Ha a néhány hete Brazíliában elfogott Kisbandi úgy dönt, hogy nem egyezik bele a kiadatásába, akár több évig is eltarthat, mire az alvilág bankárának is nevezett, csalással gyanúsított férfit Magyarországra szállítják – ismertette az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatását a Fővárosi Törvényszék a Prisztás-gyilkosság keddi tárgyalásán. A tanácselnök azt is közölte, ha videokonferencia keretében sikerül is a bíróságnak meghallgatnia Lakatos Andrást, a minisztérium közlése szerint valódi tanúkihallgatásra nem kerülhet sor, csupán arra lesz lehetőség, hogy a bíróság, a vád és a védelem képviselői előre megfogalmazott kérdéseket tegyenek fel a férfinek. A tárgyaláson elhangzott még, hogy Portik Tamás volt katonáját, a Fenyő-gyilkossággal és az Aranykéz utcai merénylettel is vádolt Jozef Rohác egykori szlovákiai bűntársát is hamis tanúzás miatt jelentette fel a Budapesti Nyomozó Ügyészségen.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Iratismertetéssel és a másodrendű vádlott volt feleségének a meghallgatásával folytatódott a Prisztás-gyilkosság megismételt elsőfokú eljárása kedden a Fővárosi Törvényszéken. Hatvani egykori feleségét a védelem kérésére hallgatta meg a bíróság. B. Katalin meghallgatásával a vádlott ismét azt az állítását szerette volna alátámasztani, hogy 1996. november elsején, a gyilkosság napján nem tartózkodott Budapesten. A másodrendű vádlott unokatestvérei ugyanis korábban olyan nyilatkozatot tettek, Hatvani aznap Kunszálláson volt egy családi rendezvényen. Elmondták azt is, hogy a család a 70-es, 80-as évektől kezdve minden év húsvétján, illetve halottak napján összejárt. Az 1996-os év pedig több családi esemény és tragédia miatt is emlékezetes volt számukra, ezért tudnak konkrétan arra a találkozóra visszaemlékezni – állították a tanúk. Elmondták, Hatvani letartóztatásáról volt feleségétől értesültek, amit B. Katalin a mai vallomásában meg is erősített. Ezután került szóba közöttük, hogy a másodrendű vádlott a Prisztás-gyilkosság napján náluk járt vidéken. Hatvani korábban azt állította, fénykép is készült az összejövetelről, de ez ma már nem fellelhető. A tanú arról is beszélt, hogy volt férje két korábbi ügyvédjét is tájékoztatták, hogy tanúkkal tudnak alibit igazolni Hatyinak, ám a meghallgatásukra mégsem került sor.
Halálosan megfenyegették a bizalmast
A tárgyaláson ismertették a 2-es számú védett tanú eddig még fel nem olvasott, 2013 novemberében elmondott bírósági vallomását is. A tanú megemlítette, hogy Portik emberei, a másodrendű vádlott Hatvani István, illetve a több, Portikot érintő gyilkossági ügyben is tanúként szereplő és egykoron az olajmaffiához tartozó Hunyadi Ferenc és Tomori Tamás is többször halálosan megfenyegette. A fenyegetések alkalmával arra is felhívták a figyelmét, ha a rendőrségre megy és ott beszél az általa tudott bűncselekményekről, ők azt úgy is azonnal meg fogják tudni. A nő ma, illetve az előző tárgyaláson felolvasott vallomásához a védelem több észrevételt is fűzött: az első és másodrendű vádlott közös védője például megemlítette, hogy nem ért egyet az elsőfokú bíróság korábbi, a vádlottakat elmarasztaló ítéletének indoklásával: Patócs Ilona szerint tévesen állapította meg a törvényszék, hogy a tanú szavahihető, vallomása pedig következetes, mivel a nő a nyomozati és bírósági szakban is önmagának ellentmondó vallomásokat tett.
Újabb koronatanút jelentett fel Portik
Az ügyvéd a tanú hitelességét támadva hozzátette azt is, hogy a hölgy „30 éve csalásokból él”. Ezzel összefüggésben hozakodtak elő a több mint tíz éve tárgyalt Daciás-üggyel, amelyben a védett tanú és Kisbandi együtt ültek a vádlottak padján. Az 1994-ig visszanyúló ügyben Lakatost felbujtóként négyszáz rendbeli csalás miatt két év nyolc hónap börtönre ítélték, mert egy kereskedelmi cég mögé bújva kedvezményes autóvásárlást ajánlott román állampolgároknak, de a néhány ezer márkáért cserébe semmit sem adtak. Ebben az ügyben szerepelt vádlottként a koronatanú, akit okirathamisítás miatt részesített megrovásban a bíróság. Portikék azért is hivatkoztak erre az eljárásra, mivel az ügyben a nő állításuk szerint hamis vallomást tett. Ugyancsak hazugsággal vádolta meg a védelem az energolosok egykori emberét, Zsóvár Imrét is, akit Portikék, – volt titkárnőjéhez hasonlóan – szintén feljelentettek hamis tanúzás miatt a Budapesti Nyomozó Ügyészségen. Az elsőrendű vádlott azzal érvelt, hogy Zsóvár korábban éppen a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán beszélt arról, hogy semmilyen életellenes bűncselekményről nem tud vele kapcsolatban, az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán viszont már a férfi részletesen beszámolt több bűncselekményről is, azt állítva, hogy korábban hazudott a bíróságon. Portik szerint nem csak az a kérdés, hogy miért vallottak hamisan a tanúk, hanem, hogy „ki és miért készítette fel őket a vallomásokra”. Megemlítette azt is, hogy amikor 2012-ben Budapesten igazoltatták Bandikát, akkor az NNI szándékosan hagyta futni a csalót. A vádlott ismét hangoztatta, hogy „koncepciós és koholt a vád”, és „amiről 2013-ban beszélt, mára bebizonyosodott”.
Évekig is eltarthat, mire kiadják Kisbandit
A tárgyaláson újból szóba került a néhány hete Brazíliában elfogott Lakatos András kihallgatása is. A bíróság közölte, Kisbandi ügyében az Igazságügyi Minisztérium a korábbi megkeresésükre azt a választ adta, hogy mivel Brazília és Magyarország között nincs jogsegély egyezmény, így az eljárás hónapokig, vagy akár évekig is eltarthat. Utóbbi eset akkor állhat fenn, ha Kisbandi nem járul hozzá a kiadatásához – hangzott el a tárgyaláson. A bűnöző meghallgatásával kapcsolatban a minisztérium arról tájékoztatta a törvényszéket, hogy a tanúkihallgatásra csak is diplomáciai úton van lehetőség, ezért Lakatosnak csak előre megfogalmazott kérdések tehetők fel. Abban az esetben is ugyanígy kell eljárni, ha az alvilág volt pénztárosát videokonferencia keretében hallgatja meg a törvényszék. A per június 12-én folytatódik.
Címlapfotó: Alfahír.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS