Pesti Srácok

Az EU-val kötött megállapodás felmondásával fenyegetőznek a törökök

Az EU-val kötött megállapodás felmondásával fenyegetőznek a törökök

Még idén kudarcba fulladhat az Európai Unió és Törökország között márciusban megkötött alku, mely jelentősen csökkentette a nyomást a balkáni migrációs útvonalon. Ankara ugyanis elégedetlen a Brüsszel által vállalt kötelezettségek betartásával. A török kormánynak fogytán a türelme, jelentette be Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilapnak adott, tegnap megjelent interjúban.

A tárcavezető elmondta, készek még az év vége előtt felmondani a megállapodást, ha nem történik jelentős előrelépés a török állampolgárokkal szembeni vízumkényszer eltörlése kapcsán. Çavuşoğlu emlékeztetett, hogy a kora tavasszal lezajlott tárgyalások során október végéig adtak határidőt az EU tagállamainak a döntést illetően, Ankara pedig tartja magát az alkuhoz, és ezt várná az Európai Uniótól is.

A közeljövőben ugyanakkor nem várható érdemi változás a vízumkényszer feloldását illetően. Több uniós tisztviselő is arról beszélt a napokban, hogy a júliusi törökországi puccskísérletet követő leszámolások során tapasztalt jogsértések, a sajtószabadság korlátozása és a halálbüntetés esetleges bevezetése miatt elképzelhetetlen, hogy a török állampolgárok vízummentesen utazhassanak a schengeni övezetbe.

PestiSracok facebook image

A konfliktus már régóta éleződik Ankara és az Európai Unió között, melyet a kompromisszumra való törekvés helyett csak tovább mélyít a szereplők egymásrautaltsága. Noha Törökország újra fenyegetőzni kezdett, korántsem biztos, hogy rövid időn belül be is váltaná, mivel jelenleg elsősorban a puccskísérletet követő belpolitikai átalakulás, és a Szíriából és Irakból érkező kihívások foglalkoztatják az ország vezetését. Elemzők valószínűtlennek tartják, hogy Ankara egy új frontot nyitna azelőtt, hogy Törökország legégetőbb problémáit orvosolná.

magyaridok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!