Az amerikai bábkormány bukása után hivatalba lépett ügyvivő kormány a gázhiány miatt az orosz Gazprom gázipari óriástól is kénytelen lesz vásárolni az energiahordozóból. Ezt maga a bolgár energiaügyi miniszter, Rosszen Hrisztov jelentette be. Ennyit a májusi győzelmi jelentésekről, amikor az atlanti világ felállva ünnepelte Bulgáriát, mint az első államot, amelyik hiába teljesen kitett Oroszország felé, a morál és az európai értékek jegyében sikerült váltaniuk.
Nos, nem sikerült. Ilyenkor kell elővenni azokat a bizonyos rosszul öregedő cikkeket, amelyek májusban arról számoltak be örömittasan, hogy Kiril Petkov (korábbi miniszterelnök és kanadai állampolgár) úgy megállapodott Kamala Harris amerikai alelnökkel, hogy az orosz gáz azóta elő sem mer bújni a föld alól. Mint írták akkoriban „a Gazpromnál alacsonyabb áron történő cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításáról állapodtak meg. A papír persze mindent elbír (ld. iráni atomalku), mindenesetre miután kiderült, hogy azok a bizonyos diszkont áron kapott LNG szállítmányok kapacitás és terminál hiányában sosem fognak megérkezni, Petkov kormánya gyorsan meg is bukott. A bolgár államrezon pedig – mintha mi sem történt volna – visszaállt az ügyesen egyensúlyozó, egyszerre Európa- és oroszbarát működésre. Európai értékek vs. történelmi barátság plusz energia – 1-2.
Nyilvánvalóan a Gazprommal is tárgyalnunk kell majd
– hangsúlyozta Hrisztov az energiaügyi válságstáb ülését követően. Hozzátette, hogy a szófiai vezetés Azerbajdzsánnal is kész ismét gázszállításokról egyeztetni. Bár azt nem tette hozzá, hogy ahhoz előtte még Görögországgal is illene befejezni az interkonnektort, különben az azeri gázt odatehetik az amerikai LNG mellé a tárolóba. Az irattárolóba. Mind a kettőnek viszonylag alacsony a fűtőértéke.
Hriszto Alekszijev miniszterelnök-helyettes, aki egyben a válságstáb vezetője is elmondta, Bulgáriában szeptemberben még kielégíthetők a gázigények, októberben azonban már csak részlegesen. További célként fogalmazta meg, hogy elviselhetővé kell tenni a lakossági és az üzleti felhasználású gáz árát is. Nahát.
MTI nyomán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS