Szombaton Juhász Péter videó Facebook üzenetben jelentette be az Együtt – A Korszakváltók Pártja megszűnését. Erre fittyet hányva, az Együtt két szegedi politikusa úgy döntött, ők csak azért is Együtt-frakcióban folytatják az önkormányzati munkát. Vagyis Botka László bukott szocialista miniszterelnök-jelölt városában nem létező pártnak is lehet frakciója a közgyűlésben. Az általunk megkérdezett alkotmányjogász szerint ez minimum aggályos, frakciót ugyanis vagy pártok vagy függetlenek alakíthatnak. Egy már nem létező párt nevét használni a választópolgárok megtévesztése. Ebben az esetben a “szokásos balliberális trükközéssel állunk szemben” – fogalmazott ifj. Lomnici Zoltán.
Mivel az önkormányzati mandátum öt évre szól, ezért Kormos Tibor képviselőtársammal a ciklus végéig továbbra is Együtt-frakció néven folytatjuk a Szeged város fejlődéséért folytatott munkánkat – ez a rövid nyilatkozat jelent meg eggelre a szeged.hu városi, önkormányzati portálon Nagy Sándor alpolgármester, önkormányzati képviselő részéről (képünkön jobbra), aki az Együtt színeiben nyert mandátumot 4 évvel ezelőtt.
Ez azért érdekes, mert Juhász Péter, az Együtt elnöke szombaton közölte, ennyi volt, pártjuk megszűnik.
Az Együtt – a Korszakváltók Pártja a mai nappal megszűnt.Így döntött a küldöttgyűlésünk a lemondott elnökség konszenzusos javaslatára.Ugyanakkor ezt nem végként, hanem egy új kezdetként élem meg. Erről szól ez a videó.Az Együttben a legtöbben nem pártban kezdtünk politizálni, hanem civilként tettünk az ország jobbításáért. És ezt a szándékot nem veszítettük el azzal, hogy megszűnt a párt, amit nem célként, hanem eszközként használtunk. Hisszük, hogy van igény arra a kitartó, őszinte és önfeláldozó munkára, amit folytattunk.Őszintén köszönjük a támogatásotokat, ami ebben a hitben megerősített bennünket.Nem egész két hónap alatt 147 millió forinttal támogattatok bennünket, hogy befizethessük a jövő héten az államkincstár számára a 153 millió forintnyi kampánytámogatást és kamatait. Ha még segítenél a maradék összegyűjtésében, itt teheted meg. És alább, hogy milyen módokon juttathatod el hozzánk a támogatásodat.Ha készpénzt szeretnél adni, azt a Láng-Téka Könyvesboltba viheted be, a XIII. kerület Pozsonyi út 5. számba. Ott van egy dobozunk, ahova bedobhatod.Utalni pedig ide tudsz:PayPal: juhikap@gmail.comSzámlaszámok:Juhász Péterszámlaszám: 11773133-00411716IBAN: HU63 11773133 00411716 00000000SWIFT kód: OTPVHUHBdr. Hajdu Nóra szàmlaszàm: 11773023-08643500 IBAN: HU11117730230864350000000000SWIFT kód: OTPVHUHBSzigetvári Viktorszámlaszám: 10700206-16824708-51100005IBAN: HU03-1070-0206-1682-4708-5110-0005SWIFT kód: CIBHHUHBdr. Szabó Szabolcsszámlaszám: 10102615-05357700-00000009SWIFT: BUDAHUHBIBAN:HU15101026150535770000000009Pataki Márton Dánielszámlaszám: 11773054-00717713SWIFT: OTPVHUHBIBAN: HU75117730540071771300000000A pénz egy kalapba megy, mindegy hova küldöd.Azért van 5 számlaszám, mert az adomány 150.000.- forintig adómentes, így ha többet utalnál, oszd el több számlára. Nagyon köszönjük!
Közzétette: Juhász Péter – 2018. június 2.
A szegedi képviselőtestületbe ketten jutottak be az Együtt zászlója alatt: Nagy Sándor és Kormos Tibor. Mind a ketten liberális őskövületek. Másodszor maradtak párt nélkül, ugyanis korábban az SZDSZ színeiben politizáltak, ami ugyebár hasonló sorsra jutott mint most az Együtt.
Nagy Sándor, aki Szegeden alpolgármesteri pozícióig jutott, a helyi SZDSZ alapítótagja volt. Önkormányzati munkájának egyik “csúcsa” a szegedi piacberuházás, melynek a botrányai a mai napig nem csendesedtek el. (A Mars téri piacot úgy építették át, hogy az árusok építményeit egy éjszaka eldózerolták. Mivel nem sikerült mindenkivel meggyezni. A károsult kereskedők pereket indítottak. Így Botka kénytelen volt eltitkolni, hogy a fejlesztési terület – amelyre így uniós támogatást nem vehetettek volna igénybe – nem per- és tehermentes. A beruházást a trükközés miatt az OLAF is vizsgálja.) Nagy Sándor felelt az egész botrányos piacfejlesztésért, a károsult kereskedők képviselője szerint a dózerolást is ő irányította.
Megkerestük Nagy Sándort, hogy megkérdezzük, jól értettük-e és valóban egy nem létező párt frakciójaként kíván-e a jövőben dolgozni a szegedi képvielőtestületben Kormos Tibor képviselőtársával? És nem tartja-e ezt jogilag cseppet aggályosnak?
A politikus írásban válaszolt. Azt felelte, hogy mivel “az önkormányzati mandátum öt évre szól, és az önkormányzati frakciók nincsenek olyan szigorúan szabályozva, mint a parlamenti frakciók”, ezért ahogy a szeged.hu-n is olvasható Együtt-frakció maradnak a ciklus végéig. Idézte nekünk azt az önkormányzati rendeletet is, mely kimondja, hogy “képviselettel rendelkező pártok képviselői, valamint pártokhoz nem tartozó képviselők” is létrehozhatnak frakciókat, ehhez legalább két fő szükséges.
Az alkotmányjogász szerint jogsértő lehet a szegedi Együtt-frakció működése
Ifj. Lomnici Zoltán megkeresésünkre úgy vélekedett, hogy mindenképpen aggályos jogilag a két szegedi képviselő bejelentése. Az alkotmányjogász szerint frakciójuk a pártoknak lehet, illetve alakíthatnak azt független képviselők is, de egy nem létező párt nevét, annak képviseletét nem láthatják el a közgyűlésben.
2017 őszén a szegedi helyhatósági választáson az MSZP, a DK és az Együtt-PM-Szegedért közösen indult, majd az MSZP-DK-EGYÜTT-PM-Szegedért 17 önkormányzati képviselője három külön frakciót alakított. A szervezeti és működési szabályzatot akkorra úgy módosították, hogy már két képviselő is alakíthat külön frakciót, és mivel az Együtt-PM-Szegedért színeiben épp ketten, Nagy Sándor és Kormos Tibor jutott a testületbe. Akkor a PM taggyűlése úgy határozott, hogy önállóan kívánnak politizálni, így a szegedi frakció Együtt néven dolgozott tovább – emlékeztetett Lomnici.
Hozzátette, annak semmi jogi akadálya nincs, hogy a két említett képviselő, nagy Sándor és Kormos Tibor önálló frakcióban dolgozzon – az viszont felveti a jogsértés lehetőségét, ha egy megszűnt párt nevével megegyező nevet kívánnak használni. Azon túlmenően pedig a választópolgárok megtévesztése is.
Az alkotmányjogász felidézte, hogy történt már a múltban hasonló, akkor is a liberális körében:
Volt már rá példa, hogy egy megszűnt párt – például egyesületalakítás útján – biztosítani kívánta saját önkormányzati kontinuitását Szegeden. Az SZDSZ megszűnése után ugyanis Szegeden először Szabad Város Egyesület néven politizáltak a volt SZDSZ-esek. Majd 2017 decemberében a Szabad Város frakció – összhangban a Haza és Haladás Egyesülettel kötött megállapodással, és a frakció tagjainak az Együttben vállalt szerepével – Együtt Szeged frakció néven működött. Ennek előzménye az SZDSZ 2009. őszi testületi megszűnése Szegeden, amikor az SZDSZ-ből kilépett a párt teljes szegedi szervezete, és saját egyesületet hoztak létre
– mondta Lominici Zoltán. Hangsúlyozta, ami Szegeden most történik, az “csak a szokásos balliberális trükközés”!
Vezető kép: szeged.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS