
Egyre nagyobb probléma az ellenőrizhetetlen gyógyszer-kereskedelem és az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok kérdése az Egyesült Államokban. A legutóbb egy Indiából származó szemcsepp keltett országos felháborodást, amelynek használata után nyolc ember megvakult, négy embernek el kellett távolítani a szemgolyóját, hárman pedig meghaltak.
A Global Pharma Healthcare nevű indiai vállalat terméke egy antibiotikumoknak ellenálló baktériummal fertőzött. A kórokozó neve pseudomonas aeruginosa, amely már alapváltozatában is az antibiotikumokkal szembeni ellenállásáról ismert. A konkrét szemcsepp esetében pedig egy olyan változatról van szó (VIM-GES-CRPA), amely az eddig vizsgált valamennyi antibiotikummal szemben ellenállónak bizonyult – írja az Index.
Jelenleg 68 ilyen fertőzés ismert az Egyesült Államok 16 tagállamában. A betegek egy része online vásárolta az EzriCare nevű terméket, míg mások közvetlenül szemészorvosuktól kapták a fertőzött szemcseppet. Az Egyesült Államok gyógyszerhatósága már intézkedett a termék forgalomból történő kivonásáról.
A helyzetet bonyolítja, hogy a termékhez recept nélkül is hozzá lehetett jutni. A gyógyszerhatóság, vagyis az FDA és a Betegségmegelőzési Központ, a CDC szerint a gyártó megszegte a gyártással kapcsolatos előírásokat, ezért feltehetőleg kezdeményezni fogják valamennyi termékük betiltását. A problémához az is hozzájárul, hogy egyre többen szereznek be gyógyhatásúnak vélt, kétes eredetű szereket az internet segítségével, ami lassan káoszhoz vezet. Mivel az internet szabadon elérhető Magyarországon is, azt jelenleg nem tudni, hogy hozzánk is jutott-e a fertőzött műkönnyből.
Az úgynevezett rezisztens baktériumok problémája már régóta foglalkoztatja az orvostudományt. Most azonban úgy tűnik, hogy ez a legújabb eset talán közelebb hozta a fejlesztőket a megoldáshoz is. Az eddigiekkel ellentétben most már nem egyre újabb és újabb antibiotikumok kifejlesztésén fáradoznak, hanem az úgynevezett bakteriofágoktól remélik a megoldást. A bakteriofágok, némileg leegyszerűsítve, olyan vírusok, amelyek baktériumokat fertőznek meg. Ezen tulajdonságuk alapján pedig elviekben felhasználhatók baktériumok elpusztítására. A kérdés persze a gyakorlatban ennél jóval bonyolultabb, de most úgy tűnik, hogy egy amerikai fejlesztőcsoport a Kaliforniai Egyetemen rendelkezik olyan bakteriofággal, amely képes az antibiotikumoknak ellenálló baktérium elpusztítására.
Nahát
2023-03-27 at 18:53
Ez a szemcsepp egy olyan baktériummal fertőzött, ami MINDEN antibiotikumnak ellenáll. Vagyis jószerével ezt is egy csodás laborban hozták létre. Én már nem hiszek a véletlenszerűen keletkező szupervírusokban és szuperbaktériumokban. Idáig tagadták, hogy a Covid mesterséges, és egy víruslaborban állították elő. Most bevallották. Idáig etettek bennünket mindenféle hülye mesével a denevérről és a tobzoskáról, meg a kínai piacról, ahonnan Csing Csang anyó gyanútlanul hazavitte a denevért/tobzoskát, a család megette, és megfertőzte az egész Földet. Na, ebből elég volt!
Orientál
2023-03-27 at 16:54
Britek kormányfőjük is indiai ,na ez a szerencsétlen politikus nyomja is Zelenszkijéknek a rengeteg milliárdot és a fegyvereket lőszereket is. Uránnal szennyezettet is akar adni Zelenszkijéknek.
Királytigris
2023-03-27 at 14:21
Kemény kártérítés elé néz a gyártó és a forgalmazó.
Bukohill
2023-03-27 at 12:04
Nem az a kérdés, hogy mivel foglalkozik a WHO, hanem az, hogy mi mindennel nem.
https://videa.hu/videok/tudomany-technika/a-halalos-mobiltelefon-the-truthseeker-5g-kutyu-mobil-HDBQyXu4dHsS81Ma
Érdemes a feltöltés dátumát is figyelni.
Dodo
2023-03-27 at 11:53
Gyerekek! Ez az USSSA minta állam! Demokratikusan feldobhatod a talpadat, ha nem vagy gazdag. Ezt akarja az Unió is.
Fekete brumi
2023-03-27 at 11:49
Az EU illetékes hatósága már engedélyt adott a használatára?
László54
2023-03-27 at 11:32
Felteszem a kérdést,normális átgondolt döntés gyógyszert interneten keresztül ill.piacon vásárolni(bizonytalan hatóanyag összetétel,származási hely stb.)?! Hogy szól a régi reklám szöveg “cipőt a cipőboltból” (gyógyszert a gyógyszertárból)!! Ezt teszi a profit utáni hajsza!!
hivő
2023-03-27 at 11:26
A US Public Health organization
nem ér rá ezzel foglalkozni?
Vagy a WHO miért nem felügyeli
a neten forgalmazott áruk
biztonságát?Nem világ egészség
a neve.