Ezúttal kerítést festettek jóvátételi munka keretében a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet elítéltjei, akik csak a közelmúltban száz munkaórát dolgoztak a fővárosért, közvetve a főváros lakóiért. A szemétszedéstől a kórházi termek és műtők kifestéséig terjedő önkéntes, díjazás nélküli munkát szívesen vállalják a börtönlakók, mivel segít nekik, hogy a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat, csökkenjen a bűncselekmény miatt érzett szégyenérzet a társadalommal szemben.
A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet jogerősen büntetésüket töltő fogvatartottjai jóvátételi munkavégzés keretében a börtönnel szemben lévő graffitikkal elcsúfított családi ház falát és kerítését hozták rendbe pénteken – írja az intézet közleményében.
Mint kifejtik, az új büntetés-végrehajtási kódex előírja a fogvatartottak kötelező foglalkoztatását, amelynek lényege, hogy minden munkaképes elítéltnek dolgoznia, illetve tanulnia kell. A büntetés-végrehajtásban jelenleg teljeskörű az elítéltek foglalkoztatása. Ugyanakkor a jóvátételi munka különlegessége az, hogy a résztvevők szabadidejükben, díjazás nélkül, önkéntesen vesznek benne részt.
A közlemény szerint az elítéltek több kórházban jártak már, ahol kórtermeket, műtőket festettek ki, újítottak fel. A fővárosi börtön a jóvátételi program keretében többször vett már részt városszépítési munkákban is, Budapest egy-egy szemetesebb részét tisztították meg az elítéltek, a Föld Napja alkalmával nyolc elítélt a közeli erdőt szabadította meg a hulladéktól.
Összességében csak a közelmúltban 40 fogvatartott száz munkaórát dolgozott a városért, közvetve a főváros lakóiért
– hangsúlyozza a közlemény.
Arról is írnak, az elítéltek szívesen vállalják a munkát, mivel segít nekik, hogy a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat, csökkenjen a bűncselekmény miatt érzett szégyenérzet a társadalommal szemben. Emellett a munka változatosságot is hoz a bezárva töltött mindennapokban. Az önkéntes jelentkezők száma ezért szinte mindig meghaladja a szükséges létszámot. A közlemény hangsúlyozza, a munkában csak az vehet részt, aki bűncselekményének súlyossága, illetve személyisége alapján megbízható, nem jelent veszélyt a társadalomra.
Forrás: Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet közleménye; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS