Az erős nemzetállamokra épülő Európai Unió koncepciójáról, a migrációs válságról, valamint a több demokratikus jobboldali párt által nyáron elindított európai mozgalom további megerősítéséről tanácskozott csütörtökön Marine Le Pen francia jobboldali politikus, a Nemzeti Tömörülés elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök. Az eseményt követő sajtótájékoztatót a PestiSrácok.hu oldalán is közvetítettük. Marine Le Pen a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón azt hangsúlyozta, hogy Európa nemzeteinek joguk van az alkotmányos identitásukhoz. Orbán Viktor ugyanitt kiemelte: szomorúan állapítottuk meg, hogy az Európai Unión belül az ideológiai nyomásgyakorlás soha nem látott méretet öltött.
Orbán Viktor miniszterelnök a megbeszélésen elöljáróban köszönetet mondott a kedden hazánkba látogató Marine Le Pennek és pártjának, hogy kiálltak Magyaroszág mellett, amikor az EP-ben jogtalanul megtámadták hazánkat. A miniszterelnök megjegyezte: Magyarországot az elmúlt években többször is próbálták keresztre feszíteni az Európai Parlamentben.
Átformálódik az európai politikai tér
A tárgyalásokról szólva a miniszterelnök elmondta: áttekintve az Európai Unió helyzetét, megállapították, hogy az EU versenyképessége csökken a világgazdaságban, emellett csökken politikai befolyása is a nemzetközi térben. Úgy vélte, az EU képtelen volt megoldani a migrációs nyomást, újabb problémaként pedig már az energiaárak elszabadulása is jelentkezett. A miniszterelnök hozzátette: ennek is köszönhető, hogy az európai pártstruktúrák átalakulóban vannak, amelyre több jelentős országból is lehetne példákat említeni.
Orbán Viktor arról is beszélt: egyetértettek abban is, hogy ellenzik bármifajta európai szuperállam létrejöttét, ezért is tartotta fontosnak, hogy a politikai átalakulási folyamatban a közös platformon lévő pártok együttműködjenek. Ugyanakkor megjegyezte:
szomorúan állapítottuk meg, hogy az Európai Unión belül az ideológiai nyomásgyakorlás soha nem látott méretet öltött a migráció és a nyílt társadalom propagálásának terén. Az Európai Bizottság pedig a szerződések őréből egy ideológiai központtá alakult át.
Orbán Viktor úgy vélte, Marine Le Pen a föderális Európával, migrációval és globalizációval szemben kritikus és megkerülhetetlen szereplővé vált. Hozzátette: a szuverenisták tábora Európán belül is megkerülhetetlen erővé vált, akik egy, a nemzetállamokra épülő Európában látják a jövőt. Arról is beszélt: az Európai Néppárt oly mértékben a baloldali ideológiai hatások alá került, hogy a Fidesznek már nem volt ott keresnivalója. Hozzátette: Európa megújulása csak szövetségek létrehozásával történhet meg, ezért a Fidesz egy új csoportosulás létrejöttében érdekelt, amelynek fontos állomása lehet a keddi találkozó.
Salvini nem ezt érdemelte
A miniszterelnök kitért arra is: Magyarország sosem rejtette véka alá, hogy elismeri Matteo Salvini volt olasz belügyminiszter erőfeszítéseit, aki bebizonyította, hogy az illegális migrációt csak a tengeren lehet megállítani, most mégis méltatlan támadások érik.
Salvini elnök úr elismerést és tiszteletet érdemelne, nem pedig azt, hogy jogi eljárásokat indítsanak vele szemben
– jelentette ki Orbán Viktor.
Az európai népek lassan kezdenek rájönni: saját létük a tét
Marine Le Pen a sajtótájékoztatón arról beszélt: egyetért Orbán Viktorral a tekintetben, hogy Európai Uniónak már nincsen arca, egyre inkább egy centralizált szuperállamként akar működni. A politikusnő szerint ezzel szemben Európának többfélének, sokszínűnek kell lennie, ahogy azt Európa mottója is hangsúlyozza. Úgy vélte, nagyon fontos a nemzetek szuverenitásának védelme, mert a szuverenitás nélkül nem létezhet a nemzet. Úgy fogalmazott:
hiszünk abban, hogy a népeknek saját, mással nem helyettesíthető lelkülete van, és ezt a brüsszeli hegemónia most le akarja tarolni, azt hangsúlyozva, hogy csak az a jogrend érvényes, amelyet ő akar. A nemzeteknek joga van az alkotmányos identitáshoz.
A francia politikus megjegyezte: az Európai Unió egyértelműen meghatározott jogkörökkel kell, hogy rendelkezzen, hogy csak jogokat gyakorolhasson, amelyeket az államok döntése alapján átruháztak rá.
Amikor szankciókkal, kizárással fenyegetnek – különösen Lengyelország és Magyarország az áldozata ennek –, akkor ez mind ennek a fajta új típusú európai hegemóniának a kifejeződése
– fogalmazott, hozzátéve: az európai népek kezdenek rájönni, hogy a saját létük a tét. Lengyelországra utalva megjegyezte: nem véletlen, hogy vannak olyan tagállamok, amelyek kijelentik, hogy a saját alkotmányuk az elsődleges, és ez a csata vár Franciaországra is.
Tartsatok ki!
Marine Le Pen arról is beszélt, hogy Franciaországra, a francia kultúrára nézve katasztrofális hatásokkal járt a migráció. Úgy fogalmazott,
a magyaroknak azt üzenem: tartsatok ki! Tudom, hogy a magyar miniszterelnök nem adja könnyen a bőrét, ezzel bátorságot adva minden patriótának.
Mint kifejtette, nem szabad megengedni, hogy a migrációt felhasználják Európa ellen, hogy az NGO-k büntetlenül tevékenykedhessenek a tengereken.
Nem mondhatjuk azt, hogy azért, mert van néhány migrációpárti szakember, már mindenki ezt akarná
– fogalmazott, hozzátéve: a tagállamoknak maguknak kell eldönteniük, hogy kikkel akarnak együtt élni. Marine Le Pen szerint nem lehet a népességet csak úgy kicserélni; ehelyett a fiatalokat kell olyan helyzetbe hozni, hogy több gyereket vállaljanak, ahogy ezt Magyarország is teszi.
A politikus végezetül arról is szólt: nagyon fontos, hogy a szuverenista nemzeti erők összefogjanak Európában és az Európai Parlamentben. Úgy vélte, ez az az együttműködés, amely Európát naggyá teheti, ahol épp az által indulhat meg a kultúra virágzása, hogy a tagállamok szabadon cselekedhetnek. Kijelentette: ha április 24-én Franciaország elnökének választják, támogatni fogja Orbán Viktort, hogy Európa új irányt vegyen. Kiemelte: a francia választások nemcsak Franciaországban, hanem egész Európában hozhatnak változást.
A francia sajtó jó előre beharangozta a találkozót
A francia sajtó már október elején megszellőztette a hírt, hogy Marine Le Pen francia jobboldali politikus október 25–26-án Budapestre utazik. Ez lesz az első alkalom, hogy a Nemzeti Tömörülés elnökjelöltje találkozik a magyar miniszterelnökkel. Sajtóértesülések szerint a találkozónak köze lehetett Éric Zemmour francia televíziós személyiség korábbi magyarországi látogatásához; a hazájában népszerű bevándorlásellenes publicista neve felmerült indulóként a jövőre esedékes francia elnökválasztáson. A híreket később a Miniszterelnökség is megerősítette. Mint tudatták, a találkozón, amelyen részt vesz Novák Katalin, a Fidesz külügyekért felelős alelnöke is, Orbán Viktor és Marine Le Pen sajtónyilatkozatot tesznek.
A megbeszélésen szó lesz többek között az erős nemzetállamokra épülő Európai Unió koncepciójáról és jövőjéről, a migrációs válságról, valamint a több demokratikus jobboldali párt által nyáron elindított európai mozgalom további megerősítéséről
– mondta a sajtófőnök.
Marine Le Pen francia ügyvéd, politikus, az ellenfelei által szélsőjobboldalinak aposztrofált Nemzeti Tömörülés (Rassemblement national) elnöke 1968. augusztus 5-én született Franciaországban. Édesapja Jean-Marie Le Pen, a Nemzeti Front nevű párt alapítója. Marine Le Pen Párizsban szerzett jogi diplomát 1990-ben. 1998-ig védőügyvédként dolgozott, közéleti karrierjét a CNEP (Párizsi Diákok Nemzeti Köre) vezetőségi tagjaként kezdte, emellett tagja lett a Nemzeti Frontnak, 1993-ban a párt színeiben indult a helytartósági választásokon, ahol mandátumot is szerzett. 2004-ben bekerült az Európai Parlamentbe, a 2007-es elnökválasztáson pedig apja kampányának stratégiai igazgatója volt. 2011-ben újabb politikai sikert könyvelhetett el, pártelnökké választották, az amerikai Times magazin pedig a 100 legbefolyásosabb ember egyikeként említi. 2012-ben indult a francia elnökválasztáson, az első fordulóban 18 százalék körüli eredménnyel végzett. 2015-ben kizáratta a pártot alapító édesapját, idegengyűlölete és holokauszttagadása miatt. Ez is mutatja Marine Le Pen törekvését a pártja népszerűbbé és szalonképesebbé tételért. Emellett törekszik pártját a szélsőjobboldalról a hagyományos francia jobboldal irányába terelni, hogy ezzel tényezőnek számítson a francia közéletben. Ezt a folyamatot alapozta meg 2012-ben, amikor 12 pontban adta ki a pártja törekvéseit, közöttük olyan politikai gondolatokkal, mint a gyermeküket egyedül nevelő édesanyák támogatása, a hazai ipar fellendítése ésszerű vámokkal, vagy épp a tudásorientált, fegyelmezett oktatás szorgalmazása Franciaországban. 2017-ben újra megmérettette magát az elnökválasztáson, itt már a második fordulóba is továbbjutott. Ekkor lemondott pártelnöki tisztségéről, de a választás elvesztése után 2018-ban újra megválasztották pártelnöknek. 2018-ban vette fel pártja a Nemzeti Front (Front national) a Nemzeti Tömörülés (Rassemblement national) nevet. Pártja erejét jelzi, hogy az Európai Parlamentben Franciaország 74 képviselőjéből 23 képviselő az ő színeikben képviseli országukat.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu; Videó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS