Elrendelte a dunai hajóbaleset ügyében a szállodahajó meggyanúsított ukrán kapitányának letartóztatását a Budai Központi Kerületi Bíróság – közölte újságírókkal a szerdai döntés után a gyanúsított védője, Tóth M. Gábor a bíróság épületében. Amint arról már korábban beszámoltunk, a Kúria kimondta, hogy jogtalanul engedte az eljáró bíróság óvadék ellenében szabadlábra Jurij Csaplinszkijt, ezt követően pedig az ügyészség már másnap indítványozta a kapitány letartóztatását. A vádhatóság indítványában több letartóztatási okot is felvetett; ezt hagyta jóvá szerdán délután a Budai Központi Kerületi Bíróság. A döntés értelmében őrizetbe veszik a 28 áldozatot követelő hajószerencsétlenség feltételezett okozóját.
Mint ismert, az ügyben hozott elsőfokú ítéletben a Budai Központi Kerületi Bíróság kimondta, hogy a vízi közlekedés halálos balesetet okozó veszélyeztetése bűncselekménnyel vádolt kapitány 15 millió forint óvadék ellenében kerülhet bűnügyi felügyelet alá, azzal a kitétellel, hogy Budapestet csak engedéllyel hagyhatja el, illetve nyomkövető berendezést kell viselni. Ezt szigorította a Fővárosi Törvényszék másodfokú ítélete, amely elrendelte, hogy Csaplinszkij hetente kétszer jelenjen meg a meghatározott időpontban a hatóság által kijelölt helyen.
Ezt a döntést támadta meg az ügyészség a Kúriánál, amely hétfőn meg is állapította a bíróság határozatának törvénytelenségét. Ebből kiindulva másnap, kedden a vádhatóság újból indítványozta a kapitány letartóztatását. Ebben az indítványban az ügyészség kifejtette: fennáll a szökés és elrejtőzés lehetősége, illetve a bizonyítékok éltüntetésének megkísérlése sem kizárható. Ezen kívül az indítvány szerint a kapitánynak 35 rendbeli segítségnyújtás elmulasztása bűncselekményért is felelnie kell, ezért a vádhatóság a terhelt azonnali letartóztatását kérte.
Az ügyvéd vitatja a vádakat
Élesen tiltakozott az indítványban szereplő letartóztatási okokkal szemben Tóth M. Gábor, a kapitány ügyvédje, aki elmondta: elfogadhatatlannak tartja a letartóztatás elrendelését. Kifejtette: számára érthetetlenek a most felhozott vádak, mivel szemtanúk szerint védence segédkezett a mentésben. Sajtóinformációk szerint valóban többen látták a kapitányt mentőövekkel a kezében a fedélzeten, ugyanakkor a baleseti protokoll szerint nem ez lett volna a feladata. A mentés ugyanis a legénység feladatkörébe tartozik elsődlegesen, míg a kapitány felelőssége, hogy a megfelelő frekvencián azonnal vészjelzést adjon le. Ezt mulasztotta el Csaplinszkij.
A bizonyítékok eltüntetéséről szólva a védő elmondta: szerinte abszurd és jogszerűtlen, hogy a bíróság nem veszi figyelembe, hogy védence az elmúlt két hónapban szerinte semmilyen kísérletet sem tett az eljárás akadályozására vagy a bizonyítékok megsemmisítésére.
Bármilyen bizonyítékot, ha akart volna, eltüntethetett, megsemmisíthetett volna; úgy gondolom tehát, hogy nem helyén való ez a bírói döntés, ezért természetesen fellebbeztem
– mondta Tóth M. Gábor.
Letartóztatják a kapitányt
A védelem kifogásai ellenére a Budai Központi Kerületi Bíróság elrendelte a kapitány letartóztatását. A határozat szerint a vízi közlekedés halálos balesetet okozó veszélyeztetése bűncselekménnyel vádolt férfinél fennáll a szökés és elrejtőzés, valamint a bizonyítékok eltüntetésének és megsemmisítésének veszélye. Ez tehát azt jelenti, hogy – az eljárás során először – a 28 áldozattal járó dunai hajószerencsétlenség terheltje bűnügyi felügyeletből hatósági őrizetbe kerül át a nyár végéig.
Május 29-én a Hableány sétahajó a Margit híd közelében összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval és elsüllyedt. A Hableányon 33 koreai turista, valamint a kéttagú magyar személyzet utazott, és csak hét embert sikerült kimenteni közülük. A Budapesti Rendőr-főkapitányság az ügyben a vízi közlekedés halálos tömegszerencsétlenséget okozó gondatlan veszélyeztetése miatt indított eljárást.
Fotó: MTI/Mónus Márton
Facebook
Twitter
YouTube
RSS