Kínos esetre hívta fel a figyelmet a Transzparens Újságírásért Alapítvány, amely legújabb elemzésében a Lakmusz elnevezésű, “tényellenőrző” portálnak beállított blog egyik újabb zsengéjét vizsgálta meg szakmai alapon. Mint kiderült, az Orbán Balázs egy korábbi bejegyzését “tényellenőrző” cikkíró egy művészettörténész, aki egyetlen kiragadott mondat alapján írta lejárató pamfletjét, de még azt sem értelmezte helyesen.
A Transzparens Újságírásért Alapítvány elemzése szerint a Lakmusz nevű úgynevezett „tényellenőrző” portál nem szakmai alapon, hanem politikai célok mentén támadja Orbán Balázst – írja a Mandiner. Az Alapítvány felidézi, a miniszterelnök politikai igazgatója szeptember 1-én kelt, „Európában Magyarországon a legalacsonyabb a lakosságot sújtó infláció” című Facebook- bejegyzésében egy IMF által készített elemzést osztott meg. Ennek egyik megállapítása, hogy Európában Magyarországon a legalacsonyabb a lakosságot sújtó infláció a 2022-es első negyedévi adatok szerint. Orbán Balázs egyik állítása, hogy hazánkban a rezsicsökkentés miatt „az alsó jövedelmi ötödbe tartozó háztartásokat valamivel kevésbé érinti az infláció mértéke, mint a leggazdagabb egyötödöt.” Ehhez képest a 444.hu-hoz tartozó, Soros György egyik kamualapítványa által pénzelt Lakmusz nevű úgynevezett „tényellenőrző” oldal hosszú cikket írt arról, hogy ellenőrizték a bejegyzés valóságtartalmát, és kifogásolták Orbán Balázs bejegyzését. A Lakmusz, amely szinte kizárólag a bejegyzés első mondatára reagált, azt állította, hogy a
Nemzetközi Valutaalap valójában arról írt, hogy nálunk járultak hozzá a növekvő energiaárak a legkevésbé az inflációhoz”, és hogy „mindezt májusi adatok alapján, még jóval a magyar rezsiárak emelése előtt számították ki.”
A Transzparens Újságírásért Alapítvány szerint ezzel az a probléma, hogy Orbán Balázs bejegyzésében kiemelte, hogy az elemzés az első negyedévre vonatkozott, és a teljes bejegyzés az energiaárak inflációra gyakorolt hatását veszi alapul. A Mandiner ugyanakkor felidézi, Orbán Balázs egy szeptember 20-i bejegyzésében reagált is a „tényellenőrök” vádjaira, ahol azt a kérdést is föltette,
ha ilyen »alapos« munkát végez a 444 művészettörténész végzettségű »tényellenőre«, akkor vajon hogyan viszonyuljunk egy »mezei« 444 újságíró felkészültségéhez?”
A Transzparens Újságírásért Alapítvány korábban részletes elemzésben mutatta be a 444.hu által, az Európai Bizottság támogatásával életre hívott Lakmusz nevű tényellenőrző hírportál működését. Az Alapítvány szerint jellemzően 5 újságíró ír cikkeket a Lakmuszra: a főszerkesztő Zöldi Blanka, aki a Direkt36-nál dolgozott; Diószegi-Horváth Nóra, aki a Mércénél tevékenykedett, valamint éveken át menetkísérő koordinátorként segítette a Budapest Pride szervezését; szintén a Mércénél dolgozott Kárpáti Jakab is, aki a Lakmuszhoz kerülése előtt a Partizán csatorna szerkesztőségében tevékenykedett; valamint Neuberger Eszter a HVG-n és 444 korábbi újságírója. A szóban forgó tényellenőrzést Német Szilvi művészettörténész, médiakutató, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója jegyezte.
Forrás: mandiner.hu; fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS