Magyarország továbbra is a béke pártján áll, ugyanakkor fontos szem előtt tartani, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása egyet jelentene a világháborúval, ezért elsősorban béketárgyalásokra van szükség – jelentette ki Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A kancelláriaminiszter Gwendoline Delbos-Corfield kijelentéseivel kapcsolatban kijelentette: a náci és a kommunista propaganda volt hasonlóan hazug és elfogult, mint amit jelenleg képvisel hazánkkal szemben a politikusnő, aki ráadásul maga is elismerte, hogy állításait nem tudja igazolni. A kencelláriaminiszter kiemelte: a lehetőségek keretén belül mindent elkövetnek, hogy a súlyos kijelentéseknek jogi következményei legyenek.
A három napos stratégiai kormányülést követően az aktuális csütörtöki Kormányinfón számolt be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a megszületett döntésekről.
Nem kincstári optimizmus a recesszió elkerülésének lehetősége
A nehéz gazdasági helyzet, az Európai Uniót sújtó válság ellenére Magyarország teljesíti ígéreteit, megvédi a nyugdíjak vásárlóértékét, és a munkavállalók keresete is a várható éves átlagos infláció felett tudott növekedni
– jelentette ki a Kormányinfón Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter a kihelyezett, három napos kormányülés döntéseiről beszámolva kifejtette: az idei év feladata a munkahelyek megvédése, az infláció leszorítása és a recesszió elkerülése lesz. Mint kiemelte,
a recesszió elkerülésének lehetősége nem kincstári optimizmus, hiszen egyre több elemző támasztja alá a 1,5 százalékos gazdasági növekedés lehetőségét.
A kancelláriaminiszter beszámolt arról, hogy jelenleg 156 fős magyar kontingens segít a törökországi tragédia mentési munkálataiban, 26 kutyával kiegészülve. Hozzátette: magyar áldozatról egyelőre nem tudni, a területen tartózkodó 16 magyar állampolgár jól van. Gulyás Gergely kiemelte: Magyarország minden lehetséges módon megpróbál segíteni az életek mentésében.
Energetikai fejlesztésekre fordítják a helyreállítási alap forrásait
Gulyás Gergely kifejtette: a kihelyezett kormányülésen bemutatták azt a 2030-ig tartó energiastratégiát, amely jelentősen fog támaszkodni az atomenergia mellett a megújuló energiákra, különös tekintettel a napenergiára. Kiemelte: a kormány tervei szerint a helyreállítási alap forrásait kifejezetten ezekre az energetikai beruházásokra fogja költeni, beleértve a felvehető kölcsönt is. A kancelláriaminiszter elmondta: a tervek szerint növelni fogják a szénhidrogének belföldi kitermelésének arányát, ezen felül az energiahatékonyság növelése érdekében energetikai korszerűsítést valósítanak meg a lakossági és a középületek terén. Hozzátette: a kormány szándékai szerint az alternatív meghajtású mobilitás fejlesztése továbbra is stratégiai kérdés, ezért folytatódik a vasútvonalak villamosítása, az elektromos buszok vásárlása, és akár hidrogénhajtású járművek beszerzésére is sor kerülhet.
Újságírói kérdésre elmondta: a törvény szerint az árstop április 30-áig marad fenn, az azt megelőző hetekben születik majd arról döntés, hogy továbbra is fenntartják-e.
Brüsszelben már azt követelik, hogy az Európai Bizottság a szavakon túl tettekkel is védje az uniós határokat
Újságírói kérdésre a közelgő uniós csúcs kapcsán, amelynek egyik központi témája a migráció visszaszorítása lesz, Gulyás Gergely kifejtette: ebben a témakörben is nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarországnak rendszerint nem igaza van, hanem igaza lesz. Hozzátette: amikor Magyarország kerítést épített, az uniós politikusi körökben ez komoly ellenérzéseket váltott ki; ehhez képest mára ott tartunk, hogy Brüsszelben azt követelik, az Európai Bizottság a szavakon túl tettekkel is szavatolja az uniós határok biztonságát. A kancelláriaminiszter megjegyezte: az EU tartozik Magyarországnak a határvédelem költségeivel. Hangsúlyozta továbbá: a külső határokat azért kell védeni, mert ellenkező esetben a belső határokon kezdődnek meg az ellenőrzések az egyes országok között, amelyekre egyre több példa is van.
Szólt arról is: a kormány a brüsszeli elvárások nyomán úgy döntött, február közepétől nem maradnak kormánytisztviselők vagyonkezelő alapítványokban.
Jogi következményei lesznek Delbos-Corfield vádaskodásának
A kancelláriaminiszter kommentálta a Magyarországról nemrégiben igen negatív jelentést készítő Gwendoline Delbos-Corfield egy háttérbeszélgetésen tett kijelentését, amely szerint a magyar titkosszolgálatok információkat szivárogtatnak ki az oroszoknak. Gulyás Gergely kiemelte: a náci és a kommunista propaganda volt hasonlóan hazug és elfogult, mint amit jelenleg képvisel hazánkkal szemben a politikusnő, aki ráadásul maga is elismerte, hogy állításait nem tudja igazolni. A kencelláriaminiszter kiemelte: a lehetőségek keretén belül mindent elkövetnek, hogy a súlyos kijelentéseknek jogi következményei legyenek.
A kancelláriaminiszter újságírói kérdésre kommentálta a Magyar Honvédség tisztikarában megvalósított leépítést is. Mint kiemelte, az utóbbi idők egyik legélesebb kritikája a hadsereggel szemben éppen az volt, hogy túl sok a tiszt és kevés a katona; a létszámcsökkentést ez indokolta a tisztikar tekintetében. Hozzátette: az elmúlt időszak világossá tette, hogy ütőképes hadseregre van szükség, amely azt feltételezi, hogy minél több a bevethető katona és minél modernebb a fegyverzet.
Ukrajna NATO-csatlakozása világháborúval jelentene egyet a jelenlegi helyzetben
Gulyás Gergely kiemelte: Magyarország mindig is támogatta Ukrajna uniós csatlakozását, ugyanakkor a kisebbségek jogainak szűkítését továbbra is elfogadhatatlannak tartja a kormány. Ha ebben lesz pozitív elmozdulás, és halvány jelek utalnak is arra, hogy Ukrajna megértette a magyar és más kisebbségek kérését, akkor semmilyen akadályt nem fog hazánk a csatlakozási folyamatok elé gördíteni. A kancelláriaminiszter ugyanakkor kiemelte: a NATO-csatlakozás kérdése azért problematikus, mert a jelen helyzetben ez egyet jelentene a világháborúval. A közelgő uniós csúcs kapcsán – kijelentéseit elsősorban a nyugati sajtónak címezve – megerősítette: Magyarország továbbra is a béke pártján áll, lassan ugyanakkor 12 hónap óta szenved Ukrajna az orosz agresszió okozta súlyos pusztítástól. Kiemelte:
az azonnali béketárgyalások szorgalmazását most már az ENSZ álláspontja is tükrözi.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: Magyarország következetesen elítéli az orosz agressziót, humanitárius segítséget nyújt, felső korlát nélkül befogadja és gondoskodik az ukrajnai menekültekről, ugyanakkor – elsősorban Kárpátalja védelmében – továbbra sem küld fegyvereket, ezen kívül nem támogatja azokat a szankciókat, amelyekkel az EU jobban bünteti magát, mint Oroszországot.
Az előzetes sajtóhírek szerint a kormányülésen szóba került az ukrajnai háború, annak nemzetközi összefüggései és Magyarország szilárd elkötelezettsége a béke és a mielőbbi tűzszünet mellett. Emellett kiemelt figyelmet kapott a háború és a brüsszeli szankciók hatása a gazdaságra, illetve a napirendi pontok között szerepelt Magyarország energiastratégiája, különös tekintettel az infláció elleni küzdelemre. A stratégiai megbeszélésen megvitatták a vidékfejlesztési stratégiát és a magyar tudomány perspektíváit is.
Vezetőkép: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS