Helybenhagyta a Fővárosi Ítélőtábla az elsőfokú bíróság ítéletét, melyben különös kegyetlenséggel és különös visszaesőként elkövetett emberölés miatt tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítéltek egy korábban egyszer már életfogytiglanra elítélt N. Istvánt. A jelenleg 64 éves elkövető ellen újabb emberölése miatt a Fővárosi Főügyészség 2021 májusában emelt vádat.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség csütörtöki közleménye felidézi, hogy a férfi korábban Soós Lajossal és másik társával közösen többek között egy rendőrt is megölt. A mostani ítélet szerint a férfi – miután a korábbi életfogytiglani büntetéséből feltételesen szabadlábra helyezték – hajléktalan életmódot folytatott Budapesten. 2008. augusztusában egy este egy XII. kerületi kiserdőben együtt vacsorázott egy másik hajléktalan férfival. Konfliktus alakult ki köztük, a férfi égésgyorsító folyadékkal öntötte le a sértettet, ruházatát meggyújtotta, és elhagyta a helyszínt. A sértett súlyos égési sérüléseibe röviddel a kórházba szállítását követően belehalt.
A tűzesetet követően büntetőeljárás nem indult, a bűncselekményről évekkel később az elkövető férfi önfeljelentéséből szerzett tudomást a hatóság. A férfit első fokon a Fővárosi Törvényszék tavaly november 15-én bűnösnek mondta ki különös kegyetlenséggel és különös visszaesőként elkövetett emberölés bűntettében, és életfogytig tartó szabadságvesztésre, valamint 10 év közügyektől eltiltásra ítélte, egyben a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségéből kizárta.
Az elsőfokú ítélet ellen az elítélt és védője felmentésért fellebbezett, ám a Fővárosi Ítélőtábla szerdán az elsőfokú ítéletet helybenhagyta, így az elkövető élete végéig fegyházban marad
– olvasható az ügyészségi közleményben. Dr. Csiha Gábor alezredes lapunk kérdésére elmondta, hogy korábban egy másik büntetőeljárás is indult a férfi ellen:
N. Istvánnak egy hajléktalan nőtől gyerekei születtek, és a gyerekek sérelmére bűncselekményt követett el. Ezután előzetes letartóztatásba került. Az előzetesben hencegett, hogy ő milyen kemény, leírattatták vele a zárkatársai, hogy ő egyébként felgyújtotta egy hajléktalan társát. Az írás eljutott az ügyészségre és ezután elrendelték a nyomozást.
Csiha Gábor kiemelte, majdnem tíz évvel később keletkezett ez a levél, és akkor visszakeresték, hogy tíz évvel ezelőtt halt-e valaki tűzhalált Budapesten. Egyeztek az adatok, vissza lehetett keresni, hogy egyetlen egy személy jöhetett szóba, akit sértettként lehetett azonosítani. Így N. István tulajdonképpen saját magát buktatta le. Hozzátette,
A magyar jogszabályok szerint, aki tényleges életfogytiglani büntetést kap, annak is 40 év után fölül kell vizsgálni a büntetését. N. István ebben az ügyben négy éve ül, tehát 60 éves korától ketyeg a 40 év. Tehát 100 évesnek lesz, mikor először három bíró megvizsgálhatná, hogy egyáltalán alkalmas-e arra, hogy még visszaengedjék a társadalomba.
Csiha Gábor lapunknak kiemelte, ez egy különleges az eset, mert egy életfogytiglani büntetés után kapott az elítélt még egy életfogytiglant. Elmondása szerint egy kontinentális jogrendszerben, mint a magyar, ez nagyon ritka.
Forrás: Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség
Vezető kép: Budapest, 1980. február 25. Németh István budapesti gépkocsivezetőt rendőrök kísérik a kihallgatásra. A húszéves férfit egy szolgálatát teljesítő rendőr meggyilkolásával és más gyilkosságok elkövetésével vádolják a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. MTI Fotó: Friedmann Endre
Facebook
Twitter
YouTube
RSS