Megszüntette a Political Capital (PC) megbízási szerződéseinek ügyében hűtlen kezelés miatt indult nyomozást a Központi Nyomozó Főügyészség – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t az ügyben a hatóságokhoz forduló Tényi István. Az ügyészség egyébként arra hivatkozva szüntette meg a nyomozást, hogy a bíróság korábban már jogerős ítéletet hozott. A főügyészség emellett államtitoksértés miatt is vizsgálódott az elemző cég ellen, de az eljárást ebben az esetben is meg kellett szüntetni, mert a bűncselekmény elévült…
Ismert, az ügyben Tényi István 2015. december 22-én tett feljelentést, melynek lényege szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal a Political Capital elemző és tanácsadó céggel 2010 előtt kötött szerződések alapján a Magyarországon közzétett szélsőséges véleményekkel kapcsolatban készített elemzésekért 190 millió forintot fizetett ki a társaságnak annak ellenére, hogy a munkát a hivatal saját erőből is el tudta volna végezni, ráadásul a kifizetéshez szükséges teljesítési igazolás több esetben is hiányzott. A témáról korábban már az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága is tárgyalt.
Nevetséges javaslatok a Gyurcsány-kormány idején
Az Alkotmányvédelmi Hivatal honlapjára Németh Szilárd fideszes képviselő kezdeményezésére kikerült dokumentumokból több érdekesség is kiderült, amiről a Magyar Idők írt elsőként. A napilap ismertette, az akkor még Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián érekeltségébe tartozó Political Capital (PC) 2006 és 2010 között 432,2 millió forint állami megbízást kapott. Ennek felét, 190 millió forintot az NBH-tól. A PC meghökkentő tanácsokkal látta el például Balajti Lászlót, aki az UD-botrányba belebukó Laborc Sándort váltotta az NBH – az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) jogelődje – élén. A Political Capital programadó sajtótájékoztató megtartását és nyilvános szerepléseket javasolt Balajtinak, ahol a társadalom felé nyitott NBH képét megjelenítve kellene fellépnie annak ellenére, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok vezetőiről egyébként köztudott, rendkívül ritkán mutatkoznak nyilvános rendezvényeken, sajtótájékoztatókon szinte soha. A PC tanulmányaiból kiderült, Balajtitól gyakorlatilag média roadshow-t vártak volna el. A lap szerint a PC a Gyurcsány-kormány idején tehát többek között arra tett javaslatot, hogy imázsfilmmel szedjék rendbe az UD-botrány és a romagyilkosságok után megtépázott szolgálatok népszerűségét, valamint az NBH munkatársai rendszeresen publikáljanak a Népszabadságban, a HVG-ben, a Magyar Narancsban, illetve az NBH évkönyveit a titkosszolgálat munkatársai forgalmasabb tereken osztogathatnák.
Elévülés miatt nem nyomozhatnak
A Budapesti Rendőr-főkapitányság márciusban különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt rendelt el nyomozást, majd az akták a Központi Nyomozó Főügyészségre kerültek. A főügyészség a nyomozás megszüntetését a határozatában azzal indokolja, hogy a bíróság minősített eljárás keretében korábban ítéletet hozott, azaz a cselekményt már elbírálták. 2014 szeptemberében ugyanis jogerős ítélet született és felmentették az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal két korábbi főigazgatóját, Galambos Lajost valamint Laborc Sándort a hűtlen kezelés vádja alól. Tényi feljelentésében ugyanakkor az is szerepelt, hogy a PC a kormányváltás előtt úgy dolgozhatott a polgári elhárításnak, hogy munkatársaikat egyáltalán nem világították át, a minősített adatot tartalmazó elemzéseket úgy készítették, hogy „nem rendelkeztek a minősített adat kezeléséhez szükséges biztonsági tanúsítvánnyal”. A KNYF mindezekért ugyan államtitoksértés gyanúja miatt vizsgálódott, de ebben az esetben is meg kellett szüntetni az eljárást, ugyanis a 2010 előtt történt bűncselekmény öt év után elévült.
Címlapfotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS