Pesti Srácok

Itt akar élni a Budapesten elfogott ukrán politikus

Itt akar élni a Budapesten elfogott ukrán politikus

Menedékkérelmet terjesztett be Magyarországon a júliusban Budapesten elfogott volt ukrán parlamenti képviselő, Olekszandr Sepeljev és felesége, aminek elbírálása hatással lehet az Ukrajna által képviselt kiadatási eljárásra – olvasható a hétfői Magyar Nemzetben.

A napilap cikke szerint Sepeljevet felbujtóként gyilkossággal, illetve annak kísérletével vádolták meg hazájában, az asszony ellen pedig több tízmilliárd forintnyi sikkasztás, csalás miatt folyik eljárás ugyanott. A házaspár kiadatásáról szerdán kellene dönteniük itthon az illetékeseknek.

Kérdés, hogy Sepeljevék kiadatási őrizetét egy évre meghosszabbítható kiadatási letartóztatássá minősíti-e majd át a bíróság. Ha átadják Ukrajnának, Sepeljevet várhatóan további súlyos, életellenes cselekményekkel kapcsolatos ügyekben gyanúsítják meg, egykori bűntársai ugyanis sorra vallani kezdtek ellene.

PestiSracok facebook image

Emlékezetes, Olekszandr Sepelevet július 4-én fogták el Budapesten egy közös akcióban a magyar, valamint a német szövetségi rendőrség munkatársai. Vele együtt őrizetbe vették feleségét is, akire szintén vonatkozik Ukrajna kiadatási kérelme, mivel ott különféle vizsgálatokban súlyos gazdasági bűncselekményekkel, több tíz milliárd forint értékű csalással, sikkasztással gyanúsítják, illetőleg vádolják. Sepelev elfogásakor egy fiktív személy adatait tartalmazó, de valódi magyar útlevéllel próbálta igazolni magát, és további – német, kanadai, francia, cseh, s értesülésünk szerint izraeli – úti okmányokat is találtak nála. Őrizetbe vétele után, kihallgatásakor közölte, hogy ő kanadai állampolgár. Akkori ügyvédje azt tanácsolta neki, sürgősen kérjen menedékkérelmet Magyarországon, amit Sepelev visszautasított, majd később meggondolta magát, és benyújtotta.

A Népszava a Belügyminisztériumtól úgy értesült: a menedékjogi kérelem elbírálása folyamatban van. Hozzátették, ha az üggyel összefüggésben bármilyen bűncselekmény gyanúja merülne fel, annak kivizsgálására az eljárásra jogosult hatóság intézkedik. Utóbbit a tárca arra a felvetésre írta válaszul, miként juthatott Sepelev valódi, ám hamis névre szóló okmányhoz. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium pedig arról tájékoztatta a Magyar Nemzetet: a kiadatás jogi feltételeiről a Fővárosi Törvényszék, illetőleg fellebbezés esetén a Fővárosi Ítélőtábla dönt. A tárcavezető a jogerős bírósági döntés meghozatala után határoz a kiadatás kérdésében.

A menedékkérelem elbírálása hónapokig, akár fél évig is eltarthat, Sepelevék kiadatási őrizetéről s annak meghosszabbításáról viszont szerdán dönteniük kell az illetékeseknek.

Szervezkedő energialobbisták

A lap úgy tudja, a volt politikus kiadatási ügyében a magyar energiakereskedelemhez, energiaipari lobbihoz köthető emberek kezdtek el szervezkedni a háttérben, ők szereztek neki újabb ügyvédet is. Ezeknek az embereknek egy része a nálunk bejegyzett, a hivatalos bejelentés szerint már megszűnt, de a cégbírósági bejegyzése alapján még mindig működő, magyarországi, budapesti székhelyű Ukrenergy nevű, energiakereskedelemmel foglalkozó céggel is kapcsolatban áll. Vaszil Nevolia utóbbi információ részleteiről elmondta, a Sepelevéket Budapesten segítő magyar, szlovák és ukrán állampolgárok tevékenységét az ukrán hatóságok is figyelik, vizsgálják, ebben ugyancsak együttműködnek az itteni társszervekkel. Vaszil Nevolia szerint a Magyarországon benyújtott menedékkérelem mögött az a szándék állhatott, hogy Sepelev ügye az ellene Ukrajnában folytatott büntetőeljáráson kívül politikai színezetet kapjon, ami befolyásolhatja a kiadatását hazájának. Ismert, Olekszandr Sepelev először a jelenleg börtönbüntetését töltő egykori ukrán kormányfő, Julia Timosenko pártjának színeiben került be a kijevi parlamentbe, majd miután az ellene indított támadások nyomán a miniszterelnök körül elkezdett fogyni a levegő, Sepelev minden fenntartás nélkül ült át az ellentábor, a Viktor Janukovics vezette politikai mozgalom padsoraiba. Információink szerint Sepelev és segítői Budapestről már megpróbálták felvenni a kapcsolatot Timosenko és Janukovics köreivel is, hogy politikai befolyásukat latba vetve segítsék ügyében, a lobbitevékenyég eredménye azonban egyelőre nem ismert.

Az ukrán hatóságok bíznak abban, hogy a magyar társszervek azért sem veszik komolyan Sepelev menedékkérelmét, mert tavalyi, Ukrajnából történt eltűnése után hosszabb ideig igazolhatóan élt Kanadában, Franciaországban, Németországban, Csehországban, majd hazánkban, s korábban egyik helyen sem nyújtott be hasonló kérelmet, illetve egyik országban sem jelezte senkinek, hogy hazájában üldöztetésnek lenne kitéve. Ezenkívül elfogásakor csaknem tucatnyi különféle útlevelet találtak nála a nyomozók. A kijevi nyomozóknak arról is vannak információik, hogy Sepelev a hazánknak benyújtott menedékkérelmen kívül az utóbbi napokban igyekezett megmozgatni kiváló izraeli kapcsolatait is, vélhetőleg ezzel több államban is keresi a lehetséges menekülési útvonalakat vagy befogadókat.

Forrás: mno.hu

Fotó: magyarhirlap.hu

Ajánljuk még

Az elveszett király és az elveszett katedrális – Honi felderítés (Videó)

Ps TV 2023 október 23.
Hogy kerül egy XX. századi játékvasaló a 753 évvel ezelőtt elhunyt IV. Béla királyunk családi kriptájába? Egyáltalán hol van Béla király kriptája? Hova lett az általa építtetett esztergomi katedrális? Az első kérdés és a válasza mindenkinek meglepetés lesz, míg az utóbbi két kérdés régóta foglalkoztatja a régészeket és szakmabelieket, ám sok-sok évnyi költséges keresgélés után sem bukkantak a nyomukra, mert ahol keresték a templomot és második honalapító uralkodónkat, ott nem találták. Műsorunk viszont mindegyik kérdésre választ ad egy bölcsészekből álló csoport jóvoltából, akik történeti feljegyzések, korabeli képi ábrázolások és geometriai számítások segítségével beazonosították az egykori Segítő Szűz katedrális, Nagyboldogasszony kápolna és kapucinus kolostor épületegyüttesének pontos helyét. Feltevésüket geofizikai mérésekkel is alá tudják támasztani, hiszen a műszerek több méter mélységben kimutatták a föld alatt a falak maradványait, pontosan ott és úgy, ahogy arra számítottak. A csoport két tagja, Gombkötő Csaba és H. Tóth Tibor mesélték el az Árpád-korban épült monumentális templomok eredetét, pusztulását, feledésbe merülését és a felfedezésük történetét.

Gulyás Márton eljátszotta a bizalmamat, cserébe kaptam egy csomó követőt! – Skrabski Fruzsina a Morálban

Ps TV 2025 június 11.
Egy hiteltelenítési kísérletről és a közszereplők viszontagságairól beszélgetünk a Morál Hal Melindával adásában Skrabski Fruzsina dokumentumfilmessel. Kitérünk dokumentumfilmjeinek nemzetközi elismerésére és arra is, hogy lelkileg megterhelő a tragikus sorsok bemutatása. Valamint felmenőink hagyatékának ápolására, ami küldetés és a hit kérdés egyben.​