Felröppent a hír, mely szerint végre megkaphatja hazánk a nekünk kijáró uniós források egy részét. Ezek között szerepel többek között a pedagógusbéremelésekre szánt összeg, de a koronavírus-helyreállítási alap is, amire nem mellesleg közös hitelt vettek fel az unió tagországai, azonban sem hazánk, sem Lengyelország nem részesült még a kifizetésből. A hír egyelőre még csak a sajtóban jelent meg, hivatalos forrásoktól nem érkezett megerősítés, így óvatosan kell kezelnünk, azonban a jelek szerint Brüsszel tovább már nem tudja visszatartani a nekünk járó pénzeket.
A Financial Times nyomán robbant be a magyar sajtóba is a hír, miszerint jöhetnek az EU-s pénzek Magyarországra, ha hozzájárulunk Ukrajna támogatásához. A brit lap uniós forrásokra hivatkozva írt a lehetséges megegyezésről. A hirtelen bejelentés összefüggésben lehet azzal, hogy mára Magyarország minden brüsszeli követelést teljesített, és mindenki számára teljesen nyilvánvaló lett, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával, másrészt az újabb követelések már Brüsszelben is kezdtek poénszámba menni. Jól láthatóan nem tudnak mit kitalálni, hogy visszatartsák a forrásokat, és teljes mértékben látszik, hogy politikai okokból nem kapja meg hazánk és Lengyelország a forrásokat.
Azonban egyelőre még nem lehet teljes az örömünk. Ha a hír igaz is, akkor sem kapunk meg ugyanis minden nekünk járó kifizetést az EU-tól. A jelek szerint a kifizetésről szóló szivárogtatás a kohéziós alapról (tehát az uniós felzárkóztatási alapról), illetve a koronavírus-járványt követően felvett helyreállítási hitel egy részéről szól. Bár a kifizetés így is komoly összeget tenne ki, ez még közel sem a tőlünk visszatartott teljes forrás. Ráadásul ezt is csak feltételekhez szabva: Brüsszel ugyanis azt várja, hogy cserébe a tőlünk visszatartott pénzek folyósításáért, szavazzuk meg a következő uniós költségvetést, benne Ukrajna támogatásával.
Az ügyben a kormány részéről eddig csak Navracsics Tibor szólalt fel, aki elmondása szerint optimistán tekint a kérdésre. Szerinte a tárgyalásokban előrelépés volt a kohéziós és helyreállítási alapokkal kapcsolatban, és november körül megegyezés várható az alap hitellábról és akár 45 százalékát is megkaphatjuk a befagyasztott pénzeknek. Hozzátette azonban, hogy hivatalos értesítést még nem kaptak, és ők is a sajtóból értesültek a kifizetés lehetőségéről.
Azt azonban fontos megjegyeznünk, hogy nem ez az első eset, mikor a liberális média szivárogtatásba kezdett a kérdéses pénzek folyósítása kapcsán. Utoljára tavasszal került erre sor, amit nem meglepő módon a forint árfolyamának gyors erősödése, majd, mikor kiderült, hogy egyelőre mégsem jutunk hozzá az összeghez, a mélyrepülése követett. Ez pedig nem más, mint egy valuta shortolásának ábrája: Soros György például így döntötte be a az angol fontot, miután mesterségesen rontotta az árfolyamot. Reméljük, hogy jelenleg nem erről van szó, és Brüsszel végre tényleg megadja, ami jár nekünk.
Forrás: Financial Times, Portfolio, Világgazdaság; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS