Pesti Srácok

MEGVAN! Behúztuk a kötelezőt Jerevánban! – Labdarúgó vb-selejtező: Örményország–Magyarország 0–1 (0–1)

MEGVAN! Behúztuk a kötelezőt Jerevánban! – Labdarúgó vb-selejtező: Örményország–Magyarország 0–1 (0–1)

Nem kifejezetten jól játszva, de hatalmasat küzdve, Varga Barnabás fejesgóljával megszerezte a rendkívül fontos győzelmet a magyar labdarúgó-válogatott Jerevánban az Örményország elleni világbajnoki-selejtezőn, s ezzel megtette a maga lépését a hőn áhított pótselejtezőért. Amennyiben este Portugália elhozza a három pontot Írországból, akkor az utolsó forduló eredményeitől függetlenül ott leszünk vb-kvalifikációért zajló márciusi folytatásban.

Nagyon nagy téttel bírt a magyar labdarúgó-válogatott mai, jereváni világbajnoki selejtezője, hiszen az elmúlt fordulók eredményei okán egy mai győzelem a világbajnoki álmok továbbélését jelentette. Ehhez a portugáloknak is győznie kellene az írek ellen, amely meccs azonban a mi örmények elleni párharcunk után kezdődik, így annak eredményét még nem ismerjük. Igaz, ez szemernyit sem változtatott azon, hogy a világ legelső, hivatalosan is keresztény országában, a 301-ben államilag is kereszténnyé váló Örményországban csapatunk célja nem lehetett más, mint a győzelem.

A budapesti mérkőzés tapasztalatait is felhasználhattuk mai vendéglátónk ellen, igaz, a hazaiaknál sérülés, illetve eltiltás miatt néhány alapember kiesett a mai meccsre, s mivel nálunk ott lehetett a csapatban a Budapesten hiányzó Sallai Roland és Varga Barnabás is, így még inkább mi voltunk a mérkőzés esélyesei. Nem szabadott azonban figyelmen kívül hagyni azt, hogy az örmények azért megmutatták, hogy képesek meglepetést szerezni, hiszen hazai környezetben legyőzték Írországot.

Kezdőcsapatunkban érdemi meglepetés nem volt, Marco Rossi szövetségi kapitány a Lisszabonban is látott felállásban küldte pályára a csapatunkat. Ott volt a padon a budapesti meccset eldöntő Lukács és Gruber, hiányzónk pedig Mocsi, Ötvös és az egyik újoncunk, Bárány Donát volt. A debreceni gólzsák kisebb sérüléssel érkezett az edzőtáborba, amely nem jött teljesen rendbe, de portálunk érdeklődésére elmondta, hogy az írek elleni vasárnapi meccsen talán már ő is bevethető lesz. A hazaiaknál ott volt a kezdőben a jelenleg kölcsönben az orosz Akran Togliattiban szereplő ferencvárosi légiós, Edgar Szevikjan is.

Összeállítások

Örményország: Avagjan – Pilojan, Sz. Muradjan, Mkrtcsjan, Tiknizjan – Hovhanniszjan, K. Muradjan, Szpercjan – Szevikjan, Ranos, Sagojan. Szövetségi kapitány: Jegise Melikjan. Magyarország: Dibusz – Nego, Orbán, Szalai A., Kerkez – Bolla, Schäfer, Styles – Szoboszlai, Sallai – Varga B. Szövetségi kapitány: Marco Rossi

Válogatottunk a Himnuszt énekli a jereváni stadionban. Fotó: az MLSZ hivatalos Facebook-oldala

Első félidő

Tiszta fehérben játszottak a mieink, és mi kezdtük a játékot. A 3. percben vezettük az első támadást, Szoboszlai indította Sallait a bal oldalon, aki középre játszott, Varga nem fért a labdához, Bolla azonban lecsapott a lecsorgóra, de fölé lőtt. Két perccel később ismét megiramodtunk, de Schäfer kissé „rácsavarodott” a labdára, így odalett a lehetőség. A 11. percben végezhettük el az első szögletünket, majd rögtön a másodikat is, Varga fejelni is tudott, de kaput nem talált. A 20. percben Szoboszlai huszonöt méterről leadott lövésébe vetődtek bele az örmények. Csapatunk játéka olykor pontatlan volt, és ez elég volt ahhoz, hogy az örmények jól megszervezett védekezésének ne igazán találjuk az ellenszerét. Látható volt, hogy a hazaiak is figyelembe vették a budapesti mérkőzés tapasztalatait, nem hagytak teret kreatív játékosainknak a játék szervezésére és jól megszállták saját kapujuk előterét. A 26. percben az első örmény lehetőséget láthattuk, amikor a bal szélről érkező beadást Szevikjan lőtte rá egyből, ballal, kapásból, de a remekül helyezkedő Szalai Attila blokkolta a lövést. A 33. percben nagyon szép góllal szereztünk vezetést. Szoboszlai ívelte be magasan a labdát a bal oldali partvonal mellől, Varga kiválóan érkezett, megelőzte védőjét és nyolc méterről a kapu jobb oldalába fejelt (0–1). Nagyon kellett a vezető gól, hogy kicsit megnyugodjunk, illetve kijjebb kényszerüljenek jönni az örmények, ami által megnyílhat a tér a kontráink előtt. Próbáltunk is támadni, egy-egy labdaszerzés után megiramodni, de a beadásokba, kulcspasszokba rendszerint hiba csúszott, így növelni már nem tudtuk előnyünket a szünetig, igaz, az egygólos vezetést is gondolkodás nélkül elfogadtuk volna végeredményként.

Bár beadásai nem mindig voltak pontosak, végig zakatolta a mérkőzést Nego Loic. Fotó: az MLSZ hivatalos Facebook-oldala

Második félidő

A szünetben nem cserélt egyik válogatott sem. Inkább örmény kezdeményezéssel indult a második játékrész, szerencsére helyzetig nem jutottak. Az 52. percben osztotta ki a mérkőzés első sárga lapját a spanyol sípmester, Ranos kapta, a Szoboszlaival szembeni szabálytalanságáért. Az 57. percben Sallai harcolt ki egy szögletet, de gólhelyzet nem lett belőle. Lett viszont Ranos előtt három perccel később, de szerencsére mire lőtt volna, addigra Orbán odaért és menteni tudott. Mi cseréltünk először a mérkőzésen, a 61. percben, Bolla helyett Lukács szállt be. Éppen, hogy elkönyveltük a cserét, amikor Kerkez indította Vargát, aki Sallai elé tálalt, beadása éppen tökéletes lett volna Szoboszlainak, aki a portugálok elleni egyenlítőgólhoz hasonlót lőhetett volna, de az utolsó pillanatban óriásit mentett előle Sz. Muradjan. Egyértelműen góltól mentette meg csapatát az örmény bekk. A 65. perc végén Szpercjan kígyózott át a magyar térfélen, távoli lövését Dibusz fölé ütötte. A 69. percben Sagojan helyére Grigorjan állt be, ezzel az első örmény csere is megvolt. Két perccel később újabb kettőt változtatott Rossi, Sallai helyett Tóth Alex, Styles helyett pedig Vitális érkezett. A 76. percben ismét cserélt az örmény válogatott, ezúttal már kettőt, Elojan és Nalbadjan érkezett. Egy perccel később Tóth Alex lőtt tizenkét méterről, s bár a labda a kapufa tövét is súrolta, de sajnos kívülről, mert mellé ment. A 80. percben Tóth Alex pontatlanul hátragurított labdájával meglódult Tiknizjan, a balösszekötő helyéről ballal lőtt, de elvétette a hosszú sarkot. A 83. percben Schäfer kapott jogos sárgát, rossz ütemű szerelése után. A 85. percben Varga fejelt Szoboszlai szöglete után, de erő sem igazán volt benne, ráadásul középre ment. A hajrában Nagy Zsolt váltotta Kerkezt, aki ma nagyon sokat vállalt és jól játszott.

Marco Rossi mosolyogva fogadhatta örmény kollégája gratulációját, Jerevánban is legyőztük Örményországot! Fotó: az MLSZ hivatalos Facebook-oldala

Az utolsó percekben Szoboszlai szabadrúgása és Elojan helyzete jelentett már csak gólveszélyt, de ezek kimaradtak, így válogatottunk megszerezte a rendkívül fontos győzelmet, amellyel hatalmas esélye van arra, hogy ott legyen a márciusi pótselejtezőn, ahonnan kijuthat a világbajnokságra!

Vezető kép: az MLSZ hivatalos Facebook-oldala