Megkockáztatom, nem volt még olyan vezetője a Vatikánnak, akit annyi oldalról ért volna támadás, mint Ferenc pápát. Történt ez számos esetben okkal, amit egyáltalán nem tilos a hívő katolikusoknak sem megtennie – erre mindjárt kitérek egy kicsit bővebben. Aztán történt kevésbé jelentősebb okkal, részben azért, mert a média ilyen vagy amolyan módon igyekezett kiforgatni a szavait, aztán sokszor az értelmezés értelmezése zajlott, nem pedig a Szentatya valódi mondatainak értelmezése, de erről is egy kicsit később.
Mert számunkra most az a lényeg, hogy Ferenc pápa harmadik alkalommal látogat el magyar földre. Kezdte mindezt még a világjárvány előtti időszakban, Csíksomlyón, majd egy két évvel ezelőtti, budapesti szentmisével folytatta, most pedig igazi, kétségbevonhatatlan, hivatalos látogatásra érkezik. Több naposra. Kutatok az emlékeimben, de nem rémlik, hogy előfordult volna Ferenc pápán kívül olyan katolikus egyházfő, aki háromszor is magyar földön celebrált volna misét. Javítsanak ki, ha mégis történt ilyesmi.
És a Szentatya érkezésének most talán fontosabb apropója van, mint bármikor máskor, mert a pápa alapesetben is a béke nagykövete, akárhova is megy, de így, hogy közvetlen szomszédunkban háború zajlik, különösen felértékeli ezt a szerepkörét. Aztán az is, hogy az a sajátságos helyzet állt elő, hogy a békét kívánni és a háborút elítélni szerte Európában valami üldöznivaló, kitagadott nézetté változott. Úgy kezelik a halált és vérontást elkerülni vágyókat, mint az első világháború kitörése idején az ancien régime még meglévő hatalmasságai az akkori békét propagálókat, no, az meg valami egészen sajátságos vargabetűje a történelemnek. Hozzátéve, hogy a mostani háborús uszítók nem is állhatnának messzebb az akkori ancien régime-től. A mostani rezsimek legmainstremebb alakulatai szerint a békét akarók pedig a boldog békeidők – szerintük – elnyomó hatalmát hoznák vissza. Érdekes események. Maga Orbán Viktor mondta, hogy Európa területén nagyjából két vezető van, aki mégis úgy látja, azért jobb volna az embereknek háború nélkül: saját maga és a Szentatya. Azért nem rossz koalíció.
Visszatérve a pápa kritikájára, persze, lehet ilyet. Tipikusan balos reakció – ugye, nemcsak az én kedvencem, amikor ateista baloldaliak oktatnak kereszténységből –, hogy aki rendes katolikus, az milyen jogon bírálja a Szentatyát, fogadd el, nesze! Mi gond volna ezzel? A pápa ex cathedra kijelentést – azaz olyat, amit minden hívő köteles változtatás nélkül elfogadni – kizárólag hit és erkölcs dolgában tehet. Így például ha Ferenc pápa bármilyen politikára utaló nyilatkozatot tesz, azt se pro, se kontra nem kell senkinek elhinnie, akinek nem ízlése. Az egyházfők amúgy is csínján bánnak ezzel a lehetőséggel. Ennyit tehát erről a kérdésről.
Ami pedig szavainak kiforgatását illeti és azt, hogy sokszor egy korábbi értelmezést próbálunk értelmezni és azok alapján tanulságokat levonni, ez a maga összességében talán még kevésbé fontos kérdés, mint az előbbi. Mert mondott olyat Ferenc pápa, hogy a menekültekkel jól kell bánni, akit lehet, be kell fogadni és a többi? Persze, hogy mondott ilyet. Felkapták ezen szavait a dollármédiások? Nyilvánvalóan, hiszen illett a propagandájukba. Mondott ugyanilyeneket mondjuk Szent II. János Pál pápa? Természetesen mondott ugyanilyeneket, hiszen római katolikus pápa volt. Nyilvánvalóan nem olyan logikával nyilatkozik meg a római pápa, mint egy felelős, nagy állam vezetője, és egy katolikus pápának ezt is kell mondania. Felkapta akkor szavait a balos sajtó? Nem, hiszen akkor ez nem volt tétel, legalábbis nem ilyen mértékben.
De fordítsuk meg a kérdést! Felkapja-e Ferenc pápa szavait a dollárbalos média akkor, ha mondjuk a gender kérdésköréről, a családról vagy az abortuszról beszél? Nemigen. Pedig abban az esetben is a katolikus álláspontot ismerteti. És ezzel talán nem okozok nagy meglepetést, de meglehetősen konzervatív a fentebbiekről a véleménye. Hogy ne mondjam, jobboldalian elfogult.
Ezért nem igazán fontos ez az altéma. Mert a pápák mindig a tanítás szellemében nyilatkoznak, az pedig időtlen. A sajtó pedig – mikor éppen mi az, ami megfelel neki – azt kaphatja ki ebből, azt ferdítheti el, amit csak szeretne. A sajtó másik felének meg marad az értelmezési skatulya. Nem valami izgalmas felállás. Egy dolog igazán fontos: hogy a Szentatya láthatóan kiemelt figyelemmel viseltetik a magyarok és Magyarország iránt. Ha nem így volna, nem látogatna el hozzánk harmadik alkalommal is, nem töltene hazánkban három napot és nem hangsúlyozná ki, hogy mennyire egyetért véleményünkkel a béke kérdéskörében.
Az teljesen természetes, hogy akadnak olyan témák, amelyekben Bergoglio bíboros másként látja a megoldási lehetőségeket, mint te, én vagy komplett politikai oldalak. Ennél sokkal fontosabb, hogy Ferenc pápa ellenben azt testesíti meg, azt mutatja fel és azt viszi tovább, ami a katolikus egyházból a legfontosabb: a változtathatatlan és időtlen tanítás ragyogását. És totálisan mindegy, hogy ebből a jobbos vagy balos sajtó végül éppen mit tart feldolgozásra érdemesnek.
Vezető kép: Ferenc pápa (k) heti általános audienciára érkezik pápamobilján a vatikáni Szent Péter téren 2023. április 12-én. A katolikus egyházfő április 28–30. között apostoli látogatást tesz Magyarországon. A Szentatyának ez lesz a 41. külföldi látogatása, mióta 2013 márciusában Róma püspökének választották. Fotó: MTI/AP/Alessandra Tarantino
Facebook
Twitter
YouTube
RSS