy hajós lesz belőle.
Az álom valóra vált, s lételeme lett a víz közege és a hajózás világa. A kapitány 58 éves volt, amikor utolsó útjára indult. Pethő János matróz a tragédia előtti napon ünnepelte 53. születésnapját. Kanyargós út vezetett számára a hajózáshoz, hiszen korábban a katonai pálya mellett kötelezte el magát. A víz azonban mindig vonzotta, így amikor változtatnia kellett, nem volt kérdés – a hajózás mellett döntött
– hangzott el a beszédben.
Visszafelé a hajók kereszt alakzatba rendeződtek, a baleset helyszínen pedig az elhunyt dél-koreai turisták emlékére egy koszorút helyeztek a vízre. A hídon és a rakparton néhány százan voltak jelen, hogy együttérzésüket fejezzék ki a tragédia áldozataiért.
Lombos László kapitány és Pethő János matróz kiváló kollégáink voltak, akik mindannyiunk számára követendő példát mutattak
– fejezték ki együttérzésüket az áldozatok kollégái.
No gallery template found!A videót készítette: Ragács András és Dezse Balázs. Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS