A kommunizmus áldozatai és elkövetői állnak a Kommunizmuskutató Intézet új videópályázatának gyújtópontjában. A múzeum még mindig látogatható, „Nagy bűntetthez, nagy eszme kell!” című időszaki kiállításának címét adták a videópályázatnak is, amelyre középiskolás diákok pályázhatnak értékes díjakért.
A kommunizmus áldozatait és hőseit sosem feledhetjük, meg kell ismernünk és meg kell ismertetnünk a sorsukat, tragédiájukat, és tisztelettel kell adóznunk áldozatvállalásuk előtt – áll a pályázat meghirdetésében. Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója hangsúlyozta, hogy ezek az áldozatok és ellenálló hősök sokat küzdöttek, szenvedtek a diktatúrában, sokszor az életüket adták azért, hogy mi ma szabadon élhessünk, ezért a felnövekvő nemzedékekkel is meg kell ismertetni a sorsukat.
Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy a kommunista terrornak nemcsak áldozatai voltak, hanem elkövetői is
– szögezte le. Kifejtette, hogy beszélni kell a tettesekről is, akik elvakultan szolgálták az emberellenes diktatúrát és annak bűnös vezetőit, ezzel tömegeknek szenvedést okozva. A tavaly szeptemberben megnyílt „Nagy bűntetthez, nagy eszme kell!” időszaki kiállítás merész, groteszk görbe tükröt állít a kommunizmus elé, ezzel rámutatva az abszurd embertelenségére.
Ezért adták ugyanezt a címet a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából meghirdetett videópályázatnak is, amelyen azt várják a diákoktól, hogy a kommunista diktatúra bűneit és természetét, illetve az áldozatok, az ellenálló hősök, vagy éppen a tettesek történetét meséljék el.
A kortárs videós trendekhez igazodva, 30–60 másodperces videókat kérnek .mov vagy .mp4 formátumban. A pályamunkákat fájlmegosztón vagy fájlfeltöltőn keresztül küldhetik el a diákok a [email protected] e-mailcímre 2024. április 7. (vasárnap) éjfélig, egy kitöltött adatlappal együtt. A beérkezett pályaműveket (a videók tartalmát, kreativitását és megvalósítását) a benyújtási határidő lejártát követő két héten belül szakértő zsűri értékeli. A nyertesek értékes nyereményekkel gazdagodhatnak, amelyeket a digitalizációhoz kapcsolódó oktatásra nagy hangsúlyt fektető Samsung Magyarország ajánlott fel:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS