Pesti Srácok

Paksi bővítés: Navracsics szerint félreértették a szavait

Paksi bővítés: Navracsics szerint félreértették a szavait

Navracsics Tibor a pakis bővítésről beszélve azt mondta: nem a teljes beruházás blokkolását erősítette meg, hanem, hogy a bizottság az orosz-magyar szerződés fűtőelem-beszerzésre vonatkozó részének egyes elemeit kifogásolta.

A paksi beruházásról szóló csütörtök esti híradásokról beszélve Navracsics Tibor azt mondta: a külföldi hírforrásokkal ellentétben néhány magyar sajtótermék pontatlanul közölte a szavait. Ő nem a teljes beruházás blokkolását erősítette meg, hanem pusztán azt, hogy a bizottság az orosz-magyar szerződés fűtőelem-beszerzésre vonatkozó részének egyes elemeit kifogásolta.

Az Euratom alapelvével nincsen összhangban az, hogy Magyarország nem több forrásból, csak Oroszországból szerezné be a nukleáris fűtőanyagot a leendő új paksi blokkokhoz - mondta az InfoRádióban az Európai Bizottság magyar biztosa. Brüsszel nem blokkolta Paks2 felépítését, a fűtőanyag beszerzéséről szóló magyar-orosz szerződéshez azonban nem járult hozzá.

PestiSracok facebook image

A szerződés fűtőelemre vonatkozó részének egyes elemei ütköznek az unió atomenergiára vonatkozó elveivel. Az Európai Atomenergia Közösség lényegi eleme a diverzifikáció, vagyis több forrásból kell beszerezni a fűtőanyagot - mondta az Aréna című műsorban Navracsics Tibor.

Csütörtökön Financial Time brit gazdasági lap azt írta: az Európai Unió leállította az atomerőmű bővítéséről Oroszországgal kötött, 12 milliárd eurós megállapodás végrehajtását. Giró-Szász András azt mondta: nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését.

Navracsics Tibor magyar úniós biztos viszont az Indexnek megerősítette , hogy az Európai Bizottság megtárgyalta és szavazás nélkül jóváhagyta az Euratom javaslatát, ami a magyar kormány és Oroszország közt létrejött paksi bővítésről szóló megállapodást blokkolja.

Forrás: Origo.hu

Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!