Győr városa ismét reflektorfénybe került. Az országos figyelmet ezúttal a polgármester karakán „lenintelenítő” akciója váltotta ki. Dézsi Csaba András saját kezűleg távolította el az utolsó kint felejtett Lenin utca-táblákat. Mint ismert: hét éve tiltja a törvény, hogy Magyarországon közterület, közintézmény, sajtótermék, cég és egyesület olyan személy nevét viselje, aki XX. századi önkényuralmi rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be. Úgy tűnik, az eltelt években nem mindenhol sikerült végrehajtani a törvényi előírást és a mai napig 500 településen mintegy 700 olyan utcanévvel találkozhatunk, melyek a diktatúrák vezéralakjainak és kiszolgálóinak nevét viselik. Több önkormányzat próbálta megkerülni a jogszabályt vagy megvétózni azt, így ne csodálkozzunk, ha Zalka Máté vagy éppen Ságvári Endre utcanévvel találkozunk. A Magyar Patrióták Közössége tavaly több ezer aláírást gyűjtött össze a kommunista örökséget hordozó utca- és közterületnevek megváltoztatása érdekében. Ezeket a Miniszterelnökséget vezető miniszternek adták át, hogy a fővárosi és megyei kormányhivatalok irányítójaként lépjen fel a törvény érvényre juttatásáért.
Azt gondolnánk, hogy Lenin utca elnevezéssel már nem találkozhatunk az ország egyetlen településén sem, ami hivatalosan, a dokumentációk szerint így is van. Azonban előfordulhat, hogy az utcanévtáblákat elfelejtették levenni. Ez történt Győrben is, ahol éppen a sétálóutcán éktelenkedett a vörös diktátor neve. Dézsi Csaba András október 23-án véste le a Baross utcai épületről a táblát, majd a „lenintelenítést” két másik is követte.
Győr polgármestere a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban azt mondta:
méltatlan és tarthatatlan, hogy olyan jelképek vagy nevek szerepeljenek a közterületeken, akik emberek millióinak ártottak és sokak életét keserítették meg.
Sokak szerint a tábla levésése szimbólum, és a polgármester valójában a kommunista rezsim maradványainak felszámolásába kezdett. A „lenintelenítésen” túl Dézsi professzorral olyan aktuális és hasonlóan nagy vihart kavart témákról is beszélgettünk, mint a szocialista műremek színházépület lebontásának terve, vagy a “lex Dézsi”- törvény, amelynek hála a kardiológus professzor a főállású polgármesterkedés mellett rendszeresen életeket is menthet. A beszélgetés további témáit következő riportjainkban láthatják.
Vezető kép: Facebook/Dézsi Csaba András
Facebook
Twitter
YouTube
RSS