Pesti Srácok

Fontos változások jönnek június 1-től

Fontos változások jönnek június 1-től

Júniustól újabb változásokhoz kell hozzászoknunk, módosulnak a dohányárusítás, a SZÉP-kártya, állampapírok forgalmazásának szabályai, de bonyolódik a képviselők élete is - írja a HVG.hu.

Benzinkúton ne keressünk cigit

Be kell zárniuk a 2500 nm-nél nagyobb hiperekben és a benzinkutakon található dohányboltoknak. Ez azt jelenti, hogy ha például egy plázában csak kisebb üzletek vannak, akkor dohányboltot is lehet ott nyitni, illetve a meglévőnek nem kell onnan költöznie. Ám a klasszikus nagy alapterületű élelmiszerboltokban akkor sem lehet dohánybolt, ha külön üzletsoron árulnak. Rendeletet hoztak arról is, hogy a dohánybolt nem működhet másik dohánybolt bármely bejáratától számított 200 méteres távolságon belül. Ezt nem légvonalban kell mérni, hanem a KRESZ szabályainak megfelelő gyalogosútvonalat kell figyelembe venni. A NAV adatai szerint az új szabályozás mintegy 300 trafikost érint a benzinkutakon, arról viszont nincsen nyilvántartásuk, hogy a plázákban, hipermarketekben hány dohányboltnak kell bezárnia.

PestiSracok facebook image

Bukhatunk a SZÉP-kártyákkal

Május 31-ig használhatták fel a dolgozók a 2012-ben a Széchenyi Pihenő Kártyákra utalt összegeket. A múlt hónap végén összesen még mintegy kétmilliárd forint volt a kártyákon, így ennek a nagy része végül valószínűleg visszakerül a munkáltatókhoz.

Bonyolódik a képviselők élete

Vasárnaptól hatályos az Országgyűlésről szóló törvény két fontos része. Az egyik értelmében ezentúl a képviselői megbízatás - néhány kivétellel - összeegyeztethetetlen minden más állami, önkormányzati és gazdasági tisztséggel vagy megbízatással. Másrészt a honatyák mostantól nem készpénzt kapnak az autójuk megtankolására, hanem üzemanyagkártyát.

Állampapírt a lakosságnak

Hétfőtől indul a hosszabb távú lakossági állampapírok forgalmazása több banknál. Hat banknál lesz elérhető a Bónusz Magyar Államkötvény, öt hitelintézet pedig az inflációt követő kamatozású lakossági állampapír, a Prémium Magyar Államkötvény. Emellett több ponton is módosul a Magyar Államkincstár befektetési szolgáltatási üzletszabályzata június 1-jétől. Így - többek közt - a kincstár valamennyi, általa forgalmazott állampapírnál egységesíti az értéknapváltás időpontját.

HVG.hu

Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról
Ajánljuk még

Rejtélyes cég tűnt fel Szombathelyen és sorra kapja a megbízásokat a várostól: végrehajtások sora és a szakmai tapasztalat hiánya sem akadály

Exkluzív 2022 szeptember 11.
Kisebb botrányt váltott ki a minap Szombathelyen, hogy a Savaria Karnevált, amely mellesleg Közép-Európa legnagyobb történelmi rendezvénye, nem a korábbi, már sokszor bizonyított cég biztosította. Az új megbízott vállalkozó biztonsági őrei - akiket alvállalkozóként vontak be - botrányosan viselkedtek a látogatókkal. A megyei napilap számolt be róla, hogy az őrök obszcén kifejezésekkel illették az embereket, nyomdafestéket nem tűrő trágárkodással ürítették ki éjjel 1 órakor a borok utcáját. A Savaria Történelmi Karnevált mostanáig rendszeresen biztosító Marcus Security szombathelyi partnere szerint politikai indíttatás és bosszú áll a váltás hátterében és nem mellesleg más munkákat is elvettek tőlük, úgy hogy szakmai eredményeik magukért beszélnek. Még ennél is izgalmasabb, hogy kik kapták a Marcus Security helyett a munkát. A három 30-as éveiben járó fiatal, akik érdekeltségébe a város által nem is csak a Savaria Karneválra leszerződtetett cég mögött egészen elképesztő cégháló bontakozik ki, már becsődölt cégekkel, végrehajtások sorával. És feltűnik a színen egy korábbi baloldali országgyűlési képviselő-jelölt is.