A tapolcai időközi országgyűlési választási kampányból is az szűrhető le, hogy összejátszik egymással a Jobbik és az MSZP, a tapolcai önkormányzatban például együtt is működik a két párt – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Fenyvesi Zoltán. A Fidesz tapolcai országgyűlési képviselőjelöltje szerint gyanús, hogy amíg Veszprémben a Jobbik volt a csendesebb, Tapolcán Pad Ferenc, az MSZP jelöltje a halkabb. „Ajka szocialista polgármestere eddig egyetlen mondatával sem támadta meg Rig Lajost, a Jobbik jelöltjét” – ismertette Fenyvesi Zoltán. A politikussal a tapolcai kórház jövőjéről, a veszprémi választás tapasztalatairól, a tapolcai mandátum tétjéről is beszélgettünk.
STEFKA ISTVÁN – SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
A térség egészségügyi helyzete és különösen a tapolcai kórház leépítése a mostani időközi országgyűlési választás egyik legfontosabb és leghangsúlyosabb kampánytémája. A tapolcai kórházban 2010 után szűnt meg az aktív betegellátás. Mi állt a döntés hátterében?
A különböző pártok képviselőjelöltjei előszeretettel emlegetik, hogy leépült, súlytalanná vált a tapolcai kórház, ez ugyanakkor nem így van. Az egészségügyi intézmény 2010-ben került a csőd szélére, és éppen a fideszes vezetésű önkormányzat mentette meg a kórházat.
Az intézményt ugyanakkor 2010 után avanzsálták kistérségi, súlytalanabb kórházzá, így a betegeket Veszprémben, vagy Ajkán tudják csak ellátni.
A térségben jelenleg folyamatban lévő egészségügyi fejlesztések fontosak, de még többre van szükség. Éppen emiatt kezdeményeztem egy szakmai konzultációt. A kórház korábbi vezetői és a háziorvosi szolgálat vezetői is felvázolták, hogy mit szeretnének, mire van szüksége Tapolcának és a környéknek, a javaslatokból pedig egy intézkedési terv készült, amelyet eljuttattam Zombor Gábor egészségügyi államtitkárnak. Zombor Gáborral személyesen is találkoztam, és megállapodtunk a kórház további fejlesztéséről. A tapolcai egészségügyi intézmény leépítéséről szóló kritikák azért sántítanak, mert 2013-ban éppen a Fidesz-kormány döntött úgy, hogy 2,3 milliárd forintos fejlesztést hajt végre a kórházban, amely beruházás már javában zajlik. Nyárra készül el a kórház teljesen új szárnya, új osztályok jelennek majd meg, kardiológiai, valamint tüdőgyógyászati rehabilitáció indul, 24 órás sebészet működik majd az intézményben, valamint épül a teljesen új, százmilliós mentőállomás is.
Három, egymástól teljesen eltérő politikai színezetű területre szakadt a választókerület. Ajka MSZP-s, Tapolca jobbikos, Sümeg fideszes. Hol dől majd el az országgyűlési mandátum sorsa?
A kérdésre április 12-én kapjuk majd meg a választ. Nekem egy feladatom van, hogy találkozzak az emberekkel, megismerjem a problémáikat, és azokra megoldást találjak. Április 12-től remélhetőleg a parlamentben.
Tapolca polgári város, mindig is annak számított, 2014-ben ugyanakkor a Jobbik nyert a településen. Mire vezethető vissza, hogy tavaly a kormánypárt elveszítette ezt a bázisát?
A választók így döntöttek, mi pedig ezt tiszteletben tartjuk. A lendület ugyanakkor a mi oldalunkon van, és ha most sikerül nyerni, akkor ismét bizonyíthatjuk az embereknek, hogy együtt komoly eredményeket tudunk elérni.
Kövér László a minap azt nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak, hogy a Jobbik országszerte összejátszik az MSZP-vel. A házelnök szerint Veszprémben a Jobbik úgy állt a választáshoz, hogy a szocialisták is odaférjenek. Tapolcán utal valami a Jobbik és az MSZP kézfogójára?
Természetesen. Tény például, hogy a tapolcai önkormányzatban együttműködik a két párt, hiszen az MSZP és a Jobbik együtt teszi ki azt a többséget, amivel a Fidesz fölé kerekednek. Gyanús az is, hogy amíg Veszprémben a Jobbik volt a csendesebb, itt Pad Ferenc, az MSZP jelöltje a halkabb. Ajka szocialista polgármestere eddig egyetlen mondatával sem támadta Rig Lajost, a Jobbik jelöltjét. Mindez persze nem befolyásolja az én kampányomat, nem is szeretnék velük foglalkozni. Én az emberek gondjait, problémáit szeretném megismerni, és azokat szeretném megoldani.
Utalhat a szocialisták és jobbikosok háttéralkujára, hogy felerősödtek azok a hangok, amelyek szerint az MSZP gyakorlatilag feladta az időközi választást?
Az MSZP-nek és a Jobbiknak szívük joga, hogy együttműködjenek, még akkor is, ha ez ellentétes elveikkel. Én csak a saját kampányommal foglalkozom, az emberek gondjait, problémáit szeretném megismerni, és azokat szeretném megoldani. Azt látom, hogy a kormánynak is nagyon fontos ez a vidék. Együtt szeretnék működni a kabinettel, már ennek jegyében egyeztettem Tapolcán Zombor Gábor egészségügyi államtitkárral, és ezért jött Ajkára gazdaságpolitikai konzultációt folytatni Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Sokak szerint hangulatválasztás lesz Tapolcán. Tapolcán és környékén mivel lehet mozgósítani azokat a fideszes választókat, akik például Veszprémben otthon maradtak?
Az elmúlt évek közös erőfeszítéseinek köszönhetően a gazdaság konszolidálódott és ez már ebben a térségben is érezhető. Biztos vagyok benne, hogy ezt az emberek is tudják, és remélem, a térség érdekeit is szem előtt tartják majd. Az én célom ugyanis az, hogy a következő években folyamatosan és lendületesen fejlődjön a térség, orvosoljuk az emberek problémáit.
Miután Veszprémben elbukott a kétharmad, Ön szerint mi a fő tétje a választásnak, mit befolyásol majd a tapolcai mandátum?
Az április 12-ei időközi választás tétje az, hogy Tapolca, Ajka, Sümeg környéke be tud-e kapcsolódni az elkövetkező évek újabb országos fejlesztéseibe. A helyiek érdeke, hogy olyan képviselőjük legyen, aki együtt tud és együtt akar működni a kormánnyal. Fő célom a munkahelyteremtés, küzdeni fogok azért, hogy a térség vállalkozói a fejlesztések nyertesei lehessenek, így több munkahelyet teremtsenek. Veszprém megyében 2010 tavaszán még több mint 24 ezren voltak munka nélkül. A polgári kormány időszakában, 2014-re az állástalanok száma 60 százalékkal, 9 100 főre csökkent. Azonban mindaddig rengeteg a teendőnk, amíg akár csak egy állástalan is van a térségben. Én a keményen dolgozó emberek életét szeretném segíteni, ezért ki fogok állni a banki elszámoltatás, a béremelések, az adókedvezmények bővítése, új óvodák építése, az ingyenes gyermekétkeztetés bővítése és az otthonteremtési program mellett.
A fiatalok elvándorlása, az egyre népesebb londoni magyar közösség ugyanakkor mintha azt mutatnák, hogy hiába a jó makrogazdasági mutatók, a fiatalok nem itt képzelik el a jövőjüket. Hogyan lehet gátat szabni ennek a tendenciának?
Én azt is látom, hogy Spanyolországban ötven százalékos a munkanélküliség, és jóval nagyobb az elvándorlás, mint nálunk. A fiataloknak mindig is vágyuk volt, hogy kipróbálják magukat külföldön. Amikor fiatal voltam, én is mentem volna, de a szocializmusban nem mehettünk. Szerintem nem probléma, ha a fiatalok külföldre mennek tapasztalatot szerezni. Az a fontos, hogy visszajöjjenek. Meggyőződésem, hogy az ország évről évre fejlődik, így a magyar fiatalok vissza is fognak térni Magyarországra, és a külföldön megszerzett tapasztalataikkal fogják majd gazdagítani hazánkat, és a településeket. Ha elérjük, hogy a fejlesztési források tortájából a tapolcai választókörzet is minél nagyobb szeletet vágjon ki magának, akkor ebbe a térségbe is érdemes lesz visszatérni. A célom az, hogy a fiatalok a szülőföldjükön is megtalálják a számításukat.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS