Most, hogy a vírus harmadik hulláma a többi közép-európai ország után Magyarországot is telibe csapta, és emiatt várhatóan 2 hétre (reméljük, valóban nem lesz többre szükség) a tavaly tavaszihoz hasonlóan szigorú korlátozó intézkedéseket kellett bevezetni, vajon várhatjuk-e, hogy azonnal javulni fog a helyzet? Azonnal csökken a fertőzések száma? Rögtön kevesebben kerülnek kórházba?
Az első napokban nyilvánvalóan nem. Sőt. A hétfőtől kezdődő lezárásokat megelőző hétvégi bevásárló roham miatt eleinte valószínűleg még emelkedni fog a fertőzésszám. Ehhez hozzá jön a beoltottak, különösen a hétvégi tömeges oltáson részt vevők első hétre kalkulált megduplázódó fertőzési kockázata. Tömeg alakul ki magukon az oltópontokon, illetve a beoltottak hajlamosak rögtön lazává, könnyelművé válni az oltás után, abban a tévhitben, hogy ők már védettek. Pedig tudjuk, és a kommunikáció is egyértelmű ezzel kapcsolatban: minden oltás után ki kell várni a kb. 30 napot, illetve meg kell kapni a második oltást, mire kialakul a maximális védettség.
Romló adatok?
Tehát a héten vélhetően még szarabbak lesznek a számok, a kórházakban a jövő hét is még szarabb lesz, a halálozás pedig jó, ha Húsvét táján kezd majd lecsengeni, ha mindent jól csinálunk. A tömeges oltás hatása akkor jelentkezik majd, ha a népesség 60-70 %-a megszerezte a védettséget. (Átesett a fertőzésen vagy megkapta mindkét oltást, eltelt a 30 nap.) Ez előtt csak az elsőként, már korábban beoltott egészségügyi dolgozók körében (hiszen az ő immunitásuk szükséges ahhoz, hogy másokat is kezelni tudjanak), illetve a priorizált kockázati csoportokban (idősek, krónikus betegek) alakul ki védelem. Az utóbbi eredményét láthatjuk majd idővel megnyilvánulni a kórházi kezeltek, lélegeztetettek és halottak számának csökkenésében, hiszen a rosszabb egészségi állapotú oltatlanok közül kerül ki ma ezek legnagyobb része.
Fontos mindezzel tisztában lenni, érteni, és nem bedőlni minden primitív uszításnak, pánikkeltésnek, hazugságoknak.
Például annak, hogy kudarc lett volna a hétvégi tömeges oltás. Természetesen akadtak nehézségek, hiszen ilyen hirtelen helyzetben nemigen találta még magát a rendszer, de a hibákat sikerült kijavítani, és több százezren megkapták az első oltásukat.
Vagy annak, hogy Magyarország nem „hívta le” azokat a vakcinákat, amelyeket most helyettünk más országok kapnak meg. Meg hogy sereghajtóak vagyunk a vakcinák beadásának hatékonyságában.
Ujhelyi István világelső a “hazugsággyakorisági hatékonyságban”
”Beadási hatékonyság” – bármit is jelentsen ez a semmitmondó, de kétségtelenül jól hangzó kifejezés, Ujhelyi Istvántól. A valóság ezzel szemben az, hogy az EU-ban a második helyen állunk, a lakosság 10%-a megkapta az első oltását. (A grafikon még a hétvégi tömeges oltás előtt készült.) A hétvége óta már Dániát is leelőztük, egyedül Málta előz meg minket, ahol 500 ezren laknak. Ott kb. 70 ezer embert oltottak be. Nálunk 1 milliót. Ha valóban az EU-ra bíztuk volna magunkat, és nem rendelünk orosz, ill. kínai vakcinát, akkor ez a szám most fele ennyi sem lenne.
Azok a vakcinák ugyanis, amelyeket állítólag le kellett volna hívnunk (többek között a mind közül is legaljasabb Niedermüller hazudik ezekről gusztustalan, álszent módon a Facebookon, de Karácsony Gergely is ezekre hivatkozik), azok a vakcinák konkrétan nem is léteznek még, hanem majd most kerülnek gyártásra, és talán decemberben lesznek elérhetőek.
A 12. helyen állunk a világon
Van egy friss grafikon is, ami a New York Timesban jelent meg, és már a hétvégi adatokat is tartalmazza. Eszerint világszinten is kiválóan állunk, a 12. helyen. De ha valaki csak az ellenzéki propagandamédiát olvassa, ezekkel a valós adatokkal, információkkal nem találkozik. Találkozik viszont a hergeléssel,a kínai meg az orosz vakcina ellen is. Miközben mindkét vakcina hatékony és megbízható, erre nem csak az Öböl-államokban beoltott több millió ember a bizonyíték, például a harmadik helyen álló Egyesült Arab Emirátusok, ahol elsősorban a kínai vakcinával oltanak, vagy a kontinentális Európa országai között első helyezett Szerbia, ahol főleg az orosszal. De most már az Európai Unióban is megindult az engedélyeztetési folyamatuk. Korábban politikai-gazdasági okokból a nyugati cégek vakcináit erőltették. Mára azonban kiderült, ezek egyszerűen képtelenek a szükséges mennyiséget időre szállítani, miközben a járvány a vártnál sokkal jobban tombol egész Európa-szerte. Ezért szükség van a keleti vakcinákra is a lakosság átoltásához.
Az ellenzék nem véletlenül teszi, amit tesz
Az ellenzéki erőknek az az érdeke, hogy az átoltás ne sikerüljön ezért hergelnek, ezért igyekeznek aláásni a bizalmat. Nekik az a jó, ha minél több a halott, minél később ér véget a járvány, minél nagyobbat reccsen a gazdaság. Mert akkor ők hatalomra kerülhetnek. Ez persze egy konkrét technika, okkal hátráltatják a védekezést. Ha az emberek elégedettek, akkor nem akarják leváltani a kormányt. Ha viszont elégedetlenek, rossz a gazdaság, az emberek akkor a kormányt hibáztatják, és változást akarnak. Az ellenzék gáncsoskodik, megalkotja a problémát, majd hősként odaáll, hogy majd ők változást hoznak a hanyatlásban. Politikai érdekük fűződik az ország hátráltatásához. A szavazók egy része vevő erre a hergelésre, de a józanabb, gondolkodóbb részük, politikai szimpátiától függetlenül azt szeretné, hogy mielőbb legyünk túl ezen az egész vírus mizérián.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS