Egy tizenöt éve húzódó botrány egyes részleteire tehetett volna pontot az illetékes kormányhivatal utasítására eljáró Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség, amelynek azt kellett volna megvizsgálnia, valóban tartalmaz-e veszélyes hulladékot a “zajfogó” domb Szigethalmon. Bár már a talajvízből is kimutatták a mérgező anyagokat, a környezetvédelmi hatóság szerepét újonnan átvevő katasztrófavédők bohózatot csináltak a kárfeltárásból, mivel egy kézifúróval érkeztek a hatalmas szeméthegy megbontására. Pikáns, hogy annak idején ezt a csatornaberuházásokhoz kapcsolódó visszaéléssorozatot leplezte le Székely Zoltán kisgazda képviselő. Őt vesztegetés vádjával börtönbe csukták, míg a “leleplezettek”, köztük az egykor Kuncze Gábor kijáróembereként ismert Balla Dániel elszámoltatása azóta is várat magára. A PestiSrácok.hu videóstábja a helyszínen járt.
Kontárság vagy szabotázs? – a PestiSrácok.hu stábja is a helyszínen járt.
A szocialista-szabaddemokrata kormányok kreatív hulladékkezelési gyakorlatának mementója húzódik a szigethalmi HÉV-pálya és a lakóövezet között. Az ötletesen zajfogónak nevezett domb gyomra azonban egy korábbi csatornaberuházásból származó aszfaltot, és más veszélyes anyagokat rejt – állítja Székely Zoltán volt kisgazda politikus. Ennek bizonyítása érdekében érkeztek a helyszínre szerdán a katasztrófavédelem kirendelt munkatársai, de mit ad Isten, csak egy kézifúrót hoztak magukkal, így tizennyolc centi fúrás után föladták. A vizsgálat eredményét sem volt alkalma stábunknak megtudni, ugyanis olyan gyorsan pattantak autóba és távoztak a helyszínről, hogy csak egy fehér csíkot hagytak maguk mögött.
Emlékezetes, 15 évvel ezelőtt országos botrányt váltottak ki a Balla Dániel, illetve az általa irányított PVCS Kft. nevű csatornaépítő vállalkozás körüli visszaélések. Különös fordulataként az ügyet leleplező Székely Zoltán kisgazda képviselőt 2000 októberében letartóztatták, amikor a vád szerint a hallgatásért húszmillió forintot vett át Balla Dánieltől. Székely három évet ült börtönben, bár mindvégig állította, tőrbe csalták, ő csak újabb dokumentumokat remélt a közbeszerzési csalásról. Ugyanakkor az általa leleplezett, Balla Dánielhez kötődő balhék, amelyeknek csak egy része a feltételezett környezetvédelmi károkozás, a mai napig feltáratlanok maradtak, ahogyan az a domb is, ami bizonyítékokat rejt maga alatt. A 15 éve húzódó ügy egyes részleteire a Katasztrófavédelem május 11-ei vizsgálata akár pontot is tehetett volna, ha a 600 méter hosszú, feltehetően veszélyes hulladékot rejtő halomnak nemcsak a felszínét sikerül megkapargatni. Az üggyel kapcsolatban 15 éve küzdő Horváth László helyi lakó, szakmája szerint festő-mázoló és Székely Zoltán egyhangúlag azt nyilatkozták, nem lepődnek meg a vizsgálat körülményein, hiszen évek óta folyamatosan falakba ütköznek. Állításuk szerint egy olyan körrel kerültek szembe, amely befolyásolja a bíróságot és az ügyészséget, és akinek kapcsolatai az egykori szabaddemokrata politikus, volt belügyminiszter Kuncze Gáborhoz is elérnek. Külön érdekesség, hogy bár a helyi lakók a saját szemükkel látták és mindvégig állították, hogy a csatornaépítések után a HÉV-vonal mellett megépült állítólagos zajvédő fal valójában egy gigantikus hulladéklerakó, a hatóságok mindvégig béna kacsaként álltak az ügyhöz. Meglepő és szerencsés fordulatként végül egy Balla Dániel által Székely Zoltánnal szemben kezdeményezett rágalmazási per tett pontot az ügy végére, amikor a valóságbizonyítási eljárás a “visszájára fordult”, hiszen a fellépő tanúk vallomásaiból világosan kiderült, hogy a csatornázó cég alkalmazottai Balla utasításra töltötték fel szeméttel a szigethalmi Mátyás utca vonalát. Igaz, ezt a sajtó már 2001-ben megírta (!).
Portálunk a helyszíni tapasztalatok után megkereste a Belügyminisztériumot (BM), amely illetékesség hiányában a Földművelésügyi Minisztériumhoz (FM) továbbította kérdéseinket, pedig eddig úgy tudtuk, a BM átvette az FM-től a környezethatósági feladatok jelentős részét. Azt szerettük volna megtudni, a kiérkező szakemberek esetleg a megfelelő eszközök hiányában voltak kénytelenek egy kertészkedésben használt eszközzel nekiesni a bitumendombnak, illetve, hogy mit állapítottak meg a vizsgálatban. A PestiSrácok.hu több környezetvédő szervezetet is megkeresett, hogy a brutális blama után értékeljék a belügyi irányítás alá került környezetvédelmi hatóság munkáját, ám a megkérdezettek végül inkább visszavonták a nyilatkozatukat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS