Pesti Srácok

Kolinda Grabar-Kitarovic lett az éve embere Horvátországban

Kolinda Grabar-Kitarovic lett az éve embere Horvátországban

Azt szeretném, ha a horvát külpolitika öntudatosabb és magabiztosabb lenne, és amikor az Európai Unióról (EU) vagy a NATO-ról van szó, alakítanánk a politikát, és kevésbé követnénk másokat" – nyilatkozta a horvát államfőt annak alkalmával, hogy a 2015-ös év emberének a választotta a legolvasottabb Vecernji List horvát napilap. A titulust az újság először ítélte oda politikusnak.

Ebből az alkalomból a Vecernji List vasárnapi számában az államfővel közölt interjút. Kolinda Grabar-Kitarovic mandátumának első évében legnagyobb sikerének a külpolitikában elért áttörést tartotta.

Azt szeretném, ha a horvát külpolitika öntudatosabb és magabiztosabb lenne, és amikor az Európai Unióról (EU) vagy a NATO-ról van szó, alakítanánk a politikát, és kevésbé követnénk másokat" - jelentette ki a politikus.

PestiSracok facebook image

Hozzátetette, az országnak előre kell lépnie, és nem zárkózhat be a kelet-európai világába, az Adria-Baltikum-Fekete-tenger kezdeményezéssel közelednie kell Közép-Európa felé, ahova mindig is tartozott. Grabar-Kitarovic szerint ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül kell hagyni a horvát nemzeti érdekeket, úgy mint a horvát emberek jogainak védelmét - főleg Bosznia-Hercegovinában-, a jószomszédi viszony visszaállítását és a nyitott kérdések megvitatását, továbbá a gazdasági együttműködés fejlesztését.

Az államfő elmondta, Horvátország számára továbbra is Németország a legfontosabb gazdasági partner, de kiemelte, a visegrádi négyekkel, Lengyelországgal, Csehországgal, Magyarországgal és Szlovákiával, továbbá Szlovéniával és Ausztriával is egyre erőteljesebb az együttműködés. Grabar-Kitarovic a közép-ázsiai és kínai piacon is nagy lehetőségeket lát.

Az elnök egyik kulcsfontosságú feladatának a migránsválság kezelését jelölte meg, a szomszédos országokkal együttműködve. Grabar-Kitarovic úgy vélte, ennek kertében első lépésként el kellene távolítani a horvát-magyar és a horvát-szlovén határon korábban megépült kerítést. Ugyanakkor úgy ítélte meg, a menekültválság hosszú távú megoldására még mindig nem született jól definiálható megoldás az EU-n belül.

A Vecernji List az elmúlt években olyan horvát állampolgárokat jelölt az év embere címre, akik hozzájárultak ahhoz, hogy javítsanak Horvátország imázsán. 2015-ben Kolinda Grabar-Kitarovic mellett tizenegy másik kiválasztott is esélyes volt a titulusra. A három tagú zsűri döntését ugyanakkor nagyban befolyásolta, hogy Grabar-Kitarovic a független Horvátország első női elnöke, továbbá, hogy mandátuma első évében komoly változásokat hozott az ország külpolitikájában és annak nemzetközi megítélésben. Belpolitikai tevékenysége során a bíráló bizottság kiemelkedőnek ítélte, hogy az államfő a novemberi parlamenti választások után határozottan kiállt álláspontja mellett, miszerint nem a győztes pártot, hanem a parlamenti többséggel rendelkező miniszterelnök-jelöltet bízta meg a kormányalakítással.

Forrás: MTI Fotó: nepszava.hu

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

Ki ne hinne a csodákban? – Boros Imre lerántotta a leplet a nagy olajösszesküvésről (Polbeat – javított kiadás!)

‎Polbeat 2022 december 10.
Boros Imre a PestiSrácok.hu Polbeat című élő műsorában lerántotta a leplet a nagy olajösszesküvésről. Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve elmagyarázta, milyen játszma zajlik az unió szankciós politikája mögött, hogyan mesterkedett a magyar olajmulti, a Mol, hogy kikényszerítse az üzemanyagár-stop feloldását még a kormány által tervezett szilveszteri időpont előtt, és hogy miként fog megfizetni – a teljes szankciós nyereségének kormányzati elvonásával – mindezért. Felmerült az is, hogy ki hisz még a csodákban, hiszen a Mol százhalombattai finomítóját több hónap küszködés után, az árstop visszavonása után néhány órával sikerült megjavítani, az addig minden mérnökön kifogó repedéseket behegeszteni. A műsorban a neves közgazdász beszélt Matolcsy György és a kormány vitájának hátteréről is, és természetesen a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőben jelen lévő vendégek ezúttal is kérdezhettek, sőt, komoly világnézeti polémia is kibontakozott a kérdezők és Boros Imre között.