Pesti Srácok

Felmérés: A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet

Felmérés: A magyarok többsége elutasítja az orosz energia tiltására vonatkozó brüsszeli tervet

Az Európai Bizottság egy új intézkedés keretében teljesen megtiltaná az uniós tagállamoknak, hogy orosz energiahordozókat vásároljanak. A Századvég felmérése szerint a magyarok 70 százaléka elutasítja a brüsszeli törekvést és 55 százalékuk úgy véli, hogy a terv tönkretenné hazánk gazdaságát.

A felmérésben felidézik: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke május 6-án tartott beszédében elmondta, hogy az általa vezetett intézmény legfontosabb célkitűzését – Ukrajna felfegyverzése és gyorsított EU-csatlakozása mellett – az orosz energiahordozók uniós importjának teljes körű tiltása jelenti. Az EU – a korábban bevezetett szankciók ellenére, továbbra is nagy mennyiségű orosz energiát vásárol, és a tiltás következtében kieső mennyiség helyettesíthetősége kérdéses. A terv megvalósulása tehát jelentősen növelné az ellátási kockázatokat, valamint a piaci energiaárakat - szögezi le a Századvég.

A felmérés ismertetőjében megjegyzik: a fokozódó árnyomás fenntarthatatlanná tenné a rezsicsökkentési programot, így a magyar háztartások kénytelenek lennének piaci árakat fizetni az energiáért. A Századvég korábbi becslése szerint a lépés három és félszeresére emelné a lakossági gázárakat, ami egy átlagos családnak évi csaknem félmillió forintos többletköltséget jelentene. Az energiaembargó tehát fokozottan befolyásolná a megélhetési viszonyokat, ami indokolttá teszi a lakosság véleményének felmérését a kérdésben.

- írják. (Kiemelt kép:
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!