A Ceausescu-diktatúra egykori drámai intézkedése nyomán egy olyan közösségnek kellett búcsúznia szülőfalujától, amelyben békében és szeretetben megfért hat különböző felekezet is. Amikor az elárasztás mementójaként, torzóként egymagában álló egykori, bözödújfalusi római katolikus templom tornya 2014-ben összedőlt, már megfogalmazódott újjáépítésének gondolata. 2017-ben ráadásul egy meghibásodásnak köszönhetően a tározó vizét teljesen leengedték, amely jelentősen megkönnyíti az építkezést. Nem csoda, hogy új lendületet kapott az adománygyűjtési kampány, amelyet legutóbb a Maros megyei RMDSZ-es önkormányzatok támogattak meg fejenként 15 ezer lejjel (nagyjából egymillió forinttal). Mint megtudtuk, eddig az építkezés tervezett költségének hatvanöt százaléka gyűlt össze. Az elkészült templomot a tározó vize fogja körülölelni, és a tervek szerint gyalogoshídon lehet majd megközelíteni.
A Ceausescu-diktatúra utolsó éveiben kezdték építeni azt a 625 méter hosszú és 28 méter magas gátat, amely a Küsmöd patak vízét duzzasztotta meg Erdőszentgyörgy közelében. A hivatalos álláspont szerint a tavat árvízvédelmi célból hozták létre Bözödújfalu helyén. A településen példaértékűen éltek együtt békében és egymást segítve római katolikusok, unitáriusok, reformátusok, görök katolikusok, székely szombatosok és ortodoxok. 1985-től kezdődően kilenc éven át tartott a lakosság kitelepítése, többeket Erdőszentgyörgyre költöztettek, mások több mint harminc községbe szóródtak szét. Az elárasztást követően a római katolikus templomba – amelynek vízből kiemelkedő tornya a falurombolás szimbólumává vált – egy ideig csónakkal be lehetett jutni, mígnem teljesen romlásnak nem indult. Ez többek között a cserepek és a kövek széthordásának, valamint a torony teteje 2009-es ledőlésének volt köszönhető. A torony végül 2014. június 29-én dőlt össze teljesen. Annak ellenére, hogy a falut lerombolták és elárasztották, Bözödújfalu tovább élt, hiszen az évenkénti megemlékezéseken megjelennek az egykori lakosok és az elszármazottak, akik megőrizték hagyományaikat, vallásukat.
Új helyzetet teremtett a tó leengedése
Portálunk kérdésére a templom újjáépítésének egyik ötletgazdája, Csibi Attila Zoltán, Erdőszentgyörgy polgármestere felidézte, már 2014-ben, az utolsó, végsőkig kitartó templomtorony összedőlésének évében megfogalmazódott az újjáépítés gondolata, azt azonban nem is sejtették, hogy lesz olyan alkalom, amikor leengedik a tavat, ahogyan ez 2017-ben megtörtént. A polgármester elmondta, eredetileg olyan technológián gondolkodtak, amely lehetővé tette volna a vízben való építkezést, a gyaloghíd meghibásodása, és emiatt a tározó leengedése azonban nemvárt lehetőséget teremtett. Ezért is tették intenzívebbé az adománygyűjtést és a kommunikációt, hogy ezt a lehetőséget kihasználhassák. A polgármester arról is beszélt, a templom tervei a Székely Hargita Egyesület jóvoltából már rendelkezésre állnak, és az adománygyűjtés is 65 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy ha minden engedélyezési akadály elhárul, meg tudják kezdeni az építkezést. Mint kifejtette, a teljes terv megvalósításához mintegy 270 ezer euróra lenne szükség, amelyből 160 ezer gyűlt eddig össze, tehát nagyjából 90 ezer euró hiányzik a befejezéshez. Csibi Attila Zoltán hangsúlyozta, a román hatóságok részéről sem tapasztaltak semmilyen akadékoskodást, sőt partnernek bizonyultak abból a szempontból, hogy próbálják az építkezést segítő lépéseket hatóságilag támogatni.
Magasabb vízállásnál is kirajtolódna a templom
A tervekkel kapcsolatban a polgármester elmondta, maga a templom cölöpökre épülne, ezeket fúrnák be a tározó aljába, majd ezeken alakítanák ki a templom tényleges alapját, amelyre a torony épülne. Hozzátette, jelen állás szerint a legrosszabb esetben is őszre érné el a víz magassága azt a szintet, amely már zavarná az építkezést, de a cölöpök elhelyezése után már a víz megjelenése sem akadályozná feltétlenül az építkezést. Az elkészült templomot a tározó vize fogja körülölelni, és a tervek szerint gyalogoshídon lehet majd megközelíteni. A polgármester hangsúlyozta, most is nagyon sokan látogatják a környéket, hiszen a templom egyedi a maga nemében, a falurombolások szimbólumává vált. Éppen ezért is akarják újjáépíteni mintegy mementóként, hogy soha ne ismétlődhessen meg olyan trauma, amelyet az egykor itt élőknek el kellett szenvedniük.
A részletes tervek szerint a torony a teljes felújítás után lépcsőn elérhető belső térrel rendelkezne elárasztható alsó szinttel, valamint a víz felett maradó kiállítótérrel. A torony tetejét hódfarkú tetőcseréppel fednék, külső felületét nem vakolnák be. A templom hajóját az átlagos vízállás főlé építik 80-100 centiméterrel, így magasabb vízállásnál is kirajzolódik a templom tömege. A járószint elvileg a nyár folyamán a vízszint fölött marad.
Nem kárpótlás, de elégtétel
A templom amellett, hogy eredeti funkcióját helyreállítják, állandó látogatottságra készül egy olyan téregyüttes létrehozásával, ahol a turisták megismerkedhetnek Bözödújfalu múltjával, jelenével és jövőjével – nyilatkozta portálunknak a polgármester. Ide kapcsolódik például az egyetlen, ma is álló ház felújítása, amelyet még nem ért el a víz, itt tájházat rendeznek be a tervek szerint. Az építkezés tehát nem áll meg a templom befejeztével. Hangsúlyozta, szeretnének minél többet megmutatni annak a falunak az életéből, ahol egykor hat felekezet példásan, szeretetben fért meg egymással. Arról is beszélt, véleménye szerint az egykor ittlakókat nem kárpótolhatja egyik templomuk felépítése, az viszont számukra is óriási elégtétel, hogy végre foglalkozik valaki azzal a településsel, ahol ők még élhettek. Hozzátette, a román sajtó is teljesen nyitott a kezdeményezésre, nem tabu számukra sem a falurombolás kérdése. Pozitív hírként fogadták az újjáépítés terveit is, és folyamatosan informálódnak arról, milyen szakaszánál tart az elképzelés.
A harangok is megvannak még
A határidők kapcsán elmondta, 2014-ben, amikor megfogalmazódott az újjáépítés gondolata, ötéves határidőt határoztak meg a megvalósításra, és jelen állás szerint a 2019-es határidő tarthatónak tűnik, sőt jó esetben a templom már idén is állni fog. Jelenleg kivitelezőt keresnek, és ideális esetben már tavasszal megkezdhetik a munkát. Az alapozási fázisra 2-3 hónapot szánnak, és még egyszer ennyi idő, míg a tornyot is befejezik. Portálunk kérdésére a polgármester elmondta, megvan az unitárius és megvan a római katolikus templom harangja is, és szeretnék, ha az új torony harangja délben és éjfélkor is megszólalna.
Az lenne szép, ha az eredeti harang kerülne vissza a helyére, de az egyház véleményét még nem kérték ki erről
– tette hozzá. Az adománygyűjtés jelenleg is folyik, és az építkezés megkezdésével párhuzamosan is szívesen fogadják a felajánlásokat. Aki hozzá szeretne járulni a falurombolás szimbólumaként felállítandó Összetartozás Templomának építési költségeihez, megteheti az alábbi adatok alapján, banki utalással:
BANCA TRANSILVANIA – TARGU MURES
ASOCIATIA BOZODUJFALUERT, COD CLIENT 257338, SWIFT: BTRLRO22
HUF RO86BTRLHUFCRT0257533801
EUR RO73BTRLEURCRT0257533801
RON RO26BTRLRONCRT0257533801
A megvalósítással és adománygyűjtéssel kapcsolatosan minden információ megtalálható a Bözödújfaluért Egyesület Facebook-oldalán, illetve a www.erdoszentgyorgy.ro oldalon is.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu. Vezető képünkön a régi templom, amikor még állt; fotó: szabadsag.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS