A héten történtek után, mondhatni, már-már morbid poénnak hangzik Botka László “fizessenek a gazdagok” szlogenje és az országos kiterjesztésre javasolt szociális lakhatási programja. Miközben ugyanis a polgármester Rolexeinek száma vélhetően nem csökkent, a több millió forint értékben haveroknak kiszórt VIP-parkolóbérleteket sem térítette meg senki, és a város első embere a családok százait megkárosító Szeviép-vezéreket mentegeti, egy tartozását törlesztő, önkormányzati lakásban élő nyolcgyermekes családot karhatalmi erővel simán kilakoltatott, utcára tett az önkormányzat ingatlankezelő cége. Nyilván csakis azért, hogy ezzel is a közpénzek iránti gondos városvezetői hozzáállást demonstrálják. Királyék milliós, hosszú ideje görgetett adósságát senki sem vitatja, Botkáékon, az IKV Zrt. emberein kívül szinte mindenki a megoldás lehetőségét kereste. Még a balliberális médiában is a család drámáját és az önkormányzat szívtelen karhatalmát bemutató cikkek jelentek meg. A legembertelenebb a történetben az, hogy bár a családfő nyugdíjából minden hónapban 100 ezer forintot levonnak, és ezen felül is törlesztett, ahogy tudott, ez mit sem számított. Csak az, hogy még mindig tartoznak. Utcára tették őket. Egyelőre fogalmuk sincs, mi lesz velük. A család szanaszét, a legkisebb gyermeket állami gondozásba is vehetik. Közben a Szegedet a szolidaritás és szabadság városának kikiáltó Botka László hallgat.
A súlyos szívbeteg Király Imre, fogyatékkal élő felesége és gyermekeik kálváriája 20 évvel ezelőtt kezdődött; az apa betegsége miatt ekkor veszítette el jól fizető kórboncnoki állását. 2000-ben operálták a szívét, közben hasfalsérve lett és gyomorfekélyt is kapott.
Az elmúlt két évtizedben adósságspirálba kerültek, amiből nem tudtak kikeveredni, hiába kaptak sokaktól segítséget. A család 130 ezer forintból élt, vagyis négyen, Király Imre, a felesége, egy fiuk és a 11 éves, rendkívül jó képességű kislányuk, Olívia. A nagyok már kirepültek. Ők is igyekeznek segíteni a szülőket, amennyire tudják, de ez sajnos a katasztrófától nem mentette meg őket.
A Csillag téri önkormányzati szociális lakásban a villanyt, fűtést már rég kikapcsolták a szolgáltatók. Az ott felhalmozódott 800 ezer forintos tartozást már végrehajtották. Azonban a lakbérfizetéssel is nehézségeik voltak 2000 óta. Volt, hogy egyáltalán nem tudtak miből fizetni, miközben olcsóbb, kisebb lakást egyszer sem kínáltak fel nekik. A kilakoltatás réme 2012 óta lebeg a fejük felett, de eddig valahogyan mindig megmenekültek, hol a kilakoltatási moratórium, hol törlesztés és megállapodás miatt. Most azért nem érti senki, miért kellett őket hirtelen az utcára tenni, mert a tavaly ősszel törlesztésre kötött megállapodásnak eleget tettek és minden egyes hónapban fizettek.
Király Imre elmondása szerint nyugdíjából minden hónapban 100 ezer fontot vonnak; ő plusz munkákat vállalt, hogy ezen felül a megállapodás szerint még törlesszen havi 10 ezer forintot. Máig összesen 500 ezret fizettek be, érdekes módon a tartozás mégis csak 320 ezer forinttal csökkent. Az elszámolás szerint az összeg többi része jogi eljárási költségre, ügyvédi díjra mehetett.
Jelenleg durván 1,8 millió forint az adósságuk az IKV Zrt. felé, plusz a büntető kamatok. A szociális lakás bérleti díja egy hónapban 43.630 forint; ez az az összeg, amit a milliós hátralék törlesztése mellett fizetniük kellett volna, hogy lássák a fényt az alagút végén. Királyékat a tavalyi egyezségkötés óta jogászként is támogatja Szabó Bálint önkormányzati képviselő, aki szerint a kialakult helyzetben megoszlik a felelősség, az önkormányzat és cége mégis úgy tesz, mintha csak a renitens lakók tehetnének mindenről. Szabó szerint a tavaly óta fennálló helyzet mindenkinek jó volt: a család törlesztett – ha kevés pénzük is maradt a megélhetésre –, volt tető a fejük felett és együtt lehettek. Az önkormányzat, ha lassan is, de a pénzéhez jutott. Ezért is érthetetlen, miért kellett volt mindent felborítva utcára tenni őket.
Tőketartozásuk 2 millió 73 ezer forintról 1 millió 753 ezer forintra csökkent. Király Imre egyetlen hibát követett el, amit most ki tudott használni az IKV Zrt. Tavaly, a megállapodáskor, mivel akkor is már a kilakoltatásuk volt a szándék, aláírta, hogy amennyiben 2020 májusáig nem fizeti ki a teljes adósságát, önként hagyják el a lakást.
Szabó Bálint szerint Botka László polgármester a legkisebb látszatát is elveszítette annak, hogy humánus, baloldali értékeket képviselő ember. Ezzel a radikális lépéssel, amivel egy család és gyermekek sorsát pecsételték meg, az önkormányzatot is megkárosították, hiszen ezután már biztos, hogy nem fog befolyni a város kasszájába az a pénz, amit ha lassan is, de törlesztettek eddig.
Szabó Bálint arra is felhívta a figyelmet, hogy miközben Botka László szociális programról, szociális lakhatásról beszél és még példa is szeretett volna lenni ebben egy ország előtt, a város ingatlankezelő cégén keresztül évente a legszerencsétlenebb embereket sodorja még nagyobb kilátástalanságba és teszi az utcára.
Király Imre a szegedma.hu portálnak azt mondta, nem sírt azért, hogy a nyugdíja 80 százalékát elvették; úgy volt vele, hogy csak teljen le az adósság. Emellett temetkezésekre jár dolgozni napi bejelentéssel. 7 gyermeket felnevelt; nem gondolta, hogy a nyolcadik felnevelésére esélyt sem adnak neki. Egyelőre a gyámügy csak azért nem vette gondozásba a kislányt, mert a férfi húga segített és befogadta a gyermeket.
Vezető kép: Szegedma.hu/Kuklis István
Facebook
Twitter
YouTube
RSS