A lengyel ügy, és a lengyel ellenzék uniós fórumok előtt tanúsított magatartása is napirendre került a Magyar Szocialista Párt mai elnökségi ülésén – értesült a PestiSrácok.hu. Információinkat Tóbiás József, az MSZP elnöke is megerősítette. Portálunk kíváncsi volt, a pártelnök szerint a lengyel ellenzéki politikusokkal szemben a magyar uniós képviselők miért támadják vehemensen Magyarországot a brüsszeli, strasbourgi vitákban, de a pártelnök azt ígérte, holnap, az elnökségi ülés után válaszol a kérdéseinkre.
Magyarország után Lengyelország is az Európai Unió célkeresztjébe került, tegnap az új lengyel kormány döntéseiről tartottak vitanapot az Európai Parlament strasbourgi ülésén. Mint ahogy azt a lengyel ügy kapcsán megírtuk, az ilyen vitákban óriási a kontraszt a magyar ellenzék és a lengyel ellenzék között. Ha belügyekről van szó, vagy az ország jelenét, jövőjét érdemben befolyásoló uniós vitákról, akkor uniós szinten egyedülállóan és példátlanul csak a magyar ellenzéki képviselők támadják a saját hazájukat és saját hazájuk kormányát, míg mások csöndben vannak, és hallgatnak. Az MSZP-s és DK-s uniós képviselők az európai parlamenti vitákban rendszeresen, hangosan és agresszívan bírálják Orbán Viktor és a magyar kormány politikáját, sokszor ő maguk adtak táptalajt a heves támadásoknak, a Tavares-jelentés esetében pedig egyértelműen be is bizonyosodott, hogy azt a magyar ellenzék írta, diktálta tollba. Ezzel szemben a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) ellenzéke, a Polgári Platform (PO) nem támadja direkt Kaczynskiékat, nem mennek az országukkal szembe, mert tudják, hogy abból ők nagyon rosszul jönnének ki Lengyelországban.
Az ügyben Szabó Szabolcsot, az Együtt országgyűlési képviselőjét is felhívtuk, aki a PestiSrácok.hu kérdésére kijelentette, valóban nagy a kontraszt a lengyel és a magyar ellenzék között, de ennek több oka is van.
“Fontos momentum, hogy Beata Szydlo lengyel miniszterelnök békülékenyebb, a kritikákat értő, de nem elfogadó, konstruktív partnerként lépett színre a tegnapi uniós lengyel vitanapon, míg ha magyar napot tart az Európai Parlament, akkor Orbán Viktor nagy harci kedvvel, a konfliktust keresve, véleményét élesen megfogalmazva száll vitába. A két hozzáállásnak más a fogadtatása. Ugyancsak fontos különbség, hogy amíg a magyar kormánynak baloldali ellenzéke van, addig a jobboldali PiS-nek az ellenzéke is jobboldali” – vélekedett Szabó Szabolcs.
A politikustól megkérdeztük, el tudja-e képzelni, hogy az Európai Parlamentben, az uniós fórumok előtt a magyar ellenzék is úgy viselkedjen, ahogy most a lengyel. “Amennyiben az unió Magyarországot kritizálná és nem a magyar kormányt, vagy a kabinet döntéseit, akkor uniós képviselőink kötelessége lenne, hogy egységfrontba tömörülve védjék a magyar érdekeket. Az uniós fórumok előtt azonban nem hazánk, hanem a kormány van célkeresztben, márpedig ilyen esetben elfogadható, logikus és normális magatartás, hogy a magyar ellenzéki képviselők beleállnak a vitákba, és fel is szólalnak a brüsszeli, strasbourgi parlamentben“ – nyomatékosította Szabó Szabolcs.
Pikáns, hogy Lengyelország uniós bírálatait az a Donald Tusk is visszautasította, aki a legutóbbi lengyel parlamenti választáson vesztes Polgári Platform alapítója és ilyen módon azt utasítja el, hogy legfőbb politikai riválisaikat pellengérre állítsák az általa vezetett uniós fórum előtt.
Tusk, az Európai Tanács elnöke egyúttal azt is bejelentettem a lengyelországi helyzet kérdése nem fog szerepelni az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő Európai Tanács februári csúcstalálkozójának napirendjén, és azt sem szeretné, ha lengyel belpolitikai viták folynának a tanács előtt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS