Csupán felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte bírósági eljárásban elkövetett vesztegetés bűntette miatt az alvilág ismert és hírhedt alakját, Jakubinyi Róbertet szerdán a Fővárosi Törvényszék. Jakubinyi a jogerős ítélet szerint Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat akart az éjszakai életben szintén jól ismert Tanyi Györggyel külföldre juttatni. A törvényszék álláspontja szerint az elsőfok által kiszabott letöltendő börtönbüntetés a Gyurcsány-kormány titkosszolgálati vezetőinek lefizetésével és csempészéssel is vádolt Jakubinyi esetében eltúlzott…
Jakubinyi Róbertet még tavaly március 14-én vették őrizetbe, aki ellen – a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján – a vesztegetés bírósági eljárásban bűncselekménye mellett közfeladatot ellátó személy elleni erőszak miatt is nyomozást indítottak. A Gyurcsány-kormány idején kirobbant Egymásért-ügy kulcsfigurája a vád szerint a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni merényletkísérlet miatt tizenegy évre ítélt Tanyi György ügyvédjét próbálta meg rábírni arra, hogy Tanyit a nyomkövető eltávolítása után szökésre beszélje rá, és Pintér Sándor belügyminiszterrel kapcsolatos dokumentumokat vigyen külföldre. A védő a kérést visszautasította, ezért őt a férfi presszionálni próbálta. Az ügyvéd a fenyegetés hatására sem tett ígéretet ügyfele befolyásolására, ezért Jakubinyi húszmillió forintot ajánlott a fogolyszökésért és a dokumentumok kiszállításáért, amit a védő szintén visszautasított. Információink szerint a hatóságok biztosra vették, hogy ez az akció nem Jakubinyi fejéből pattant ki, és az ügy hátterében egykori magyar titkosszolgálati személyek állhatnak.
Első fokon letöltendőt kapott
A Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján Jakubinyit bűnösnek találta a terhére rótt bűncselekmény elkövetésében, így idén júniusban egy év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre, valamint egy év közügyektől eltiltásra ítélte. A bíróság megállapította, hogy a vádlott a szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsátható feltételes szabadságra, illetve a szabadságvesztés büntetés időtartamába beszámítani rendelte a vádlott által előzetes fogva tartásban töltött nyolc hónapot. Az eljáró bíró indokolásában kifejtette, hogy az ítéleti tényállást Tanyi ügyvédjének tanúvallomása, valamint az azt alátámasztó közvetett tanúk vallomásai és okirati bizonyítékok alapján állapította meg. Az ítélet ellen az ügyész a vádlott terhére, hosszabb tartamú szabadságvesztés büntetés és közügyektől eltiltás kiszabása érdekében, míg a vádlott és védője – a bizonyítottság hiányára hivatkozva – elsődlegesen a vádlott felmentése érdekében, másodsorban a büntetés enyhítése miatt fellebbezett.
A törvényszék szerint enyhébb büntetés jár Jakubinyinek
A Fővárosi Törvényszék szerdán kihirdetett jogerős ítéletében megállapította, hogy az elsőfokú bíróság eljárási szabálysértést nem vétett, valamint az eljárás során felhasznált bizonyítékok beszerzése is törvényes volt. Az ítéleti tényállást – a vádlott tagadásával szemben – Tanyi védőjének tanúvallomása, valamint az azt alátámasztó közvetett tanúk vallomásai és okirati bizonyítékok alapján az elsőfokú bíróság helyesen állapította meg. A törvényszék szerint a tanúk szavahihetősége nem kérdőjeleződött meg, a bizonyítékok értékelése és mérlegelése pedig helyes és törvényes volt. Az elsőfokú ítélet logikai hibáktól mentes következtetéseket tartalmaz. A másodfokú bíróság azonban megállapította azt is, hogy a végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása a vádlott büntetlen előéletét és az időmúlást is figyelembe véve eltúlzott, így a bíróság vádlottal szemben kiszabott egy év börtönbüntetés végrehajtását 2 évi próbaidőre felfüggesztette. A törvényszék lehetőséget látott a szabadságvesztés büntetés olyan mértékű próbaidőre történő felfüggesztésére, amely nem sérti a büntetéssel elérni kívánt célokat és a büntetés kiszabási elveket. A bíróság a próbaidő megállapítása mellett még pontosította az elsőfokú eljárás bűnügyi költségét, egyebekben pedig az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.
Nem ma kezdte
Jakubinyi egyébként már az 1980-as évek közepén egy sok vádlottas ügyben volt az egyik érintett egy olyan betörőhálózat tagjaként, amely tippek adásával foglalkozott és híres művészeket, operaénekeseket, gazdag kisiparosokat fosztott ki. Ez volt a magyarországi szervezett bűnözés kialakulásának első állomása, az úgynevezett Presztízs-ügy. Pár éve a Figyelő azt írta Jakubinyiről, hogy a férfi vélhetően az Egymásért alapítvány nevében tárgyalva, hosszú időn keresztül rögzítette fontosabb beszélgetéseit politikusokkal és miniszterekkel, illetve korábbi nemzetbiztonsági vezetőkkel. A férfi állítólag annyira magabiztos volt, hogy még a legfontosabb csúcsvezetőkkel is szinte lekezelően beszélt a hangfelvételeken. Ezek a felvételek súlyos látleletet adnak a politika és a szervezett bűnözés összefonódásáról, a korrupcióról, pártfinanszírozásról. Értesüléseink szerint Jakubinyi a politikai kapcsolatok terén nem válogatott, a jobboldalon és az MSZP-ben is megvoltak az összeköttetései, igaz, forrásaink szerint köztudott volt róla, hogy számára a szocialista kormányok „klímája” volt inkább kedvezőbb.
Több ügye is folyamatban van
Jakubinyinek a mostani botrányán kívül még két büntetőügye is folyamatban van. 2016-ban például felbujtóként elkövetett csempészés, sikkasztás és adócsalás miatt emelt vádat ellene a Fővárosi Főügyészség egy olyan ügyben, amely az Egymásért alapítvány botrányához nyúlik vissza. Szintén az alapítványhoz kapcsolódik az az eljárás, amiben Jakubinyit két volt NBH-s bűntársával, köztük a hivatal volt főigazgatójával, Galambos Lajossal együtt folytatólagosan elkövetett hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügyben a Kaposvári Törvényszék súlyos börtönévekre ítélte ugyan a vádlottakat, ám a Fővárosi Ítélőtábla megsemmisítette a döntést és új eljárásra kötelezte az elsőfokú bíróságot.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS