A 2006-os rendőrterror egyik legismertebb áldozatát is felkeresték a rendőrök a Teréz körúti robbantással kapcsolatban és arról faggatták, hogy van-e bármilyen köze a merénylethez – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a tíz évvel ezelőtti rendőri brutalitás sértettje, Dukán Dániel. A fiatalembert felháborította a rendőri intézkedés, hiszen szerinte nem elég, hogy tíz éve harcol igazáért az őt ért jogsértések miatt, most még a két rendőrt súlyosan megsebesítő robbantás kapcsán is „képbe került”. A merénylet ügyében eljáró Központi Nyomozó Főügyészség ugyan továbbra sem ad semmilyen tájékoztatást, azonban egyik rendőrségi forrásunk szerint, mivel már több mint két hete nem találják az elkövetőt, egy hosszú, kínkeserves nyomozásra kell felkészülnie a hatóságoknak.
Néhány napja az Index.hu írta meg elsőként, hogy vizsgálják azt a verziót, hogy az eddig ismeretlen elkövető azért rendőröket akart megölni, mert a zavargások idején esetleg rendőri brutalitás áldozata volt és ezt akarta megbosszulni az esemény tízéves évfordulóján. A nyomozók emellett olyan személyeket is megkerestek, akiket 2006-ban a rendőrök brutálisan megvertek az utcán vagy a börtönben. Velük kapcsolatban arra voltak kíváncsiak, hogy a bűncselekmény idején hol tartózkodtak. A 2006-os rendőrterror egyik legkirívóbb esete Dukán Dániel megverése és megalázása volt. Dukán 2006. szeptember 20-án hajnalban egy szórakozóhelyről tartott hazafelé, amikor a rendőrök rátámadtak, összeverték, őrizetbe vették, és felfegyverkezve elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak címén eljárást indítottak ellene. A rendezett életvitelű fiatalembert első fokon két és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélték kizárólag rendőri vallomások alapján. Ezt 2007-ben két év, négyévi próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre enyhítette a bíróság. A 2010-es kormányváltás után elfogadott semmisségi törvény alapján az elmarasztaló ítéletét eltörölték. Ezek után fordult Dukán Dániel kártalanításért, mivel csaknem negyven napot töltött szörnyű körülmények között előzetes letartóztatásban ártatlanul, és ennek okán több millió forintot követel a letartóztatását elrendelő Fővárosi Törvényszéktől a Fővárosi- és Pálhalmai Büntetés-végrehajtási Intézettől, valamint a rendőrségtől.
Egymillió forintos kártérítést kapott
Gaudi-Nagy Tamás, Dukán jogi képviselője arról tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t, hogy a Székesfehérvári Törvényszék szeptember 30-án végül egymillió forintot ítélt meg első fokon a fiatalembernek. A mostani perben az alperes a Fővárosi Törvényszék volt, amely előzetes letartóztatásba helyezte az akkor még egyetemre járó fiatalembert és amely gyorsított eljárásban ítélte el őt. Hasonló súlyú jogsértések esetén a mostani egymilliós kártérítés többszörösét szokták megítélni. Emlékezetes, hogy 2010-ben a 2006 őszi jogsértettek döntő többsége jóvátételt kapott, és az ilyen mértékű fogva tartás és bántalmazás érintettjei több millió forintos kártérítésben részesültek. Nemrég egy nyolc órás előállítást elszenvedő tibeti aktivista számára ítélt meg a bíróság egymillió forintot. A Kúria friss ítéletében pedig rendőrségi jogtanácsosoknak fejenként közel félmillió forint összegű sérelemdíjat állapított meg egy nyilvános bírósági tárgyalásról készített olyan tudósítás miatt, amelyben őket három másodpercig bemutatták jogszabály által nem tiltott módon. Ennek fényében is látható, hogy a megfelelő jóvátételtől a mostani összeg messze elmarad, emiatt fellebbeznek a döntés ellen– írta a PestiSrácok.hu-nak Gaudi.
Az ítélet másnapján a Teréz körúti robbantásról faggatták
Az ügy további fejleménye, hogy éppen az elsőfokú döntés után egy nappal civil ruhás rendőrök jelentek meg Dukán Dániel házánál – erről már a 2006-os rendőri brutalitás sértettje beszélt portálunknak, aki elmondta, a nyomozók közölték vele, hogy a Teréz körúti robbantás ügyében vizsgálódnak és ennek kapcsán szeretnék meghallgatni. Két kérdést tettek fel neki: mit csinált a robbantás időpontjában és ezt tudja-e valaki igazolni. Emellett elkérték a tartózkodási adatait, és az új telefonszámát is. Dukánt felháborították a történtek, szerinte ugyanis nem elég, hogy tíz éve harcol igazáért az őt ért jogsértések miatt, most még a két rendőrt súlyosan megsebesítő robbantás kapcsán is „képbe került”. A Magyar Idők ma írt arról, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a Tilos Rádió egyik munkatársát is a lakásában keresték fel. A rendőrök állítólag azt mondták a szociológusnak, hogy „felkeresnek minden egykori zavargót, akinek anno balhéja volt az állammal”. Azt is kérdezték tőle, hogy tud-e bombát gyártani. A szociológust 2006-ban a nyilvánosságra került őszödi beszéd miatt kirobbant zavargások során – miközben munkáját végezve tanulmányozta az utcán lévők viselkedésformáit – fogta el egy rendőrségi rohamosztag. Őrizetbe vették, majd harminc napra előzetes letartóztatásba helyezték fegyveres zavargásban való részvétel gyanújával. Végül tíz nap után kiengedték, majd kilenc hónap után bűncselekmény hiányában megszüntették ellene az eljárást. A rendőrök egyébként nem csak a 2006-os zavargásokkal kapcsolatba kerülteket járják sorra, hanem – mások mellett – a Budaházy-csoporttal szimpatizálók között is keresik a lehetséges elkövetőt – írta a lap.
A rendőrök voltak a célpontok
Ismert, egy házi készítésű, repeszképző anyagokkal kombinált robbanószerkezet robbant szeptember 24-én este a fővárosi Teréz körúton, amelyben két rendőr súlyosan megsérült. Papp Károly országos rendőrfőkapitány szerint a támadás célpontjai kétséget kizáróan a rendőrök voltak, ki akarták végezni őket. A feltételezett elkövető egy körülbelül 170 centiméter magas, 20-25 év közötti, világos horgászkalapot, sötét vászondzsekit, kék farmert, fehér sportcipőt viselő férfi. A gyanúsított felkutatására tíz millió forintos nyomravezetői díjat tűzött ki a rendőrség. Emellett száz fős nyomozócsoport alakult a Nemzeti Nyomozó Irodában a Teréz körúti robbantó felderítésére. A csak ezzel az üggyel foglalkozó speciális egység a nyomozást folytató Központi Nyomozó Főügyészség utasításait hajtja végre. A csoport feladata többek között a rendőrségre érkezett bejelentések ellenőrzése, valamint a képbe került lehetséges elkövetők ellenőrzése. Az NNI nyomozócsoportja és az ügyészség mellett a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok, a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központ, a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a Terrorelhárítási Központ is bekapcsolódott az ügy felderítésébe. A hatóságok hét verziót állítottak fel a merénylet magyarázataként, mindegyik lehetőségét vizsgálják.
Hosszú nyomozásra kell felkészülni
Utóbbiakkal kapcsolatban ugyanakkor a Központi Nyomozó Főügyészség továbbra sem ad bővebb tájékoztatást, így arról sem, hogy valóban vizsgálják-e a 2006-os rendőri túlkapások sértettjeinek szerepét a bűncselekményben. Nagy Andrea, a főügyészség szóvivője annyit árult el, hogy a legújabb adatok szerint 774 bejelentés érkezett a hatóságokhoz, amiket a főügyészség egytől egyig kivizsgál. Rendőrségi forrásból a PestiSrácok.hu úgy értesült, hogy eddig azonban nem jutott olyan releváns információ a hatóságok birtokába a robbantóról, aminek segítségével azonosítani tudnák a férfit. Olyan személy ugyanis még nem jelentkezett, aki a merénylő közvetlen környezetéhez tartozna. Forrásunk hangsúlyozta azt is, hogy ezekre „a klasszikus ismeretlen tetteses, helyszínes” bűncselekményekre jellemző, hogy ha nincs meg körülbelül két héten belül az elkövető, akkor egy hosszú, kínkeserves nyomozásra kell berendezkedni, ami persze nem jelenti azt, ha befut mégis egy fontos információ, akkor ne lehetne rövid idő alatt elfogni a tettest – fogalmazott rendőrségi informátorunk, hozzátéve, hogy azért lenne nagyon fontos, hogy minél előbb megtalálják a támadót, mivel amíg nem tudni biztosan a konkrét indítékot, félő, hogy újra lecsaphat.
Címlapfotó: Alfahír
Facebook
Twitter
YouTube
RSS