A Sukoró-ügy is azt bizonyítja, hogy a szocialista kormányok tele voltak korrupciós ügyekkel – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője. A politikus portálunknak hangsúlyozta, a Szegedi Ítélőtábla szerdai – felmentő – ítélete még nem jogerős, így bízik benne, hogy harmadfokon igazságos ítélet fog születni. Szerinte a korábbi, első fokon meghozott bírósági döntés pont arról szól, hogy a Gyurcsány-kormány idején olyan üzletet kötöttek volna egy külföldi befektetővel, amely, ha létrejön, akkor milliárdos kárt okozott volna az államnak.
Ismert, felmentette a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. volt vezérigazgatóját, Tátrai Miklóst és a cég egykori értékesítési igazgatóját, Császy Zsoltot a Sukoró-ügyben szerdán másodfokon a Szegedi Ítélőtábla. A táblabíróság az első fokon különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletében bűnösnek kimondott vádlottak esetében bűncselekmény hiányában hozott felmentő ítéletet.
Első fokon elítélték a vádlottakat
A Sukoró-ügy lényege, hogy még 2008. július 30-án Joav Blum izraeli-magyar üzletember csereszerződést kötött az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel (MNV). Blum egy befektetőcsoportot képviselt, amely King’s City névvel kaszinóvárost akart építeni a Velencei-tó partjára, Sukoró területén. A megállapodás szerint az állam tulajdonában lévő sukorói telkeket cserélték volna el Joav Blum ingatlanjaival. Ha az üzlet megvalósul, akkor a vád szerint kár érte volna a magyar államot. A Szolnoki Törvényszék mindezekért tavaly szeptemberben első fokon négy év börtönre ítélte különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérlete miatt Tátrai Miklóst. Császy Zsolt három év hat hónap börtönt kapott bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés kísérletéért. Emellett mindkettőjüket négy évre a közügyek gyakorlásától is eltiltották. A bíróság kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntette miatt bűnösnek mondta ki az ötödrendű vádlottat, V. Bálint ügyvédet is.
Megalapozatlan és iratellenes volt az elsőfokú döntés
Gyurisné Komlóssy Éva tanácsvezető bíró ugyanakkor kifejtette, hogy a vádlottak a telekcserével kapcsolatos döntés során joggal tartották szem előtt az állam érdekét, és érezték fontosnak a beruházás megvalósulását, amely 1,3 milliárd euró tőkebefektetéssel, munkahelyek teremtésével kecsegtetett. A vádlottak megalapozottan jutottak arra a következtetésre, hogy döntésükkel az állami vagyonban nem hogy kárt okoznának, hanem azt gyarapítják. Az illetékesség hiányával kapcsolatos védői és vádlotti kifogásokkal kapcsolatban a bíró leszögezte, elsőfokú bíróság kijelölése esetén fellebbezések ügyében a területileg illetékes másodfokú bíróság jár el. Gyurisné Komlóssy Éva részletesen kitért az elsőfokú eljárás során történt eljárásjogi szabálysértésekre, és kifejtette, azok egyike sem indokolta az ítélet hatályon kívül helyezését, azaz orvosolhatóak voltak másodfokon. A táblabíróság szerint ugyanakkor az elsőfokú ítélet részben megalapozatlan, a Szolnoki Törvényszék a tényállást hiányosan, helyenként iratellenesen állapította meg, és az ítélet indoklási kötelezettségének sem tett mindenben eleget. A tanácsvezető bíró kitért arra, hogy a törvényszék – figyelmetlenségből vagy leírási hiba miatt – tanúvallomások egyes részleteit az elhangzottakkal ellentétesen jegyzőkönyvezte. Az elsőfokú bíróság a bizonyítékok egy részét is iratellenesen értékelte, és téves következtetéseket vont le. Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletet helyben hagyva jogerősen felmentette Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és F. Zsolt értékbecslőt is. A táblabíróság V. Bálint ügyvédet – az első fokon kiszabott büntetést enyhítve – kétrendbeli közokirat-hamisítás miatt pénzbüntetésre ítélte, amely az összesen 360 ezer forint meg nem fizetése esetén fogházbüntetésre változik. A döntés nem jogerős, mivel az ügyészség fellebbezett az ítélet ellen, így az eljárás harmadfokon, a Kúrián folytatódik.
A védő szerint szakmailag kiemelkedő ítélet született
Dezső Antal, Tátrai Miklós védője a PestiSrácok.hu-nak elmondta, hogy a másodfokú bíróság rendkívül megalapozott, szakmailag kiemelkedő ítéletet hozott. Hozzátette azt is, hogy az első fokú ítéletnek alig volt olyan bekezdése, amit a táblabíróság ne módosított volna. Az ügyvéd fontosnak tartotta azt is kiemelni, hogy a Szegedi Ítélőtábla azt is kimondta, hogy a vádlottak nem csak bűncselekményt nem követtek el,hanem szándékuk szerint az állam érdekében jártak el. Tátrai Miklós az ítélet után a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy örül a bíróság döntésének és bízik abban, hogy az ügyészség belátja, hogy ezt az ügyet nem érdemes elvinni a Kúriáig. Hozzátette azt is, hogy a bíróság szóbeli indoklása azt tükrözte, amit ő a többi vádlottal évek óta következetesen képvisel. Császy Zsolt is arról beszélt, hogy elégedett a tábla döntésével és reméli, hogy a Kúria is ugyanígy fog dönteni.
Az ügyészséget is bírálták
Tátraiék emellett közleményt is kiadtak a másodfokú döntéssel összefüggésben. Azt írták, hogy a büntetőeljárás, melyet az ügyészség politikai nyomásra indított el, több mint hét éve tart. Az ügyészség hét éve akadályozta meg azt, hogy létrejöjjön Közép-Európa legnagyobb turisztikai beruházása, hogy a 300 milliárd forintot fektessenek be a Velencei-tó térségében, hogy 3000 munkahely jöjjön létre, és hogy az állam évi több 10 milliárd forint adóbevételre tegyen szert. Az ügyészség a rendszerváltás óta ebben az ügyben lépett fel először a büntetőjog eszközeivel egy gazdaságpolitikai döntés, és az ország politikai vezetői ellen. Ez a büntetőeljárás komoly sebet ejtett a jogállamon és a demokrácián, valamint az ügyészség szakmai tisztességén is. Nem utolsó sorban pedig tönkretette a vádlottak, sőt a tanúk egy részének életét és egzisztenciáját – írták, hozzátéve, hogy remélik, a politika ezek után végre távol tartja magát az igazságszolgáltatástól.
Halász: milliárdos kárt okozhattak volna az államnak
Az ügyben megkerestük a Fidesz-frakció szóvivőjét is. Halász János a szerdai ítélettel kapcsolatban kiemelte, hogy a vádlottakat első fokon elítélte a bíróság, így a döntés nem jogerős. Hozzátette: a korábbi ítélet arról szólt, hogy a Gyurcsány-kormány idején olyan üzletet kötöttek volna egy külföldi befektetővel, amely, ha létrejön, akkor milliárdos kár érte volna az államot. Ez felháborító – nyomatékosított a szóvivő, aki szerint ez az ügy is azt bizonyítja, hogy a szocialista kormányok tele voltak korrupciós ügyekkel, ami büntetést kellene, hogy vonjon maga után. A politikus emellett hangsúlyozta azt is, hogy tudomásul veszi a mostani bírósági döntés, ugyanakkor megjegyezte, hogy ez még nem jogerős, így bízik abban, hogy harmadfokon igazságos ítélet fog születni.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS