Nehéz napja lehetett az ellenzéki Mókus Örsnek a parlamentben, szeretett vezérüket ugyanis nem kicsit osztották ki a kormánypárti politikusok, miután a Demokratikus Koalíció elnöke napirend előtti felszólalásában kijelentette, hogy törvénytelennek tartja a megalakuló kormányt. Gyurcsány szerint a törvényesség „nem a jogszerűség látszata, hanem a törvényben rögzített népakaratnak való megfelelés”. Nem is hagyta szó nélkül az elhangzottakat Kövér László sem, a Házelnök közölte Gyurcsánnyal: ez volt az első és utolsó olyan felszólalása az Országgyűlésben, amikor Magyarország törvényesen megválasztott kormányát törvénytelennek meri nevezni – legalábbis akkor, ha ő vezeti az ülést. Dömötör Csaba pedig úgy fogalmazott: nem lepődnek meg, hogy egy posztkommunista erő nem fogadja el egy demokratikus választás eredményét. A durcis oviscsoportra hajazó ellenzéki tömörülés egyébként még az alapvető tiszteletre sem képes, a parlamenti képviselőktől elvárható viselkedési normára fittyet hányva kivonultak az ülésteremből, így nem vettek részt a miniszterelnök eskütételén.
„Ez a kormány megtörte a népakaratot, amikor megszállta és szétzilálta a köztársaságot. A nép nem adott felhatalmazást arra, hogy a kormány alkotmányellenesen az államhatalom kizárólagos megszerzésére törekedjen, márpedig önök ezt teszik” – kezdte a Demokratikus Koalíció vezetője parlamenti felszólalását, majd arról beszélt, hogy „igaz, hogy megnyerte a Fidesz a választást, de a választás nem fejezi ki mindig a népakaratot”. Gyurcsány szerint csak akkor van ez így, ha a választás szabad és tisztességes, ha „a versengő gondolatok és eszmék egyenlő feltételekkel jutnak el a választókkal, akik szabad és nyílt vitában választhatnak a programok közül”, de Magyarországon nem ez a helyzet. Érvelése szerint ugyanis
Ha manipulált a nyilvánosság, akkor nem szabad a választás, ha pedig nem szabad a választás, akkor az nem fejezi ki a valóságos népakaratot, ezért az ilyen választáson nyugvó kormány nem törvényes.
A DK elnöke arról is beszélt, „a Fidesz és kormánya háborút visel hazánk ellen”. Ennek különlegessége, hogy nem valamiért, hanem önmagáért van. „A háború okozta fenyegetettség megfosztja a nemzetet a racionális mérlegelés, döntésképességétől”, mert a kreált ellenség elleni gyűlöletet akkor is egységet teremt, amikor szabadon, önállóan kellene gondolkodni és cselekedni.
Orbán Viktor kormányát nemcsak törvénytelennek, hanem végletesen erkölcstelennek is tartjuk
– mondta Gyurcsány.
Kövér László kiakadt, Gyurcsány nem nevezheti többet törvénytelennek a kormányt
Az elhangzottakra még a kormányzati válasz előtt Kövér László külön reagált. A Házelnök hangsúlyozta: az, hogy nem szakította félbe, nem azt jelenti, hogy tűrné majd a jövőben, amit Gyurcsány mondott.
Önnek nincs joga törvénytelennek nevezni egy demokratikusan megválasztott kormányt. Különösen nincs erkölcsi alapja, miután szándékosan polgárháború szélére juttatta Magyarországot 2006-ban
– mondta Kövér, hozzátéve:
Ön minden létező bűnt elkövetett a nemzet, az ország, a demokrácia és a jogállam ellen, amire személyes példákat is tudnék mondani
A Házelnök úgy folytatta:
Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy ez volt az első és utolsó olyan felszólalása az Országgyűlésben, legalábbis ha én vezetem az ülést, amikor Magyarország törvényesen megválasztott kormányát törvénytelennek meri nevezni
– hangsúlyozta Kövér László.
Dömötör Csaba: nem meglepő, hogy egy posztkommunista erő nem fogadja el egy demokratikus választás eredményét
Dömötör Csaba sem hagyta szó nélkül Gyurcsány mondatait. A parlamenti államtitkár közölte: nem lepődnek meg, hogy egy posztkommunista erő nem fogadja el egy demokratikus választás eredményét.
Hogy nem szakad le a plafon? Amikor a saját népére lövetett, az volt a törvénytelen, azóta sem kért bocsánatot.
Az államtitkár szerint a baloldal teljesen lemondott a megújulás lehetőségéről, mindenki aláírt Gyurcsány Ferencnek, feladták az önállóságukat. Az önfeladás következménye, hogy a DK a baloldal vezető ereje. Gyurcsány Ferenc a választás után meghirdette, hogy „merjenek gyurcsányok lenni”, ennek következménye, hogy az összes baloldali párt alárendelt tagozati szerepbe kényszerült. Dömötör Csaba hozzátette: úgy látja, semmi újat nem tudtak felmutatni a 2010 előtti politikához képest, megszorításokban gondolkodtak.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS