“Kitömött bőröndökön” kívül nincs más értelmes magyarázat arra, amit a baltás gyilkos, meg Paks 2, meg csomó minden kapcsán művelnek Orbánék – jelentette ki a korábban kémkedés miatt megvádolt Szilvásy György a 24.hu-nak adott interjújában. A volt titokminiszter többek közt arról beszélt, szerinte Orbán Viktornak az a kényelmes, ha van egy tizenszázalékos, szerinte sakkban tartható, irányítható, kompromittálódott baloldali erő. Szilvásy beszélt arról is, hogy Orbán hazaárulást követett el, amikor ellenzékben nem úgy viselkedett, ahogy azt a Gyurcsány-kormány elvárta volna.
Szilvásy az interjúban azt is hangsúlyozta, a Fidesz köreiben három évtizede gyűlölik, elsősorban Kövér László, de minden alap nélkül. Felidézte, akkor a KISZ Központi Bizottsága egyetemi osztályának vezetőjeként elérte, hogy a keményvonalas kommunisták ne csukják le Orbánékat, hanem tárgyaljanak, sőt az ifjúsági parlamentben a KISZ elismerte a Fideszt, mint politikai szereplőt. A rendőrség azonban mégis házkutatást tartott a veszprémi kollégiumban elszállásolt Fidesz-delegációnál, és ezt Kövér Szilvásy akciójának gondolta. Hozzátette, 1990-ben Németh Miklós hívta el a köztévé és -rádió felügyelőbizottságába, hogy ellenőrizze a médiaegyensúlyt a választási kampányban. Szerinte akkor túlsúlyban voltak az SZDSZ-t és a Fideszt pártoló szerkesztők, amit ő nem hagyott annyiban.
Arról is beszélt, személy szerint ezekben az években nagyon kedvelte Antall Józsefet és munkatársait, az általuk képviselt európaiságot sugárzó szellemiséget, de az MDF több más irányzatát már kevésbé, ugyanis egyesek zsidóztak. Ennek ellenére tisztséget vállalt, mint a miniszterelnökség költségvetésért felelős helyettes államtitkára. Ekkor, mint fogalmazott, többször leleplezte a Fidesz álságosságát, például pártszékház ügyben, amiért szintén utálják. Ráadásul később a a Medgyessy-kormány idején a Fidesz volt sportminisztere, Deutsch Tamás ellen ő indított eljárást a stadion beléptetési kapuk ügyében, amiért újabb feketepontot szerzett a pártnál. Megjegyezte, bár nyomozás nem indult, mégis eltűnt másfél milliárd forint, majd hozzátette, a Fideszben mindenről a központ dönt, magánzsebre kevesebbet dolgoznak. Arról is beszélt, szerinte a baloldalon nem volt központi koordináció a lopásra, míg a Fideszről úgy tudja, százmilliós állami beruházástól fölfelé semmi nem történhet véletlenül.
Az MSZP végül elengedte a kezét
Az interjúban arról is beszélt, 2006-ban a Gyurcsány-kormányban csak néhány hónapig bírta, mivel zavarta a Gyurcsány-Draskovics-Kiss Péter fémjelezte hármas vezetés. De nem haraggal távozott. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a halálos balesetekkel járó augusztus 20-ai ünnepség után korábban is le akart mondani, de nem engedték. Véleménye szerint akkor nem vétett szakmai hibát, de a politikai felelősséget valakinek vállalnia kellett volna. Gyurcsány Ferenc ezek után kinevezte a polgári titkosszolgálatokat irányító miniszternek. Amikor Galambos Lajost leváltotta a szolgálatok éléről és a helyére Laborc Sándort nevezte ki, a Fideszben úgy értékelték, hogy boszorkányüldözésbe kezdett a beépített embereik ellen. A kormányváltás után szerinte az MSZP azért nem védte meg, mert sosem ágyazódott be a pártba, ráadásul az addigra a pártban is gyűlölt Gyurcsány Ferenc emberének számított. Az MSZP egyik háttérembere állítólag a 2010-es kormányváltás után azt mondta egy illetékes fideszesnek, hogy őt nyugodtan támadhatják. Hozzátette, ” a Fidesz pedig élt a védtelenségemmel: négy ügyben voltam gyanúsított, háromban emeltek vádat. De mindben felmentettek, a minap az úgynevezett kémperben is“.
A kémkedési ügy idején még nem került szóba a Déli Áramlat a kormányban
A volt titokminiszter felidézte, Galambos Lajos vallomásával szemben nem engedett be orosz ügynököket a magyar titkosszolgálat épületébe. Majd hozzátette, amit kémügyként tálalt az ügyészség, azt teljes egészében ők tárták fel még 2009 előtt. Arról is beszélt, Galambos Lajos szerinte azért mondhatta vallomásában, hogy például az akkori titkosszolgálat célja az volt, hogy az oroszoknak átjátszák a MOL-t, mert előtte hetekig nem hagyták aludni, tizenöt percenként rákapcsolták a lámpát azzal a címszóval, hogy ellenőrzik a biztonságát. Gyurcsány Ferencre ellenben Galambos azért nem tett terhelő vallomást, mert alig ismerte. Ráadásul véleménye szerint mivel Gyurcsány Ferenc képviselő, védi a mentelmi jog, így később arra sem játszhattak, hogy “szívatják kicsit előzetesben egy felmentő ítéletig“. Hangsúlyozta, felmentő ítéletékor elhangzott érvei szintén államtitoknak minősülnek, ugyanakkor bárki ellenőrizheti, hogy 2007 elején, amikorra a „kémkedési eseményeket” teszik, még nem került szóba a Déli Áramlat, a kormányban sem tudták, hogy készül ilyen orosz terv.
Szilvásy szerint Polt és Orbán személyesen egyeztetett az előzeteséről
Arról is beszélt, azzal “verte be az utolsó szöget a koporsójába“, hogy a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszterként 2008-ban átadta a nemzetbiztonsági bizottságnak azokat a hangfelvételeket, melyeken Kövér László és Demeter Ervin korábbi fideszes titokminiszterek beszélgetnek az UD Zrt. egy akkori vezetőjével. Az ügyészség emiatt az UD Zrt-ügyben is meggyanúsította, a sajtóban meghurcolták, bár a bíróság felmentette. Megjegyezte, ebből is látszik, hogy az UD Zrt. a Fidesz gyenge pontja. Véleménye szerint az UD Zrt. a Fidesz házi titkosszolgálata, bár ehhez Csányi Sándornak, a tulajdonosának viszonylag kevés köze volt. Ellenben, ha nem hal el a botrány, az akár nemzetközi szinten is kellemetlen lett volna a Fidesznek. Szilvásy György felidézte, 2011. július elsején kommandósok tartottak nála házkutatást, majd Pestre szállították egy fekete furgonban, este Polt Péter két embere hallgatta ki, majd éjfél után döntöttek az előzetes letartóztatásáról. Állítása szerint erről Polt személyesen egyeztetett Orbán Viktorral. Pár nap múlva a nyomozati bíró azzal engedte ki, hogy megalapozatlan a meggyanúsítás.
Az egykori titokminiszter szerint nem baj az orosz barátság, a kapcsolat tartalma azonban lényeges. Véleménye szerint ahhoz, hogy Orbán Viktor 2009-es oroszországi látogatása után Paks 2 hívévé vált, kellett pár “kitömött bőrönd”. Ezt azzal támasztotta alá, hogy Orbán Viktor négy évvel később, “senki által nem értett sürgősséggel” írta alá a Paks 2-ről szóló szerződést. Hozzátette, hasonló “bőröndös legendák” az azeri gyilkos szabadon engedése kapcsán is felmerültek, véleménye szerint “nincs más értelmes magyarázat arra, amit a baltás gyilkos meg Paks 2 meg csomó minden kapcsán művelnek Orbánék“. Újságírói visszakérdezésre, miszerint a Fidesz-kormány minden ilyen lépése a haszonszerzésről szólt -e, azt válaszolta, “a bőrönd, a nagyobb nagyságrendek érdekében, átvitt értelemben is felfogható”. Gyurcsány Ferenc és a Paks 2 beruházással kapcsolatban annyit mondott, Gyurcsány nem azt mondta, hogy kell az új atomerőmű, hanem csak azt, hogy el kell végezni a hatásvizsgálatokat. Bár Paks 2. kérdése korábban is nyitott volt, véleménye szerint Gyurcsány energiapolitikájában a Nabucco és a Déli Áramlat “volt a fő csapásirány”, a tárgyalásokon, amelyeken ő is részt vett, Paks 2 csak érintőlegesen került szóba. Hozzátette, az a Déli Áramlat, amelyről a “kémügyes hazugságvizsgálatok idején még nem hallottak” viszont később szóba került és támogatták is, bár azt amerikai nyomásra 2014 decemberében leállították.
Szilvásy lehazaárulózta Orbánt
Arról is beszélt, bár már nincsenek titkosszolgálati információi, az viszont nem volt titok, hogy Kövér Lászlót 2002 után is mindenről tájékoztatta a titkosszolgálat néhány embere. Hozzátette, a “Mucuska-ügy” kapcsán, 2005 második felében indított vizsgálat ki is derítette, ki szivárogtat Kövér Lászlónak, és utána “sor került az illetők kiszorítására”. Megjegyezte, a Fidesz is, “önmagából kiindulva, 2010 tavaszától mindent kitakarított”. Szilvásy György arról is beszélt, titokminiszterként rengeteg fideszes politikusokat érintő terhelő információval találkozott. Véleménye szerint a Fidesznek nem érdeke az MSZP megsemmisítése, mert “Orbánnak az a kényelmes, ha van egy tizenszázalékos, szerinte sakkban tartható, irányítható, kompromittálódott baloldali erő“. Hozzátette, véleménye szerint a Fidesz már a 2010-es választási győzelme előtt átvehette az irányítást az MSZP egyes csoportjai fölött. Szilvásy emellett konkrétan hazaárulónak nevezte Orbánt a Fidesz ellenzékben képviselt magatartása miatt: “az akkor ellenzékben lévő Fidesz, mely négy éven keresztül mindent elkövetett a kormány és így az ország sikertelenségéért. Ha valami, hát ez a hazaárulás”.
A teljes interjú itt olvasható.
Forrás: 24.hu; kezdőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS