Pesti Srácok

UD-ügy: jogerősen felmentették Szilvásyt

UD-ügy: jogerősen felmentették Szilvásyt

Felmentették másodfokon is Szilvásy György volt titokminisztert a hivatali visszaélés vádja alól az UD Zrt.-ügyben. A Fővárosi Ítélőtábla a honlapján közölte csütörtöki jogerős döntését.

A Fővárosi Ítélőtábla közleményében azt írta: a Fővárosi Törvényszék 2014. március 28-ai ítéletével Szilvásy György vádlottat az ellene folytatólagosan elkövetett hivatali visszaélés bűntette miatt emelt vád alól bűncselekmény hiányában felmentette. Az ügyészi fellebbezést elbírálva a másodfokú bíróság csütörtökön, zárt ülésen - a rendelkező részt nyilvánosan kihirdetve - az elsőfokú ítéletet - a tényállás kisebb korrekciójával - helybenhagyta.

A Központi Nyomozó Főügyészség szerint 2008 őszén, az UD Zrt.-ügy kipattanásakor a Gyurcsány-kormány titokminisztere jelentős érdeksérelmet okozott az érintetteknek, és hivatali visszaélést követett el egyes - politikai szálakat szükségtelenül hangsúlyozó - lejárató célzatú nyilatkozataival, valamint a Kövér László és Demeter Ervin fideszes politikusok, korábbi titokminiszterek és az UD Zrt. biztonsági cég egyik vezetője közötti telefonbeszélgetések lehallgatási anyagának hozzáférhetővé tételével a parlament nemzetbiztonsági bizottsága tagjai számára. Szilvásy György az eljárás során mindvégig ártatlanságát hangoztatta.

PestiSracok facebook image

Az elsőfokú bíróság a vádlottat 2012 áprilisában bűncselekmény hiányában felmentette - akkor még - a személyes adattal visszaélés vádja alól. Az ügyészi fellebbezés után másodfokra került ügyben azonban 2013 januárjában hatályon kívül helyezték a felmentő rendelkezést, és új eljárást rendeltek el, amelyben már hivatali visszaélés volt a vád.

Tavaly március 28-án kihirdetett elsőfokú ítéletében a Fővárosi Törvényszék ismét bűncselekmény hiányában mondta ki Szilvásy György felmentését. Akkor az ítélet egy részét - államtitokra hivatkozva - zárt ajtók mögött hirdette ki a bíróság. A nyilvános szóbeli indoklás szerint a bíróság egyrészt vizsgálta Szilvásy György nemzetbiztonsági bizottságnak nyújtott tájékoztatását, másrészt a nagy nyilvánosságnak szánt közléseit.

Az eljárás adatainak ismertetése során elhangzott, hogy 2008 elején eredetileg azért kezdtek vizsgálódni a titkosszolgálatok, mert a kormányzati informatikai gerinchálózattal összefüggésben idegen, esetleg ellenséges titkosszolgálati tevékenységre, kémszoftverekre utaló információk birtokába jutottak. Ennek felderítése során mellékszálként merültek fel olyan adatok, amelyek szükségessé tették az UD Zrt. vezetőinek megfigyelését, akik korábban a titkosszolgálatoknál dolgoztak magas beosztásokban. Ezeknek az engedéllyel végzett megfigyeléseknek az eredményeként derült fény arra, hogy Horváth József, az UD Zrt. vezetője kapcsolatot tart Kövér Lászlóval és Demeter Ervinnel.

Az ügyészség az UD Zrt.-ügyben eredetileg Szilvásy György mellett Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság akkori szocialista alelnöke, Dávid Ibolya, az MDF akkori elnöke, valamint párttársa, Herényi Károly ellen is vádat emelt. Első fokon mindannyiukat felmentették, de mostanáig csak Tóth Károly esetében vált jogerőssé a felmentés.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!