Magyarság és kereszténység ezer éve együtt halad kézen fogva az úton, és ezt a két kezet nem lehet szétszakítani, mert mint a mágnes, újra összekapcsolódnak – fogalmazott portálunknak Zsuffa Tünde a közelgő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kapcsán. A szeptember 5. és 12. között Budapesten megrendezésre kerülő világesemény kapcsán Erdő Péter bíboros, érsek arról beszélt, a Kongresszus a keleti és nyugati kereszténység olyan találkozása lesz, amely az eucharisztikus kongresszusok történetében teljesen egyedülálló.
II. János Pál pápa pápai szolgálata idején többször át lehetett élni azt, hogy egy nagy tömeg liturgikus ünneplésre egybegyűlik, és egy ponton átcsap az egyes emberek érzelme, a hite, az áhítata, és egy olyan közös erővé válik, ami szinte fizikailag is érezhető. Azt is szokták erre mondani, hogy a lélek működik ilyenkor az egyházban, a közösségben, amit mi hiszünk és vallunk, de ilyenkor mintha meg is lehetne érezni
– így fogalmazott portálunknak adott interjújában Erdő Péter bíboros, érsek a közelgő 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus kapcsán, amelyre szeptember 5. és 12. között kerül sor Budapesten.
A magyarság és a kereszténység ezer éve kézen fogva halad
Az esemény részleteiről szólva Zsuffa Tünde, a kongresszus szóvivője elmondta: szeptember 5-én mutatják be Káel Csaba Magyarország Mária országa című műsorát, amelyben hazánk mutatkozik be a nagyvilágból hazánkba látogatóknak. Mint fogalmazott, az előadás azt üzeni:
a magyarság és kereszténység ezer éve együtt halad kézen fogva az úton, és ezt a két kezet nem lehet szétszakítani, mert mint a mágnes, újra összekapcsolódnak.
Zsuffa Tünde hozzátette: ezután kezdődik a nyitó szentmise, amely a katolikus iskolák tanévnyitó Veni Sancte-ja is lesz egyben, ahol több mint ezer gyerek lesz elsőáldozó. Ezt követően, 6-ától 10-éig zajlik a tényleges kongresszus a Hungexpo területén, ahová a világ különböző részéről jönnek az előadók, tanúságtevők. A sajtófőnök elmondta: 10-én este kerül sor a Papp László Sportarénában az ifjúsági estre, amelyen Ákos-koncert is lesz. 11-én szombaton délelőttől kora délutánig családi nap lesz a Margitszigeten, majd öt órakor kezdődik a Kossuth téren az a szentmise, „ami a magyarság és a kereszténységnek az igazi szentmiséje lesz”. Mint fogalmazott, ez egyfajta Szent István-út lesz, mert a kongresszus után a tömeg elindul az Oltáriszentség után a Hősök terére. Másnap, 12-én a Hősök terén zárul a kongresszus azzal a zárómisével, amelyen Ferenc pápa is részt vesz majd.
Kelet és Nyugat metszéspontjában…
Erdő Péter portálunknak arról beszélt: a Kongresszus a keleti és nyugati kereszténység olyan találkozása lesz, amely az eucharisztikus kongresszusok történetében teljesen egyedülálló. Mint a bíboros kifejtette, ez Budapestnek, Magyarországnak a földrajzi és a kulturális helyzetéből is adódik. A Kelet és Nyugat metszéspontjáról szólva felidézte: a 2000-es jubileumi év nagy jubileum volt a világegyház és az ezer éves magyar kereszténység számára egyiránt. Hozzátette: ebben az évben Budapesten a konstantinápolyi ortodox pátriárka, Bartalomeosz Szent István királyt az ortodox egyház számára is szentté avatta a Szent István-bazilika előtti téren. A szeptember 11-ei mise éppen arról fog szólni, hogy Szent István egy olyan időpontban vezette a magyarságot a kereszténységbe, „amikor még Kelet és Nyugat egyháza teljes közösségben volt egymással”. Erdő Péter hozzátette: 2001-ben Alekszij moszkai pátriárkánál tett látogatása alkalmával egy Szent István-ereklyét vitt ajándékba, amelyet beiktattak a moszkvai patriarchátus legrangosabb ereklyéi közé. Ezzel nemcsak a konstantinápolyi, hanem az egész ortodox világ szentként tiszteli első keresztény királyunkat.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS