Nem áll le az Európai Bizottság a magyarellenes boszorkányüldözéssel: a testület úgy határozott, hogy az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot a menekültügyi eljáráshoz való hozzáférés jogellenes korlátozása miatt, amely véleményük szerint ellentétes a menekültügyi eljárásokról szóló irányelvnek (2013/32/EU) az Alapjogi Charta 18. cikkével összhangban értelmezett 6. cikkével. Hogy a magyar emberek védelméről szóló irányelvet vajon mikor fogják ilyen lelkesen lobogtatni, arról nem számoltak be a tájékoztatóban.
A Bizottság indoklása szerint a menekültügyi eljárásokról szóló irányelv 6. cikkének értelmében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a területükön (a határaikat is beleértve) tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek ténylegesen gyakorolhassák a nemzetközi védelem iránti kérelem benyújtásához való jogukat.
A jelenlegi magyar jogszabályok szerint a harmadik országbeli állampolgároknak ahhoz, hogy nemzetközi védelemért folyamodhassanak Magyarországon, először valamely, az unió területén kívül található magyar nagykövetségen kell szándéknyilatkozatot benyújtaniuk, amelyben kinyilvánítják, hogy menedékjogért folyamodnak, ezen felül pedig rendelkezniük kell egy különleges beutazási engedéllyel.
A szigorú szabályok természetesen nem felelnek meg a tömeges bevándorlást (ismét) egyre nyíltabban támogató Bizottság szerint; álláspontjuk szerint a Covid-19-világjárvány kezelése – ami az idézett jogszabály indoklásában szerepel – sem indokolhat ilyen szabályt, ezért a Bizottság az Európai Unió Bírósága elé idézi Magyarországot. Egyszerűbben szólva: a migráció gyakorlatilag fontosabb joggá vált a Bizottság szemében, mint a járvány elleni küzdelem. Ez pedig alighanem a migrációs csatározások újabb kemény hónapjainak nyitányaként is felfogható lépés a testület részéről.
Forrás:Európai Bizottság Magyarországi Képviselete; Fotó: MTI/EPA/ANA-MPA/Dimitrisz Toszidisz
Facebook
Twitter
YouTube
RSS