A migrációs veszély nem múlt el, sőt, egyre nagyobb fenyegetést jelent Európára nézve. Fabrice Leggeri, a Frontex korábbi igazgatója és Marsai Viktor, a Mathias Corvinus Collegium rendezésében megtartott Budapest Lectures sorozat legújabb pódiumbeszélgetésén tartott előadást a témában a legfrissebb, illegális bevándorlást érintő kutatások eredményeinek tükrében.
Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) jelentése szerint az észlelt irreguláris határátlépések száma az Európai Unió külső határain 2023 első tíz hónapjában 18%-kal emelkedett, közel 331 600-ra. Ez a szám meghaladja az előző évi összértéket, és 2015 óta a legmagasabb ebben az időintervallumban. Az adatok végérvényesen cáfolják azokat a véleményeket, amelyek szerint a migrációs válság “álprobléma, ami már úgyis mögöttünk van”.
Mint Marsai Viktor felhívta rá a figyelmet, ezek kizárólag az észlelt illegális behatolások. Mint mondta, évente több százmillióan érkeznek Európába, jórészt turistaként, akikkel szemben komoly ellenőrzési feltételeket támasztanak, több szintű azonosításon kell átesniük. Ez esetben felmerül a kérdés, hogy a menekülteket miért fogadja Brüsszel számolatlanul?
A határőrizeti szervek működése kapcsán Leggeri a legfőbb problémaként azt nevezte meg, hogy maguk a Frontex emberei sem tudják, hogy mihez van joguk. Hiszen miközben a feladatuk az illegális bevándorlók megállítása lenne, addig az EU vezetése folyamatosan a hatóságokat vegzálják, és erőszakos fellépéssel, vagy túlzott erő használatával vádolják őket. Ilyen helyzetben a rendvédelmisek nem tudják elvégezni a feldataikat.
Marsai Viktor a helyzet kezelésére pozitív példaként azt említette, hogy a Trump-adminisztráció alatt a feltartóztatott migránsokat nem az USA, hanem Mexikó területén helyezték el az átvizsgálás idejére, így az ellátási költségek Mexikót terhelték; ennek egyenes következménye volt, hogy az illegális bevándorlás nyolcvan százalékkal csökkent, hiszen az ottani menekülttáborokban lényegesen rosszabb körülmények között éltek, mint az amerikaiakban. Ez azonban mára teljesen megfordult, hiszen a Biden–Harris-adminisztráció újra az USA területén helyezi el a bevándorlókat, ahonnan megszökni is könnyebben tudnak az Egyesült államok területére.
Marsai szerint az ideális megoldás a Trump-féle modell alkalmazása lenne mind az Egyesült Államokban, mind pedig Európában. Ehhez természetesen elengedhetetlen a Frontex bővítése, valamint a határvédelem tagállami kézbe helyezése, hogy az adott országok a rendelkezésükre bocsátott eszközökkel maguk védhessék meg Európa kapuit. Mindehhez azonban elengedhetetlen, hogy az unió támogassa a tagállamokat a bevándorlás elleni harcban.
Fabrice Leggeri kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a Frontex bizonyos abban, hogy a különféle NGO-k nyíltan támogatják az illegális bevándorlást. Mint mondta, drónfelvételekkel és műholdas képekkel is tudják igazolni az álcivil hálózatok aktív részvételét a határsértők segítségében. Arra vonatkozóan, hogy mit várnak a közelgő EP-választásoktól, Leggeri bizakodóan válaszolt: a Frontex volt igazgatója szerint a francia jobboldal jelentős előnybe került az utóbbi időben, különösképpen a fiatalok között.
Huszonöt–harmincöt évesek, és belegondolnak abba, hogy milyen lesz Franciaország, mire betöltik a hetvenet. És a kép, amit látnak, nem tetszik nekik. Ha el akarják kerülni, akkor cselekedniük kell, és most kell cselekedniük
– fogalmazott.
Fotó: MCC
Facebook
Twitter
YouTube
RSS