Olvasóink, ha máshonnan nem is, a dark webről indított sorozatunkból már tájékozódhattak a bitcoinról és az altcoinokról. Azonban radikális változás indult el az altcoin-piacon, közel milliárd dolláros piaci tőkeösszpontosítást és húsz-harminc millió dolláros napi forgalmat ér el egy eddig nem túl ismert digitális valua, az Ethereum. Ezzel letaszította második-harmadik helyéről a Litecoint, sőt egy új trónkövetelő is előkerült, a Decred. Olvasóinkat figyeleztetjük, hogy a digitális valutákkal való mindennemű kereskedelem pusztán hobbitevékenység, rendkívül bizonytalan piacokról van szó.
Valamikor 2009 tavaszán egy rejtélyes Satoshi Nakamoto álnevet használó programozó feltalálta a bitcoint. E sorok írója is roppant ideges lehet, hiszen már 2010 körül is felmerült benne, hogy vásárol párat, 200 dollárért, akkor egy bitcoin 0.1 dollárt ért. Most épp 420 körül értékesíthető a bitcoin, tehát jelenleg épp milliomos lehetne dollárban e sorok írója, ha hallgat magára. De nem hallgatott.
Áttörést ért el az Ethereum
Azonban a jelek szerint földrengésszerű átrendeződés van a digitális valuták piacán, a három nagy altcoin – vagyis a Litecoin, a Dash és a Ripple között teljes fordulat zajlott le, ugyanis betört a piacra az Ethereum.
Az Ethereumot jelenleg 7,8 dollár körül mérik, a Litecoin pedig visszaszorult, a Dashcoinal együtt. Ez utóbbi azonban még versenyben van, szintén 6,6 dollár körüli árfolyamon, a litecoin pedig úgy tűnik elvesztette alkalmazkodóképességét és megmarad 3 dollár körüli áron.
Az Ethereum tehát a második lett a piaci összesítésben a Bitcoin után, ami azt jelenti, hogy jelenleg közel 618 millió dolláros piaci kapitalizációt ért el, ami egész jónak mondható, magyar forintra lefordítva valahol 180 és 200 milliárd körüli összegről beszélünk.
Jelenleg nyereséges Ethereumot bányászni
A Bitcoin hősi időszakában vagyonokat lehetett keresni cloud bányászattal, ma épp csak nem veszteséges – viszont az Ethereumot még mindig megéri cloud-bányászni – ez azt jelenti, hogy bérelünk magunknak egy szolgáltatónál számítástechnikai kapacitást, amely azzal foglalkozik, hogy előállítson nekünk digitális valutát. Amennyiben a tendencia megmarad, körülbelül egy bitcoin összegért 1,3 Bitcoinnak megfelelő árú Ethereumot bányászhatunk, 3 hónap alatt. Vagyis 420 dollárért veszünk 3 hónap alatt 543 dolcsit. Persze rossz irányba is fordulhat befeketetésünk, ha az árfolyam megfordul.
Egy új trónkövetelő – a Decred
2015 decemberében jelentkezett a többi között egy új digitális valuta, a Decred. A szolgáltató a korai feliratkozóknak, az úgynevezett Decred community tagjainak kiosztott 282-288 Decredet, és 2016 februárjában ki is lépett a piacra. A Decred a többi, tulajdonképpen csak játéknak minősülő digitális valutával szemben – amelyek gyakorlatilag 0.00001-0.00002 dollárokat érnek – rögtön jól kezdett, jelenleg éppen 1,5 dollár körül mérik, ami arra enged következtetni, hogy komoly digitális valutával állunk szemben.
Aki feliratkozott – így tett e sorok írója is, jelenleg tehát 423 dollár boldog tulajdonosa lehet digitális valutában- , annak kiosztották a 282 decredjét – ami a jelenlegi árfolyamon 118 ezer forintot tesz ki. E sorok írója tehát örül. Jelenleg a Bittrexen és a Bleutrade digitális piacon lehet vásárolni és kereskedni vele.
Két stratégiát ismerünk a digitális valutapiacon – az egyik az Auracoin esete, amikor felröppent az árfolyama, rögtön el kellett adni, és nyerhettünk pár száz dolcsit, ha épp izlandiak voltunk – merthogy izlandi volt a kitaláló és kiosztott az izlandi feliratkozóknak közösségileg párat. Azóta 0.001 dollár között mozog, mivel mindenki így gondolta, vagyis csak eladták és nem vették – tehát ezredére esett az árfolyama.
A másik stratégia pedig a digitális valuta megtartása, ugyanis vannak olyan altcoinok, ahol az ár akár hónapokon belül is tíz-húszszorosára emelkedhet.
Az altcoin-piacon sokszor előfordul, hogy a 3-4 hónap után árrobbanás következik be, amely azt jelenti, hogy akár 10-szeresét érheti pénzünk egy két hét alatt. Természetesen ennek ellenkezője is bekövetkezhet. Jelenleg azonban a Decred épp emelkedik, az árfolyam csak ma 4 százalékot nőtt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS