Ma megnyílt és várhatóan 2020. január 15-ig lesz nyitva az a 20,42 milliárd forintos keretösszegű új uniós pályázat, amely megújuló energia használatát és energiahatékonyságot növelő épületenergetikai fejlesztések támogatását célozza a mikro-, kis- és középvállalkozások számára – hívta fel a figyelmet Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
A tárca által kiadott közlemény emlékeztet rá, hogy a GINOP-4.1.4-19 kódszámú pályázatra a vállalkozások minimum 3, maximum 100 millió forint vissza nem térítendő fejlesztési forrást nyerhetnek el. Ez tehát nagyobb összegtartomány, mint a már nyár óta nyitva lévő másik napelemes pályázat (GINOP-4.1.3-19), ami a kisebb fejlesztéseket támogatja 1-3 milliós támogatást kínálva és amelyre már 1375 projektet nyújtottak be 3,5 milliárdos támogatási igénnyel. Ebből 714-et már támogattak összesen 1,8 milliárdos összeggel, de kifizetés még nem történt egyik projektnél sem. A minap egyébként egy 2016-os kiírású, kombinált támogatást tartalmazó, már bezárt uniós pályázatban lényeges változás történt, erről bővebben itt írtunk.
Rákossy Balázs kiemelte:
A ma megnyílt pályázat egyszerre szolgálja a környezettudatos gazdasági versenyképesség erősítését, a környezetterhelés csökkentését, illetve a vállalkozások rezsiköltségeihez kötődő terheinek enyhítését és hozzájárul a klímavédelemhez.
A támogatásból lehetőség van egyebek mellett napkollektoros rendszer, valamint napelemes rendszer telepítésére, hőszivattyú rendszerek alkalmazására, épületek hőtechnikai adottságainak javítására, melegvíz-rendszereinek korszerűsítésére és beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítására. A támogatás a beruházások elszámolható költségeinek 55 százaléka lehet.
A projektek megvalósítására legfeljebb 24 hónap áll a kedvezményezettek rendelkezésére – ismertette az államtitkár. Ennél a pályázatnál a költségmeghatározás a pályázati felhívás komplexitásához, de más korábbi felhívásokhoz mérten is jóval egyszerűbb, gyorsabb lett.
A támogatások összege egy előzetes szakértői, internetes, valamint korábbi adatbázisok által meghatározható fajlagos (átlagos) költséghez köthető, amelynek előnye, hogy a módszer alkalmazásával nem kell három fél által kiállított árajánlatot benyújtani, csak a felhívásban meghatározott dokumentumokat, nyilatkozatokat
– tájékoztatott az államtitkár.
Forrás: MTI, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS